Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

17. februára 2020

Počúvajte názory lekárov: pre toto je naozaj nebezpečné čistiť si uši vatovými tyčinkami!Veľa ľudí používa na čistenie uší vatové tyčinky. Väčšina z nich to robí však veľmi zle a nesprávne ich používa.Zdieľať
Počúvajte názory lekárov: pre toto je naozaj nebezpečné čistiť si uši vatovými tyčinkami!

Aj napriek tomu, že to pre niekoho môže byť veľmi príjemné, ide o veľmi nebezpečnú vec, ktorá môže poškodiť sluch. Ak si teda nechcete ublížiť a privodiť si vážne zdravotné komplikácie, vzdajte sa používanie vatových tyčiniek.

Problematické vatové tyčinky

Vatové tyčinky boli vynájdené Leo Gerstenzangom, rodákom z Poľska, ktorý sa presťahoval do Ameriky v roku 1923. A v roku 1972 už bolo prvé varovanie o problémoch spôsobených používaním vatových tyčiniek do uší. Vedci hovoria, že najdôležitejším z dôvodov, prečo si ľudia aj naďalej čistia uši plné nahromadenej síry pomocou vatových tyčiniek, je nízke povedomie o týchto problémoch. Iba lekári v poslednej dobe hovorí o tom, čo zlého môže priniesť toto čistenie uší.

Nebezpečné pre deti

Zvlášť nebezpečné je použitie bavlnených tampónov pre zdravie detí, pretože ušné pasáže sú u detí úzke. Štúdia zverejnená v roku 2017 ukázala, že od roku 1990 do roku 2010, bolo hospitalizovaných 263 338 detí do 18 rokov veku sa zranením ucha spôsobeným používaním bavlnených tampónov. ORL upozorňujú, že použitie týchto predmetov tlačí síru hlbšie do zvukovodu, čo je zle. Tyčinky môžu poraniť zvukovod, čo bude mať vplyv na ušný bubienok, a vedie to k silnej bolesti a krvácanie. V najhoršom prípade dôjde k strate sluchu. Akýkoľvek objekt, ktorý je umiestnený do ucha, aby sa vyčistilo od síry, môže spôsobiť poškodenie nielen časové, ale aj konštantný.

Síra v uchu

Síra je prirodzenou ochranou ucha proti vniknutiu baktérií a je nevyhnutná pre jeho samočistenie. Okrem toho táto látka maže ucho. Síra v uchu nespôsobuje svrbenie, prichádza v rôznych farbách, a jej vôňa sa tiež líšia. Väčšina ORL kategoricky zbrojí proti čistenie uší od síry. Niektorí lekári umožňujú používať vatové tyčinky, ale iba na čistenie uší, aby bolo nutné ich strčiť do zvukovodu.

K zapamätanie

Tu sú niektoré všeobecné tipy, ktoré stoja za zapamätanie. Síra v uchu je v poriadku, ak netvorí zátku, utesnenie zvukovodu a nespôsobuje bolesť. Symptómy nadbytočné síry: sluch sa zhoršuje, ušné plnosť a zvonenie v ušiach. Ak ucho bolí alebo krváca, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Keď sa ucho nadmerne čistí, môže sa objaviť svrbenie a príznaky infekcie alebo poškodenia. Na čistenie uší by nikdy nemali byť použité kľúče, sponky, zápalky, špáradlá alebo iné objekty.

Hrozí zákaz tyčiniek

Prečo teda potrebujeme tieto bavlnené tampóny? Po prvé, je potrebné poznamenať, že plastové tyčinky nie je príliš šetrný výrobok k životnému prostrediu. Po druhé, sú používané v laboratóriách pre tampóny. V salónoch krásy s pomocou tyčinky možno zmeniť výraz tváre alebo ich možno použiť na make-up a manikúru. Vatové tyčinky sú užitočné pre čistenie ťažko prístupných miest. V niektorých krajinách, v súvislosti so starostlivosťou o životné prostredie bude zákaz vatových tyčiniek. Ak chcete, môžete si ľahko a rýchlo vytvoriť domácu vatové tyčinky, ktoré prinesú minimálne poškodenie prírody ako plast.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Auto zo Slovenska či radšej zo zahraničia? Toto radí odborník (2. 2. 2020)
 Užitočné tipy, ako predĺžiť životnosť batérie smartfónu (nielen) v zime (23. 1. 2020)
 Krásne voňavý a liečivý Jazmínový čaj, aké má vlastnosti? (21. 1. 2020)
 Kivi relaxuje cievne steny a pomáha znižovať krvný tlak (20. 1. 2020)
 Vedeli ste, že chlad môže mať pozitívne účinky na vaše zdravie? (18. 1. 2020)
 Okrem toho, že fenikel je výborný pri tráviacich ťažkostiach, dá sa skvele využiť v kuchyni (8. 1. 2020)
 Prehľad pozoruhodných astronomických úkazov pozorovateľných počas roka 2020. Čo všetko môžeme vidieť v roku 2020? (5. 1. 2020)
 TOP: Desať vecí, ktoré budete v DECEMBRI zaručene potrebovať (30. 11. 2019)
 Nový benzín E10. Pozrite si kompletný zoznam áut, ktoré by ho nemali tankovať (22. 11. 2019)
 Dieťa by si malo samo vybrať, akému športu sa chce venovať (20. 11. 2019)nasledujúci článok >>
Krásna vďaka štipľavým papričkám?
<< predchádzajúci článok
Samica orangutana, ktorej súd priznal štatút osoby, má nového priateľa

Počúvajte názory lekárov: pre toto je naozaj nebezpečné čistiť si uši vatovými tyčinkami! - diskusné fórum čitateľov

subjektivizmus17.2. 11:24:27
subjektivizmus17.2. 11:24:51