Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

17. februára 2020

Samica orangutana, ktorej súd priznal štatút osoby, má nového priateľaTridsaťtriročná orangutania samica Sandra, ktorej v roku 2015 súdne priznali štatút osoby a z toho vyplývajúce práva, oslávila cez víkend 34. narodeniny, pričom dôležitým účastníkom oslavy bol aj jej ...Zdieľať
sandra_the_orangutan_49238 dc53663d54f942e38d92cb83d2b90f89 676x508 17.2.2020  - Tridsaťtriročná orangutania samica Sandra, ktorej v roku 2015 súdne priznali štatút osoby a z toho vyplývajúce práva, oslávila cez víkend 34. narodeniny, pričom dôležitým účastníkom oslavy bol aj jej nový priateľ, 31-ročný orangutan Jethro.

Narodila sa 14. februára 1986Informovala o tom Patti Ragan, riaditeľka floridského Centra pre ľudoopy, v ktorom Sandra žije od novembra minulého roku. "Sandra sa teraz najviac zo všetkého zaujíma o Jethra. Stále ho pozoruje a približuje sa k nemu zdiaľky, sú vo fáze spoznávania sa a zvykania si na seba," hovorí Ragan.

Sandra sa narodila, pôvodne pod menom Marisa, 14. februára 1986 v zoologickej záhrade vo východonemeckom Rostocku. V roku 1999 ju premiestnili do zoologickej záhrady v argentínskej metropole Buenos Aires, kde ju premenovali na Sandru.

Rozsudok sudkyne Eleny Liberatori


V roku 2015, po sťažnostiach na zlé zaobchádzanie s ňou, sa Sandra dostala na titulky svetových médií vďaka rozsudku argentínskej sudkyne Eleny Liberatori, ktorá jej ako historicky prvému zvieraťu pridelila status "osoby iného ako ľudského pôvodu", s čím sa viaže aj to, že ako osoba sa stáva aj "predmetom práv".

Sandra má zatiaľ jedného potomka, samicu Gembiru, ktorá sa jej narodila v roku 1999. Akékoľvek doterajšie pokusy pracovníkov zoo o zabezpečenie jej ďalšieho potomstva však zlyhávali. Naposledy sa ju pokúšali spáriť s orangutanom Maxom, Sandra však oňho nejavila záujem a namiesto pobytu v spoločnom príbytku väčšinu času vysedávala vonku - dokonca aj vtedy, keď pršalo či snežilo.


Zdroj: Webnoviny.sk - Samica orangutana, ktorej súd priznal štatút osoby, má nového priateľa © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počúvajte názory lekárov: pre toto je naozaj nebezpečné čistiť si uši vatovými tyčinkami!
<< predchádzajúci článok
Začal sa tradičný Benátsky karneval

Samica orangutana, ktorej súd priznal štatút osoby, má nového priateľa - diskusné fórum čitateľov