Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

20. novembra 2019

Dieťa by si malo samo vybrať, akému športu sa chce venovaťRodičia sa pri hľadaní športu pre svoje dieťa nemusia veľmi zaoberať tým, na čo je talentované, radí Viktor Bielik z Katedry biologických a lekárskych vied Fakulty ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 20. novembra  - Rodičia sa pri hľadaní športu pre svoje dieťa nemusia veľmi zaoberať tým, na čo je talentované, radí Viktor Bielik z Katedry biologických a lekárskych vied Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského Bratislava. Za dôležitejšie považuje vytvoriť pre dieťa viacero možností, aby si mohlo samo vybrať, čo ho najviac baví.


Dieťa by si malo podľa Bielika vyskúšať viacero športov, malo by sa rozvíjať komplexne. „Nie je tak dôležité deti testovať. Ak bude dieťa šikovné, tak bude šikovné vo viacerých športoch. Rodičia často strácajú čas tým, aby zistili, ktorý konkrétny šport alebo disciplína je vhodná pre ich deti. Oveľa dôležitejšie však je, že ten šport ich nemá formovať len telesne a zdravotne, ale aj psychicky a sociálne,“ uviedol Bielik pre TASR.

Ideálne pritom je, ak sa dieťa zapája aj do mimo tréningových aktivít, kde je v prostredí rovesníkov. „Keď odveziete dieťa na krúžok, je tam hodinu a potom ho odveziete domov, tak v podstate sa na tom krúžku naučilo nejaké zručnosti, môže tam prísť k rozvoju kondičných schopností, ale neformujeme ho. Preto sú dobré kluby alebo súbory, kde deti trávia viacej času, majú spoločné sústredenia a preteky, na ktoré idú deti skôr a sú tam dlhšie, ako je len trvanie samotného tréningu,“ vysvetlil Bielik.

Nejde pritom len o tímové športy, ale aj tie pre jednotlivcov. „Je to individuálny šport z hľadiska pretekov, z hľadiska súťaže, ale trénuje sa v kolektíve,“ povedal Bielik. V kolektívnych hrách sa musia deti naučiť pracovať tímovo, čo ich formuje určitým spôsobom. Individualisti sa však musia v kolektíve prispôsobiť a preto je niekedy pre silné indivíduá lepšie presadiť sa v športoch pre jednotlivcov.

Rodičia by tiež nemali mať vždy veľké očakávania, čo sa týka výsledkov. „Pre to, aby to dieťa vyhralo, je dôležité, že musí byť súťaživé. Ak to dieťa nie je súťaživé, môžeme mu vybrať šport, aký chceme, bude sa hýbať, bude zdravé, ale nebude vyhrávať,“ vysvetlil Bielik.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kyslá kapusta je vynikajúcim zdrojom vitamínov najmä počas zimy (30. 10. 2019)
 Umývanie rúk bráni šíreniu chorôb, treba si ich umývať správne (28. 10. 2019)
 Radíme: Obrániť sa pred chrípkou pomôže dostatok vitamínov (7. 10. 2019)
 Radíme: Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie (19. 9. 2019)
 Radíme: Pozostalí dedia nielen majetok, ale aj dlhy (16. 9. 2019)
 Cesnak a jeho 14 úžasných vlastností (nielen) proti rakovine (25. 8. 2019)
 Ako správne nazývať kávy? Malé a veľké presso či piccolo neexistujú. (24. 8. 2019)
 Dovolenka v USA: Pripravte sa na rozdiely, radia odtiaľ Slováci (28. 7. 2019)
 Med od včelára je liek, ten z obchodu je obvykle len drahé sladidlo. Včelár radí, ako vybrať med (26. 7. 2019)
 Radíme: Pred cestou do exotiky sa odporúča informovať sa o očkovaní (17. 7. 2019)nasledujúci článok >>
Revolúcia zastihla hercov z Nitry v Moskve, bez pasov a leteniek
<< predchádzajúci článok
Video: Nový magický príbeh Juraja Jakubiska očarí divákov v kinách už v roku 2020!

Dieťa by si malo samo vybrať, akému športu sa chce venovať - diskusné fórum čitateľov