Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. marca 2020

Podnikatelia žiadajú od Matoviča, aby urýchlene prijal tieto tri najdôležitejšie ekonomické opatreniaPodnikatelia vyzývajú vládu k čo najrýchlejšiemu prijatiu potrebných opatrení a krokov počas pandémie koronavírusu, na konci ktorej bude opäť obnovený ekonomický život pri rešpektovaní primeraných ...Zdieľať
firma 676x451 27.3.2020 (Webnoviny.sk) - Podnikatelia vyzývajú vládu k čo najrýchlejšiemu prijatiu potrebných opatrení a krokov počas pandémie koronavírusu, na konci ktorej bude opäť obnovený ekonomický život pri rešpektovaní primeraných obmedzení. Za obnovenie ekonomického života v horizonte niekoľkých týždňov považujú, ak dôjde k spomaleniu šírenia nákazy na únosnú mieru, otvorenie škôl, obchodov, služieb a výroby.

Odvody, dane a pomoc zamestnávateľomMedzi tri najdôležitejšie opatrenia podľa podnikateľov patria dočasné zrušenie platieb sociálnych a zdravotných odvodov SZČO za marec, apríl a máj tohto roku, oslobodenie výplat zamestnancov postihnutých podnikov od sociálnych a zdravotných odvodov a dane z príjmu a odloženie splátky úverov a leasingov, za ktoré by ich klienti neboli trestaní zápisom v úverovom registri a úrokom či doplatkami navyše.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Informoval o tom na základe výsledkov prieskumu o ekonomických opatreniach v hospodárstve v súvislosti s pandémiou vírusu výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina.

"Podnikatelia si uvedomujú bezprecedentnú situáciu, ktorej čelíme v súčasnosti. Uvedomujú si potrebu chrániť najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, a preto vyzývajú vládu na zavedenie potrebných protivírusových opatrení, najmä masového testovania, izolovania chorých a zásobenia všetkých operačných zložiek a nemocníc potrebnými ochrannými prostriedkami a pľúcnymi ventilátormi. Zároveň je však potrebné, aby vláda rešpektovala, že nie je možné, aby sa hospodársky život na viac mesiacov úplne zastavil, nakoľko by to malo devastačné následky na hospodárstvo SR," ozrejmil Serina.

Byrokracia, štátne dotácie a zákonník práce


Podnikatelia taktiež pripomínajú, že podnikateľské prostredie potrebuje zásadné reformy, najmä v odbúraní byrokracie, zavedenia verejnej kontroly pri poskytovaní štátnych dotácií podnikateľom, prípadne ich úplné zrušenie alebo presmerovanie výlučne do najmenej rozvinutých oblastí.

Viac o téme: Koronavírus


"Rovnako je potrebné prehodnotiť zákonník práce smerom k jeho väčšej pružnosti a zvýšeniu slobody zamestnanca a zamestnávateľa v pracovno-právnych vzťahoch. Oblasť verejných financií taktiež nemôže byť obeťou vírusu a nezodpovedného prístupu predchádzajúceho parlamentu. Máme za to, že v súčasnej situácii je potrebné zrušiť 13. dôchodok ako aj dôchodkový strop," pokračoval Serina.

Podnikatelia oceňujú razantný nástup vlády a prijatie nových opatrení smerujúcich k zmierneniu škôd a vyzývajú na rýchle a premyslené kroky tak, aby opatrenia chrániace Slovákov pred vírusom nespôsobili násobne vyššie škody ako prebiehajúca pandémia. "Civilizovaná spoločnosť môže fungovať, len ak ľudia pracujú," uzavrel Serina.

Podľa prieskumu PAS, ktorý sa zrealizoval medzi podnikateľmi od 19. marca 2020 do 25. marca 2020, súčasné obmedzenia v trvaní mesiaca existenčne ohrozia 53,7 % podnikateľov. Ak by trvali dva mesiace 94,6 % podnikateľov si myslí, že to bude znamenať zánik podnikania mnohých živnostníkov a firiem. Názor, že vláda sa má zaručiť za úvery/leasingové nájmy pre malé a stredné podniky vyjadrilo 82,9 % podnikateľov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikatelia žiadajú od Matoviča, aby urýchlene prijal tieto tri najdôležitejšie ekonomické opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Primátor Bratislavy si okreše plat, Vallo daruje peniaze v čase krízy v prospech lekárov (27. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 43 nakazených, jeden pacient je v kritickom stave (online) (27. 3. 2020)
 Pandémia v USA a Kanade ohrozuje pokračovanie NHL, ochorenie môže zasiahnuť kluby nerovnomerne (27. 3. 2020)
 Vedenie NHL pre pandémiu odložilo tohtoročný draft, Lafreniére pripúšťa aj možnosť online výberu hráčov (27. 3. 2020)
 Na Slovensku dnes pribudlo 10 prípadov ochorenia COVID-19 (26. 3. 2020)
 Ani núdzový stav pre koronavírus nedáva mandát na zásah do ľudských práv, tvrdí SNSĽP (26. 3. 2020)
 Odklad olympijských hier bude nákladný a Japonci sa pýtajú, kto to zaplatí (26. 3. 2020)
 Americká ekonomika čelí dopadom koronavírusu, Trump bez váhania podpíše biliónové opatrenia (26. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku máme 227 prípadov, Matovič sa dohodol so súkromníkmi a chce testovať 3000 ľudí denne (online) (26. 3. 2020)
 Írsky MMA šampión Conor McGregor venoval nemocniciam vo svojej krajine milión eur (26. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Blaha ostáva kandidátom Smeru-SD na post predsedu ľudskoprávneho výboru, koalícia porušila dohodu
<< predchádzajúci článok
Fiat, Honda i Toyota plánujú spustiť výrobu do polovice apríla, ak im to epidémia umožní

Podnikatelia žiadajú od Matoviča, aby urýchlene prijal tieto tri najdôležitejšie ekonomické opatrenia - diskusné fórum čitateľov