Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. marca 2020

Ani núdzový stav pre koronavírus nedáva mandát na zásah do ľudských práv, tvrdí SNSĽPPri hľadaní vhodných riešení v súvislosti so šírením koronavírusu by kompetentní nemali zabúdať na ochranu základných ľudských práv a ochranu všetkých zraniteľných skupín obyvateľstva. Uvádza sa ...Zdieľať
7 1 1 676x451 26.3.2020  - Pri hľadaní vhodných riešení v súvislosti so šírením koronavírusu by kompetentní nemali zabúdať na ochranu základných ľudských práv a ochranu všetkých zraniteľných skupín obyvateľstva. Uvádza sa to vo vyhlásení Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP).


„Koronavírus bezprecedentným spôsobom zasiahol našu spoločnosť. Školy po celom Slovensku zatvorili svoje brány, deti majú limitovaný prístup k vzdelávaniu, viaceré fabriky pozastavili výrobu, ľudia pracujúci v kultúrnom sektore, športovci, športovkyne a mnohí ďalší zo dňa na deň prišli o príjem a v mnohých prípadoch čelia až existenčnej kríze," konštatuje SNSĽP s tým, že aj keď vírus istým spôsobom zasiahol všetkých, nie každý má rovnaké možnosti vyrovnať sa s momentálnou situáciou.

Ochrana zdravia svojich občanov


„Ľudia z marginalizovaných rómskych komunít, občania so zdravotným znevýhodnením, ľudia bez domova, seniori, deti rodičov pracujúcich v zdravotníctve a mnohí iní pociťujú dopady prijímaných opatrení oveľa výraznejšie a nie vždy je pre nich jednoduché dodržať ich bez pomoci štátu alebo komunity," uvádza stredisko.

Viac o téme: Koronavírus


Prvoradou úlohou štátu je podľa SNSĽP v súčasnej situácii ochrana života a zdravia svojich občanov, no ostatné práva, vrátane práva na rovnaké zaobchádzanie, práva na ochranu súkromia a práva na prácu, nemôžu byť neprimerane obmedzené preventívnymi opatreniami.

„Áno, niektoré základné práva môžu byť obmedzené v súlade s Ústavou SR na nevyhnutný čas a v nevyhnutnom rozsahu, no núdzový stav v žiadnom prípade nedáva mandát na zásahy do ľudskej dôstojnosti. Je preto nutné, aby akékoľvek obmedzenia základných práv a slobôd neprekračovali hranice nevyhnutnosti a primeranosti a dbali na dodržiavanie zásady rovného zaobchádzania," zdôrazňuje SNSĽP.

Nikto nesmie byť vynechaný


V čase, kedy záleží od všetkých, akým spôsobom sa bude šírenie vírusu na Slovensku vyvíjať, je podľa národného strediska potrebné zabezpečiť, aby nikto nebol vynechaný zo spoluúčasti na opatreniach štátu.

„Je preto nutné, aby všetky informácie o pripravovaných opatreniach a obmedzeniach základných práv a slobôd boli dostupné aj v jazykoch národnostných a etnických menšín a vo vhodných formách pre osoby so zdravotným postihnutím," zdôrazňuje stredisko.

Hrozba choroby Covid-19 podľa SNSĽP ovplyvňuje celú spoločnosť, no je na nás, či dovolíme, aby nám zobrala našu ľudskosť. „Nedopustíme, aby pomoc a ochranu vystriedala represia. Práve teraz je čas na to, aby sme ukázali, že sme tolerantná spoločnosť, že sme štát nás všetkých," dodalo stredisko.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ani núdzový stav pre koronavírus nedáva mandát na zásah do ľudských práv, tvrdí SNSĽP © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Odklad olympijských hier bude nákladný a Japonci sa pýtajú, kto to zaplatí (26. 3. 2020)
 Americká ekonomika čelí dopadom koronavírusu, Trump bez váhania podpíše biliónové opatrenia (26. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku máme 227 prípadov, Matovič sa dohodol so súkromníkmi a chce testovať 3000 ľudí denne (online) (26. 3. 2020)
 Írsky MMA šampión Conor McGregor venoval nemocniciam vo svojej krajine milión eur (26. 3. 2020)
 Pandemické ošetrovné aj zmeny v „péenkách“, automatické predlžovanie OČR. Matovičova vláda schválila ekonomické opatrenia (25. 3. 2020)
 Maďarská vláda chce v čase krízy vládnuť pomocou dekrétov, Europarlament má výhrady (25. 3. 2020)
 Čoraz viac Slovákov pracuje z domu pre hrozbu koronavírusu, home office však nie je pre každého (25. 3. 2020)
 Svet urážal Rusko a toto je Boží trest, vraví o koronavíruse Chorkinová (25. 3. 2020)
 Koronavírus online: Ruslan priviezol na Slovensko zdravotnícky materiál, v Taliansku a Španielsku ďalšie stovky obetí (25. 3. 2020)
 Trump chce opatrenia proti koronavírusu čo najskôr zrušiť, viac ho zaujíma poškodenie americkej ekonomiky (25. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Lídri G20 budú rokovať cez internet, tajomník OSN vyzýva na prijatie vojnového plánu
<< predchádzajúci článok
Diaľničiari trvajú na pokračovaní výstavby diaľnic, stavebníci len znepokojene krútia hlavami

Ani núdzový stav pre koronavírus nedáva mandát na zásah do ľudských práv, tvrdí SNSĽP - diskusné fórum čitateľov