Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2020

Zuzana Čaputová bude diskutovať s odborníkmi o zmenách v prokuratúre, vyžaduje zásadnejšie zmenyPrezidentka Zuzana Čaputová bude v utorok 26. mája diskutovať v Prezidentskom paláci s odborníkmi z právnických profesií a inštitúcií o systémových zmenách vo fungovaní prokuratúry na Slovensku. Agentúru ...Zdieľať
img_4753 676x451 25.5.2020  - Prezidentka Zuzana Čaputová bude v utorok 26. mája diskutovať v Prezidentskom paláci s odborníkmi z právnických profesií a inštitúcií o systémových zmenách vo fungovaní prokuratúry na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.


Blížiaca sa voľba generálneho prokurátora je podľa prezidentky akýmsi „prvým krokom“. Prokuratúra si podľa hlavy štátu však vyžaduje zásadnejšie zmeny, ktorým má predchádzať odborná diskusia.

Prvý krok k zásadnejším zmenám


Na stretnutie prijali pozvanie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Milan Vetrák (OĽaNO), prvá námestníčka Generálnej prokuratúry SR Viera Kováčiková, bývalý predseda Etickej komisie prokuratúry Jozef Sedlák, predseda Rady prokurátorov SR Juraj Purgat, predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, Marián Giba z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (PF UK), Tomáš Strémy z Katedry trestného práva PF UK a advokátka Kristína Babiaková z organizácie Via Iuris.

Blížiaca sa voľba generálneho prokurátora je podľa prezidentky len prvým krokom, prokuratúra si však vyžaduje oveľa zásadnejšie zmeny, ktorým má predchádzať poctivá a seriózna odborná diskusia,“ uviedol Strižinec.

Čižnárovi končí funkčné obdobie


V utorok 19. mája novelu zákona o prokuratúre predložili do Národnej rady Slovenskej republiky vládni poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Petra Hajšelová (Sme rodina) a Milan Vetrák (OĽaNO). Podľa nej by sa generálnym prokurátorom mohol stať aj človek, ktorý v minulosti nepôsobil ako prokurátor. Potrebná je aj 15-ročná prax v oblasti práva či minimálny vek 40 rokov. Zvyšuje sa aj počet inštitúcií, ktoré ho môžu navrhnúť.

Sedemročné funkčné obdobie súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa končí 17. júla. Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh parlamentu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zuzana Čaputová bude diskutovať s odborníkmi o zmenách v prokuratúre, vyžaduje zásadnejšie zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Čaputová navštívila Slovenskú národnú galériu a vyzvala na podporu kultúrnych inštitúcií (21. 5. 2020)
 Čaputová vníma novelu o prokuratúre ako významnú zmenu a žiada zapojenie odbornej verejnosti (20. 5. 2020)
 Prezidentka Čaputová vymenuje Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR (20. 5. 2020)
 Čaputová ocenila nasadenie lekárov, sestier aj predavačiek počas pandémie Covid-19 (foto) (15. 5. 2020)
 Prezidentka Čaputová udelila milosť 41-ročnej matke jedenástich detí (12. 5. 2020)
 Zlo nacizmu a fašizmu sa nesmie zopakovať, vyhlásila na Deň víťazstva prezidentka Čaputová (8. 5. 2020)
 Očista súdnictva je dôležitá a nezávislosť sudcov nie je ich súkromné právo, vyhlásila Čaputová (5. 5. 2020)
 Čaputová si pripomenula výročie smrti Štefánika a vyjadrila sa aj k voľbe generálneho prokurátora (4. 5. 2020)
 Zvolení kandidáti do Súdnej rady SR podľa Zuzany Čaputovej nepreukázali jasnú profesijnú históriu (25. 4. 2020)
 Prezidentka Čaputová oceňuje prácu odborníkov, do všetkých zariadení pre seniorov poslala ďakovný list (video) (24. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Kiná a divadlá budú otvorené aj v nedeľu, Matovič ohlásil aj termín otvorenia fitness centier (video)

Zuzana Čaputová bude diskutovať s odborníkmi o zmenách v prokuratúre, vyžaduje zásadnejšie zmeny - diskusné fórum čitateľov