Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. mája 2020

Prezidentka Čaputová doteraz udelila milosť piatim ľuďom, dostala vyše tisíctristo žiadostíPrezidentku Zuzanu Čaputovú doteraz požiadalo o milosť 1 379 ľudí. Vyplýva to z verejne dostupných údajov, ktoré sú k dispozícii na stránke Prezidenta Slovenskej republiky. Terajšia hlava ...Zdieľať
caputova 1 676x451 30.5.2020  - Prezidentku Zuzanu Čaputovú doteraz požiadalo o milosť 1 379 ľudí. Vyplýva to z verejne dostupných údajov, ktoré sú k dispozícii na stránke Prezidenta Slovenskej republiky.


Terajšia hlava štátu doteraz udelila milosť v piatich prípadoch, z toho trikrát podmienečne, čo je inštitút prezidentskej milosti tiež umožňuje.

Kisku žiadali o milosť menej


Z dát vyplýva, že ľudia sa na Zuzanu Čaputovú so žiadosťami o milosť obracajú výrazne viac ako to bolo pri jej predchodcovi Andrejovi Kiskovi (Za ľudí). Zverejnené údaje sú z 12. mája 2020.

Zuzana Čaputová sa funkcie prezidentky ujala 15. júna 2019 a v minulom kalendárnom roku ju požiadalo o milosť celkovo 879 ľudí. Jej predchodcu v roku 2019 takmer trojnásobne menej, teda 303 ľudí.

Celkovo sa doteraz na prezidentku, za necelý rok čo je v úrade, obrátilo so žiadosťou o milosť 1 379 ľudí. Kým Kisku požiadal o milosť podobný počet ľudí, trvalo to takmer dva a pol roka.

Rozdiel je aj v rozhodovaní o udelení milostí. Prezidentka za necelý rok vo funkcii udelila milosť päťkrát, zatiaľ čo jej predchodca počas celého svojho mandátu len šesťkrát.

Rekordérom bol Michal Kováč


Rekordérom pri udelení milostí v jednom volebnom období bol prvý slovenský prezident Michal Kováč. V rokoch 1993 až 1998 ich udelil 85. Jeho nástupca Rudolf Schuster v rokoch 1999 až 2004 udelil 75 milostí, Ivan Gašparovič za dve volebné obdobia 28.

Prezident Slovenskej republiky má právo odpustiť či zmierniť právoplatne uložený trest alebo zahladiť odsúdenie, a to prostredníctvom udelenia individuálnej milosti alebo amnestie.

Na základe žiadosti o milosť a ďalších podkladov, ktoré pre hlavu štátu zabezpečuje minister spravodlivosti, môže prezident rozhodnúť o udelení milosti osobe právoplatne odsúdenej za trestný čin.

Počas konania pri žiadosti o milosť môže nariadiť odloženie alebo prerušenie výkonu trestu. Trest alebo jeho časť môže odpustiť aj podmienečne.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová doteraz udelila milosť piatim ľuďom, dostala vyše tisíctristo žiadostí © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zuzana Čaputová bude diskutovať s odborníkmi o zmenách v prokuratúre, vyžaduje zásadnejšie zmeny (25. 5. 2020)
 Čaputová navštívila Slovenskú národnú galériu a vyzvala na podporu kultúrnych inštitúcií (21. 5. 2020)
 Čaputová vníma novelu o prokuratúre ako významnú zmenu a žiada zapojenie odbornej verejnosti (20. 5. 2020)
 Prezidentka Čaputová vymenuje Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR (20. 5. 2020)
 Čaputová ocenila nasadenie lekárov, sestier aj predavačiek počas pandémie Covid-19 (foto) (15. 5. 2020)
 Prezidentka Čaputová udelila milosť 41-ročnej matke jedenástich detí (12. 5. 2020)
 Zlo nacizmu a fašizmu sa nesmie zopakovať, vyhlásila na Deň víťazstva prezidentka Čaputová (8. 5. 2020)
 Očista súdnictva je dôležitá a nezávislosť sudcov nie je ich súkromné právo, vyhlásila Čaputová (5. 5. 2020)
 Čaputová si pripomenula výročie smrti Štefánika a vyjadrila sa aj k voľbe generálneho prokurátora (4. 5. 2020)
 Zvolení kandidáti do Súdnej rady SR podľa Zuzany Čaputovej nepreukázali jasnú profesijnú históriu (25. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Trump oznámil ukončenie spolupráce s WHO a opatrenia proti Číne v súvislosti s Hongkongom
<< predchádzajúci článok
Do Číny sa vracajú stovky nemeckých manažérov, pracovníkov a ich rodinných príslušníkov

Prezidentka Čaputová doteraz udelila milosť piatim ľuďom, dostala vyše tisíctristo žiadostí - diskusné fórum čitateľov