Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. januára 2006

Protimonopolný úrad udelil rekordnú pokutuKartelovú dohodu stavebných firiem „ocenil“ Protimonopolný úrad na 1,474 miliardy korún. To je súhrnná pokuta, ktorú dostalo sedem spoločností uchádzajúcich sa vo verejnej súťaži o výstavbu diaľničného úseku D1 Mengusovce - Jánovce.Zdieľať
 Túto historicky najvyššiu sankciu udelenú slovenským úradom strážiacim hospodársku súťaž si vyslúžili za koordináciu svojich ponúk s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu cenu. Teraz majú necelé dva týždne na to, aby sa proti rozhodnutiu PMÚ odvolali. Je viac ako isté, že tak aj urobia.

Ako informoval hovorca úradu Miroslav Jurkovič, sedem spoločností, združených do dvoch konzorcií, sa dohodlo, kto vyhrá a za akú cenu. Následne potom upravovali aj svoje cenové ponuky. Takáto koordinácia správania počas verejného obstarávania patrí medzi najzávažnejšie praktiky ohrozujúcu súťaž, tzv. ťažké kartely. Podľa Organizácie pre hospodársky rozvoj a spoluprácu sa takto dá cena navýšiť o 30 až 50 %. Výsledkom je potom, samozrejme, veľmi neefektívne vynakladanie štátnych finančných prostriedkov. V prípade Mengusoviec sa mohlo dohodou siedmich uchádzačov dosiahnuť navýšenie ceny až o 40 %.
Verdikt PMÚ už bol jednotlivým spoločnostiam doručený, a tým im už plynie zákonná lehota na podanie rozkladov. Tie bude posudzovať Rada úradu, ktorej rozhodnutie je už definitívne. Ak potvrdí takmer 1,5-miliardovú pokutu, dostanú sa s najväčšou pravdepodobnosťou k slovu súdy. Postihnuté firmy, samozrejme, podozrenia odmietajú. Ako sa uvádza v stanovisku Doprastavu, ktorý si za dohodou vyslúžil 227,5-miliónovú sankciu, „uloženie pokuty Doprastavu, a.s., ako účastníkovi konania, nie je vecne ani právne dôvodné“, a žiada PMÚ o zrušenie jeho rozhodnutia. Všetky zákonné možnosti na zrušenie pokuty chcú použiť aj Inžinierske stavby Košice a Skanska.
Tender na výstavbu bol zrušný a vypísal sa nový. Ako informoval hovorca Diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík, úsek sa následne rozdelil na tri časti, z čoho druhá a tretia časť už má uzatvorené súťaže na výber dodávateľov. Je paradoxné, že v rámci konzorcia Mengusovce 2 sa na výstavbe druhého úseku budú spoločne podieľať aj dve „podozrivé“ firmy - Doprastav a Strabag. Verejná súťaž na prvý úsek bola pre námietky neúspešných uchádzačov opätovne zrušená. 

Koľko dostali (Sk)
Strabag (ČR) 497 151 000
Doprastav (SR) 227 483 000
Betamont (SR) 4 741 000
Inžinierske stavby Košice (SR) 91 124 000
Skanska DS (ČR)  216 397 000
Skanska BS (SR) 18 906 000
MOTA-ENGIL, ENGEENHARIA, E CONSTRUCAO, S.A.(Port.) 418 176 000
* Doteraz bola najvyššou udelenou pokutou PMÚ sankcia pre Slovak Telecom vo výške 885 mil. Sk. Zdroj PMÚ

ss


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po veľkej sláve veľká hanba!
<< predchádzajúci článok
Deti zanedbávajú rodičov

Protimonopolný úrad udelil rekordnú pokutu - diskusné fórum čitateľov