Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. januára 2006

V skratkeTretí mobilný operátor, J &T chce Cargo, Koruna slabne, Trnava bude vyrábať Peugeot 207, Česi plánujú zvýšiť dovoz plynu z Nórska,v Visteon bude rušiť závody, Nemci zainvestujú v Rimavskej Sobote, Sme na chvoste v investíciách do vedy a výskumuZdieľať
Tretí mobilný operátor
Výberové konanie na tretieho mobilného operátora v SR sa začne v prvej polovici tohto roka. Telekomunikačný úrad zverejní výzvu na predkladanie ponúk, ktorá bude obsahovať termín, dokedy je potrebné predložiť ponuku. Po uplynutí termínu na predkladanie ponúk TÚ zverejní mená záujemcov .

J&T chce Cargo
Spoločnosť Rail Cargo Austria AG a J&T Finance Group, a.s., sa budú spoločne uchádzať o privatizáciu železničnej spoločnosti Cargo Slovakia. „Spoločnosti v druhom kole tendra na privatizáciu ZSSK Car-go predložia spoločnú ponuku,“ uviedol člen predstavenstva Rail Cargo Gustav Poschalko.

Koruna slabne
Po historických rekordoch voči euru koruna vče-ra oslabovala. Slovenská mena k záveru dňa postupne klesla na najnižšiu dennú úroveň 37,470/ 37,500 SKK/EUR

 Trnava bude vyrábať Peugeot 207
Francúzska automobilka PSA Peugeot Citro¨en potvrdila výrobu najnovšieho modelu značky Peugeot s označením 207 vo svojom výrobnom závode v Trnave. Tento model, ktorý bol vo štvrtok predstavený európskym automobilovým médiám, spoločnosť na trh uvedie na jar tohto roku. V začiatočnej fáze sa v Trnave budú v troch zmenách vyrábať malé vozidlá s ročnou kapacitou 300-tis. áut.

 Česi plánujú zvýšiť dovoz plynu z Nórska
Česká republika chce v budúcnosti zvýšiť import zemného plynu z Nórska, aby tak stlmila negatívny vplyv v prípade zníženia dodávok z Ruska. Nórsko, ktoré je tretím najväčším svetovým exportérom zemného plynu, oznámilo, že v súčasnosti jeho produkcia dosahuje hranicu produkčných možností. Nórsko v súčasnosti zabezpečuje 20  až 25 % potrebného objemu zemného plynu v ČR, zvyšok dodáva Rusko.

 Visteon bude rušiť závody
Spoločnosť Visteon, druhý najväčší dodávateľ automobilových komponentov v USA, plánuje v rámci svojho nového reštrukturalizačného plánu uzavrieť tri závody a predať ďalších šesť fabrík. Ide o druhý reštrukturalizačný plán spoločnosti za posledné dva roky. Program reštrukturalizácie môže ovplyvniť až 23 závodov spoločnosti po celom svete. Jeho náklady budú predstavovať približne 800 mil. USD. Visteon pôsobí aj na Slovensku, kde stavia výrobný závod v Nitre a plánuje postaviť nový závod v Dubnici.

 Nemci zainvestujú v Rimavskej Sobote
Rimavská Sobota získa podľa primátora Štefana Cifruša investíciu za 600 až 700 mil. Sk a v regióne tak vznikne 1 200 pracovných miest. „Investorom bude nemecká spoločnosť Draxlmaier, zaoberajúca sa výrobou elektrosystémov do automobilov,“ povedal Cifruš. Draxlmaier je nemecká spoločnosť na výrobu elektrosystémov do automobilov. Draxlmaier chce začať vyrábať komponenty pre Audi v Rimavskej Sobote čo najskôr. Ak sa teda nepodarí postaviť fabriku v blízkom čase, jedna z možností je, že skúšobná výroba sa začne v prenajatej hale.

 Sme na chvoste v investíciách do vedy a výskumu
Slovensku patrí jedno z posledných miest v rebríčku európskych krajín v oblasti inovácií. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú zverejnila Európska komisia (EK). Najlepšie výsledky dosahujú Švajčiarsko, Fínsko, Švédsko, Dánsko a Nemecko. SR je podľa štatistiky na 22. mieste v rámci krajín EÚ, pričom je predposledné v oblasti investícií do vedy a výskumu a posledné v oblasti inovácií na podnikateľskej úrovni. 

(TASR, SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viedeň predstavila svoj projekt
<< predchádzajúci článok
Množstvo snehu trápi aj zvieratá

V skratke - diskusné fórum čitateľov