Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

18. decembra 2023

Radíme: Pri angíne stačí niekedy symptomatická liečbaS angínou treba navštíviť ambulanciu lekára v prípade, ak horúčka nad 38 stupňov Celzia tretí deň neklesá alebo je vyššia ako 39,5 stupňa počas 24 hodín a neklesá ani po podaní liekov.Zdieľať
Radíme: Pri angíne stačí niekedy symptomatická liečba

Domáca liečba angíny zahŕňa dostatočný príjem tekutín, zvlhčovanie vzduchu a veľa oddychu. "V prípade vírusového pôvodu si vystačíme so symptomatickou liečbou, čiže nasadiť zvýšený prísun vitamínu C, pastilky a kloktadlá na dezinfekciu hrdla a ústnej dutiny, antipyretiká - lieky znižujúce teplotu a analgetiká - lieky proti bolesti. Pri vysokých teplotách sa odporúčajú vlažné sprchy," povedala farmaceutka Jana Dubajová zo žilinskej lekárne Dr. Max.


Zo stravy sa odporúčajú vylúčiť mliečne bielkoviny, pretože podporujú tvorbu hlienu a hnisu. Najlepšie je prijímať najmä kašovitú stravu, ktorá nespôsobuje bolesť pri prehĺtaní. Farmaceutka vysvetlila, že cmúľanie ľadu alebo lízanie zmrzliny, pričom sú vhodné ovocné drene a nie smotanové verzie, má chladivý efekt na zapálené tkanivá, znižuje opuch v hrdle a zmierňuje bolestivé signály vysielané nervovými zakončeniami. Ide však iba o krátkodobý efekt.

Odporúča sa aj tzv. Priessnitzov obklad. Vtedy sa okolo krku obtočí mokrý studený uterák, ktorý sa obalí suchým. Taktiež možno použiť obklad z ovsa alebo ovsených vločiek, ktorý stačí nahriať a navlhčiť. Suroviny sa zabalia do vreckovky a priložia na bolestivé miesta. Vhodné sú aj teplé nápoje, pretože podporujú vylučovanie slín, a tým zvlhčujú hrdlo, najmä teplé bylinkové čaje, lipový a šalviový, a ovocné šťavy.

S angínou treba navštíviť ambulanciu lekára v prípade, ak horúčka nad 38 stupňov Celzia tretí deň neklesá alebo je vyššia ako 39,5 stupňa počas 24 hodín a neklesá ani po podaní liekov. Tiež, ak výrazná bolesť v hrdle spôsobuje napríklad problémy s rozprávaním, prehĺtaním či otvorením úst, ak sú problémy s dýchaním a stuhnutým krkom, ak je v slinách alebo hliene krv alebo sa bolesť v hrdle často opakuje.

Angína sa najčastejšie vyskytuje u malých a dospievajúcich detí. Ide o zápalové ochorenie lymfatického tkaniva hltana, postihuje najmä podnebné mandle, nosohltanovú a jazykovú mandľu. "Ochorenie sa väčšinou začína horúčkou a vracaním, prehlbuje sa dehydratácia organizmu, sucho v hrdle dráždi na kašeľ. Deti sú mrzuté, nespokojné a plačlivé. Vysoké horúčky s triaškou spôsobujú nadmerné potenie, slabosť a únavu," priblížila Dubajová. Doplnila, že u dospelých má angína miernejšie prejavy, celkové príznaky sú menej výrazné, často prebieha bez teploty. Lokálne príznaky sú rovnaké ako u detí.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Krekulová: Pri darčekoch je dobré držať sa pravidla - menej je viac (15. 12. 2023)
 Radíme: Chorá pečeň ovplyvňuje dôležité funkcie tela (27. 11. 2023)
 Tieto kroky znížia výdavky za kúrenie. Doma pritom zostane ďalej teplo (26. 11. 2023)
 Uchovajte orechy čerstvé niekoľko rokov. Stačí mraznička, je ale potrebné dodržať niekoľko zásad (26. 11. 2023)
 Nekupujte drahé tabletky z lekárne, selén obsahujú aj bežné potraviny. Ktoré sú to? (12. 11. 2023)
 Radíme: Vitamín C je lepšie užívať v menších dávkach, ale častejšie (6. 11. 2023)
 Radíme: Samoliečba môže byť nebezpečná pri akejkoľvek diagnóze (25. 9. 2023)
 Burčiak má priaznivé účinky. Takáto dávka by sa však nemala prekročiť (21. 9. 2023)
 Radíme: Otrava môže vzniknúť aj pri požití jedlých húb (13. 9. 2023)
 Radíme: Deti by nemali byť odmeňované sladkosťami (6. 9. 2023)nasledujúci článok >>
Takmer 1500 ľudí už podpísalo petíciu za zotrvanie Zuzany Denkovej vo funkcii riaditeľky Slovenského banského múzea
<< predchádzajúci článok
ASTRONOMICKÁ SUMA: Šaty princeznej Diany sa vydražili za rekordnú cenu