Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

12. novembra 2023

Nekupujte drahé tabletky z lekárne, selén obsahujú aj bežné potraviny. Ktoré sú to?Máte pocit, že prijímate menej selénu ako by ste mali? Nekupujte drahé doplnky stravy, ale radšej sa zamerajte na vyvážený jedálniček. Poradíme vám, ktoré potraviny obsahujú selén prirodzene.Zdieľať
Nekupujte drahé tabletky z lekárne, selén obsahujú aj bežné potraviny. Ktoré sú to?

Príjem minerálov, ako esenciálnych mikronutrientov, je nutnosť. Bez nich ľudský organizmus nedokáže správne fungovať a ich nedostatok sa časom vždy niekde prejaví. Selén nie je výnimkou. Je veľmi silným antioxidantom a chráni telo pred infekciami. Či už majú pôvod vírusový alebo bakteriálny.

Vyberajte starostlivo

Konzumovať adekvátne množstvo selénu je dobré z mnohých dôvodov. Kde ho ale nájsť? Pozrite sa na video YouTube kanála Beštie, kde vám poradí hneď 16 prírodných zdrojov tohto nezastupiteľného prvku:

Nedostatok je nebezpečný

Selén je tak trochu ošemetný a platí pre neho, že najlepšia je zlatá stredná cesta. Zle je nedostatok, ale pomerne veľkú paseku môže napáchať aj jeho nadmerný príjem. V prípade nedostatku si koledujete o vážne zdravotné problémy. Prejavuje sa náchylnosťou na infekcie, ochorenia, rýchlejšie prejavy starnutia. Malý príjem selénu v podstate veľmi negatívne ovplyvňuje funkciu všetkých tkanív v tele. Nadbytok je ale aj nebezpečný. Môže sa prejaviť nervozitou, zvracaním, depresiou, vypadávaním vlasov a postihnutím pečene. Denne by ste tak nemali prekročiť 300 mcg.

Stavte na tieto potraviny

Aj to je dôvod, prečo nie je nutné ihneď selén suplementovať. Pri vyváženom jedálničku ho prijmete dostatok. Dobrým zdrojom je akýkoľvek druh mäsa. Mäso je dobré striedať a nie je nutné konzumovať na porciu viac ako 90 gramov. S 90 gramami mäsa prijmete nielen selén, ale aj potrebný zinok. Asi najbohatší na selén sú para orechy (Brazílske). S ich konzumáciou ale pozor. Stačí 5 orieškov a máte denný príjem selénu na deň pokrytý. Ďalšou skvelou potravinou sú vajcia.

Zamerajte sa na bežné potraviny

Selén sa bežne vyskytuje v mnohých obyčajných potravinách. Pokiaľ je váš jedálniček pestrý a dodržiavate zásady zdravého stravovania, nebudete mať s nedostatkom selénu núdzi. Výrazný antioxidant sa totiž nachádza aj v potravinách ako sú mliečne výrobky, ovsené vločky, šošovica, špenát, alebo napríklad v hubách.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radíme: Vitamín C je lepšie užívať v menších dávkach, ale častejšie (6. 11. 2023)
 Radíme: Samoliečba môže byť nebezpečná pri akejkoľvek diagnóze (25. 9. 2023)
 Burčiak má priaznivé účinky. Takáto dávka by sa však nemala prekročiť (21. 9. 2023)
 Radíme: Otrava môže vzniknúť aj pri požití jedlých húb (13. 9. 2023)
 Radíme: Deti by nemali byť odmeňované sladkosťami (6. 9. 2023)
 Čo sa stane s vašim telom, keď denne zjete kúsok zeleru? Zázrak na zápaly (27. 8. 2023)
 Radíme: Lieky by sa nemali kupovať v neprimeranom množstve do zásoby (23. 8. 2023)
 Starý zabudnutý recept. Bobkový list vám pomôže proti pískaniu a hučaniu v ušiach (7. 8. 2023)
 Radíme: Pred vstupom do bazéna sa treba dôkladne osprchovať (7. 8. 2023)
 Pri najbližšom praní skúste dať do práčky aj cukor: Špinavé prádlo ani nespoznáte! (6. 8. 2023)nasledujúci článok >>
Video: Katka Koščová a Daniel Špiner vydávajú nový album Krehkosť
<< predchádzajúci článok
Tata Bojs vystúpia v Prahe s kapelou Bez ladu a skladu