Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

27. novembra 2023

Radíme: Chorá pečeň ovplyvňuje dôležité funkcie telaOdborník ozrejmil, že na zdravie pečene vplýva najmä životný štýl, ale aj niektoré ochorenia či lieky.Zdieľať
Radíme: Chorá pečeň ovplyvňuje dôležité funkcie tela

Chorá pečeň ovplyvňuje niekoľko dôležitých funkcií tela. Upozornil na to gastroenterológ Ladislav Kužela. Vysvetlil, že pečeň je schopná regenerácie, ale v prípade vážneho poškodenia či ochorenia len detoxikácia nemusí stačiť na vyliečenie. Priblížil, že si to môže vyžadovať užívanie liekov, zmenu životného štýlu a niekedy aj chirurgické zákroky. Odporúča preto poradiť sa s hepatológom alebo gastroenterológom.


"Pečeň hrá dôležitú úlohu v tráviacom trakte tým, že tvorí žlč, ktorá pomáha štiepiť tuky a pomáha ich aj emulgovať, vďaka čomu sú ľahšie stráviteľné. Žlč sa hromadí v žlčníku a v prípade potreby sa uvoľňuje do tenkého čreva," vysvetlil Kužela. Hrá tiež podľa jeho slov hlavnú úlohu pri metabolizme živín a toxínov, produkuje dôležité bielkoviny alebo rôzne faktory krvnej zrážanlivosti. Okrem toho pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, ukladá vitamíny a minerály a pomáha aj pri tvorbe niektorých hormónov.

Odborník ozrejmil, že na zdravie pečene vplýva najmä životný štýl, ale aj niektoré ochorenia či lieky. Čoraz častejšie sa vyskytuje nealkoholové stukovatenie pečene známe pod skratkou NAFLD. "Je rozdiel v stukovatení pečene u ľudí, ktorí pijú a nepijú alkohol. Tukové ochorenie pečene sa bežne delí na dva typy. Alkoholické stukovatenie pečene je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, čo môže viesť k hromadeniu tuku v pečeni. Nealkoholické stukovatenie pečene nie je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, ale skôr inými faktormi, ako sú obezita, inzulínová rezistencia a vysoká hladina tukov v krvi," vysvetlil Kužela.

Oba typy môžu skončiť cirhózou. Gastroenterológ pripomenul, že aj keď sa pri oboch typoch stukovatenia hromadí tuk v pečeni, ich základné príčiny sú odlišné a vyžadujú si preto rôzne prístupy k liečbe a manažmentu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tieto kroky znížia výdavky za kúrenie. Doma pritom zostane ďalej teplo (26. 11. 2023)
 Uchovajte orechy čerstvé niekoľko rokov. Stačí mraznička, je ale potrebné dodržať niekoľko zásad (26. 11. 2023)
 Nekupujte drahé tabletky z lekárne, selén obsahujú aj bežné potraviny. Ktoré sú to? (12. 11. 2023)
 Radíme: Vitamín C je lepšie užívať v menších dávkach, ale častejšie (6. 11. 2023)
 Radíme: Samoliečba môže byť nebezpečná pri akejkoľvek diagnóze (25. 9. 2023)
 Burčiak má priaznivé účinky. Takáto dávka by sa však nemala prekročiť (21. 9. 2023)
 Radíme: Otrava môže vzniknúť aj pri požití jedlých húb (13. 9. 2023)
 Radíme: Deti by nemali byť odmeňované sladkosťami (6. 9. 2023)
 Čo sa stane s vašim telom, keď denne zjete kúsok zeleru? Zázrak na zápaly (27. 8. 2023)
 Radíme: Lieky by sa nemali kupovať v neprimeranom množstve do zásoby (23. 8. 2023)nasledujúci článok >>
Literárny fond ocenil osobnosti divadla, rozhlasu a dabingu
<< predchádzajúci článok
Roma Spirit 2023 pozná svojich víťazov, ocenenie získala aj košická mestská časť Luník IX (foto)