Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2007

Ročné zúčtovanie prinieslo do systému 1,4 mld. SkRočné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2005 prinieslo do systému verejného zdravotného poistenia 1,397 mld. Sk. Ako informoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2005 prinieslo do systému verejného zdravotného poistenia 1,397 mld. Sk. Ako informoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič, platitelia pri uhrádzaní nedoplatkov zaplatili ako dlžné poistné 1,257 mld. Sk. Štát za svojich poistencov doplatil poisťovniam 412 mil. Sk. Naopak, zdravotné poisťovne vrátili platiteľom na preplatkoch 272 mil. Sk.

Podľa Demoviča, tento rok sa systém podávania ročného zúčtovania oproti vlaňajšku výrazne nezmenil. ÚDZS však tento rok už nebude posudzovať nesplnenie povinností benevolentne, ale bude rozdávať pokuty. "Všetky nedostatky, ktoré vzniknú, bude ÚDZS sankcionovať podľa zákona," vyhlásil Demovič. Ako doplnil riaditeľ odboru pohľadávok a pokút ÚDZS Branislav Juhás, pokuty nebudú smerovať na chyby, ktoré vzniknú pri vypĺňaní tlačív. "Pokutovať budeme predovšetkým nesplnenie povinností platiteľov poistného - ak nevydajú zamestnancom doklad o uhradených preddavkoch a podobne," dodal Demovič.

Demovič očakáva, že pre úspešné vyplnenie tlačiva urobia maximum samotné zdravotné poisťovne. Mali by vopred zabezpečiť informovanosť a skontrolovať správnosť vyplneného tlačiva už pri jeho podávaní. Ako dodal B. Juhás, ak poistenec zistí, že pri podaní ročného zúčtovania urobil chybu, do 30. júna ešte môže podať opravné zúčtovanie, po 30. júni dodatočné ročné zúčtovanie.

Povinnosť podať ročné zúčtovanie majú samostatne zárobkovo činné osoby, zamestnávatelia a zamestnanci, ktorí mali aspoň v jednom mesiaci kolísavý príjem, teda vyšší ako 47 475 Sk. Ročné zúčtovanie musia podať aj poistenci štátu a samoplatitelia, ktorí mali vlani príjem vyšší ako 41 400 Sk. Povinnosť podať ročné zúčtovanie sa vzťahuje aj na pracujúcich v zahraničí, ak boli vlani poistení na území SR a z výšky ich príjmu im táto povinnosť vznikla.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa rezortu zdravotníctva budú treba vyššie platby štátu
<< predchádzajúci článok
Lídri EÚ sa stretnú na výročnom summite s prezidentom Bushom

Ročné zúčtovanie prinieslo do systému 1,4 mld. Sk - diskusné fórum čitateľov