Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. januára 2023

Rusko posunulo vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“, pozornosť zameralo na NATO a ZápadRusko posunulo svoju vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“ nerozlišujúcimi útokmi proti civilistom a nevojenským cieľom, konštatoval vysoký predstaviteľ Európskej únie ...Zdieľať
vladimir putin 2 676x451 27.1.2023  - Rusko posunulo svoju vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“ nerozlišujúcimi útokmi proti civilistom a nevojenským cieľom, konštatoval vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) s tým, že kroky Moskvy viedli k rozhodnutiu Nemecka a Spojených štátov poslať Ukrajine moderné tanky.


Generálny tajomník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Stefano Sannino sa tak vyjadril počas tlačovej konferencie v Tokiu, ktorá bola súčasťou jeho ázijsko-tichomorskej zahraničnej cesty.

Útoky na civilistov


Sannino obhajoval nemecké a americké dodávky vojenského vybavenia Ukrajine a kritizoval ruského vodcu Vladimira Putina za to, že vedie vojnu proti Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Západu. Putin sa teraz podľa neho „posunul od konceptu špeciálnej operácie ku konceptu vojny proti NATO a Západu".

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Dodávky tankov z Nemecka a Spojených štátov podľa jeho slov majú pomôcť Ukrajincom brániť sa, nie z nich spraviť útočníkov. „Myslím, že tento najnovší vývoj v zmysle dodávok zbraní je len vývojom situácie a spôsobu ako Rusko začalo posúvať vojnu na inú úroveň," vyjadril sa Sannino a dodal, že Rusko bez rozdielu útočí na civilistov a mestá a nie len na vojenské ciele.

Desiatky ťažkých zbraní


EÚ vojnu neposúva na inú úroveň, len „dáva možnosť zachrániť životy a umožniť Ukrajincom, aby sa bránili proti týmto barbarským útokom", skonštatoval.

Nemecko a Spojené štáty v stredu oznámili, že pošlú na Ukrajinu pokročilé tanky, čo predstavuje prvé štádium koordinovanej snahy Západu poskytnúť desiatky ťažkých zbraní, ktoré by mohli podľa ukrajinských vojenských veliteľov pomôcť pri protiofenzívach, znížiť počet obetí a tiež pomôcť obnoviť klesajúce zásoby munície.


Spojené štáty podľa prezidenta Joea Bidena dodajú 31 tankov M1 Abrams a Nemecko prispeje 14 tankmi Leopard 2 z vlastných zásob a zároveň povolí iným krajinám, aby tanky nemeckej výroby tiež poslali na Ukrajinu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko posunulo vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“, pozornosť zameralo na NATO a Západ © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Washington označil Wagnerovu skupinu za nadnárodnú zločineckú organizáciu a rozšíril voči nej sankcie (26. 1. 2023)
 Zelenskyj nazval ruského vodcu „niktošom“ a reakcia Kremľa nenechala na seba dlho čakať (26. 1. 2023)
 Zelenskyj už od Západu pýta aj rakety dlhého doletu a lietadlá, od Scholza už má aj odpoveď (26. 1. 2023)
 Rusko chce na okupovaných územiach vybudovať viac ako 20 nápravných zariadení, pripomínajú sovietske gulagy (25. 1. 2023)
 Nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace, ostatné krajiny sú tiež ochotné pomôcť (25. 1. 2023)
 Zelenskyj pýta od spojencov tanky, a nie päť či 10. Rusko sa pripravuje na ďalšiu vlnu agresie (video) (25. 1. 2023)
 Na Ukrajine sa bude „aktívne uväzňovať“, Zelenskyj oznámil personálne zmeny v štátnej správe (24. 1. 2023)
 Rusi posielajú na Ukrajinu nevybavených a zle vycvičených vojakov (24. 1. 2023)
 Rusko môže zaútočiť na Ukrajinu aj z Bieloruska, najpravdepodobnejší termín je koniec roka (20. 1. 2023)
 USA pošlú Ukrajine po prvý raz bojové vozidlá Stryker, pomoc má patriť k najväčším od začiatku vojny (19. 1. 2023)nasledujúci článok >>
Únia miest hovorí o podraze a žiada stiahnutie návrhov noviel, inak sa obráti na Čaputovú
<< predchádzajúci článok
Poľsko pošle Ukrajine desiatky tankov PT-91 Twardy, avizované sú aj nemecké Leopardy 2