Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. januára 2023

Nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace, ostatné krajiny sú tiež ochotné pomôcťPrvé nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace. Povedal to v stredu šéf nemeckého rezortu obrany Boris ...Zdieľať
germany_ukraine_weapons_04050 2d505ed7d4ce4fe199d22c21e62db309 676x388 25.1.2023  -Prvé nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace. Povedal to v stredu šéf nemeckého rezortu obrany Boris Pistorius. Minister označil tank Leopard 2 za „najlepší bojový tank na svete". „Je to dôležitá zmena hry, pravdepodobne aj pre túto vojnu, prinajmenšom v tejto fáze," konštatoval.

Spoločne sme silnejší


Nemecká vláda uviedla, že plánuje rýchly začiatok výcviku ukrajinských posádok tankov v Nemecku. Balík, ktorý sa tvorí, bude obsahovať aj logistiku, muníciu a údržbu.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa poďakoval nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi po stredajšom oznámení o dodaní tankov. „Rozhodnutie poslať Leopardy Ukrajine je veľkým krokom smerom k zastaveniu Ruska," napísal Morawiecki na mikrobologovacej sieti Twitter. „Spoločne sme silnejší," dodal.

Pomáhajú aj ostatné krajiny


Iné európske krajiny, napríklad Fínsko a Španielsko, v stredu naznačili ochotu dodať svoje vlastné Leopardy alebo podobné bojové tanky v rámci širšej koalície.

Nemecko už Ukrajine poskytlo významný objem vojenskej techniky, vrátane húfnic PzH 2000, systémov protivzdušnej obrany Iris-T a protilietadlového systému Gepard. Okrem toho ohlásilo plány na dodanie batérie protivzdušnej obrany Patriot a bojových vozidiel pechoty Marder.
 
 

 Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace, ostatné krajiny sú tiež ochotné pomôcť © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zelenskyj pýta od spojencov tanky, a nie päť či 10. Rusko sa pripravuje na ďalšiu vlnu agresie (video) (25. 1. 2023)
 Na Ukrajine sa bude „aktívne uväzňovať“, Zelenskyj oznámil personálne zmeny v štátnej správe (24. 1. 2023)
 Rusi posielajú na Ukrajinu nevybavených a zle vycvičených vojakov (24. 1. 2023)
 Rusko môže zaútočiť na Ukrajinu aj z Bieloruska, najpravdepodobnejší termín je koniec roka (20. 1. 2023)
 Ukrajina je EÚ a EÚ je Ukrajina, vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel v ukrajinskom parlamente (19. 1. 2023)
 Medvedev sa vyhráža jadrovou vojnou, ak Rusko prehrá na Ukrajine (19. 1. 2023)
 Estónsko pošle Ukrajine doteraz najväčší balík pomoci, okrem húfnic dostanú aj cez sto protitankových zbraní Carl Gustaf (19. 1. 2023)
 Ruské zverstvá na Ukrajine musia byť potrestané, europoslanci žiadajú zriadenie tribunálu (19. 1. 2023)
 USA pošlú Ukrajine po prvý raz bojové vozidlá Stryker, pomoc má patriť k najväčším od začiatku vojny (19. 1. 2023)
 Putin rád používa symbolické dátumy, na prejave by mohol ohlásiť aj novú vlnu mobilizácie (18. 1. 2023)nasledujúci článok >>
V nemocniciach a poliklinikách v Trnave a okolí hľadali policajti nahlásené výbušné systémy
<< predchádzajúci článok
Klusovou prioritou je diplomatická kariéra a ak sa nenaplní, bude uvažovať o spolupráci s niektorým politickým projektom