14. mája 2011

Siedmy slovenský titul pre Prešov

Hádzanári Tatran Prešov opäť obhájili titul majstrov Slovenska. Zverenci trénera Rastislava Trtíka zvíťazili v sobotu v treťom ...

presovhadzana Hädzanári Tatran Prešov sa stali majstrami SlovenskaFoto: SITA

PREŠOV 14. mája (WEBNOVINY) - Hádzanári Tatran Prešov opäť obhájili titul majstrov Slovenska. Zverenci trénera Rastislava Trtíka zvíťazili v sobotu v treťom stretnutí finále play-off pred vlastnými fanúšikmi nad 1. MHK Košice 33:24 (13:10) a rovnako ako vlani vyhrali celú sériu jednoznačne 3:0 na zápasy. Prešovčania mohli po záverečnom hvizde v Tatran handball aréne oslavovať, keď premenili svoju deviatu finálovú účasť za sebou na siedmy titul v ére samostatnej SR (2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011), z toho piaty v rade. Do celkovému počtu desiatich prvenstiev patria aj tri z federálnych čias (1969, 1971 a 1993). Šarišania sa s koučom Trtíkom, pod ktorým dosiahli v sezóne 2010/2011 triumf v Slovenskom pohári, 3. miesto v maďarskej lige a postup do skupinovej fázy Ligy majstrov, rozlúčili víťazným spôsobom.

Košičanom sa rovnako ako v rokoch 2008 a 2009 nepodarilo vyhrať vo finále s hráčmi Tatrana ani jeden zápas a na svoj tretí titul v ére samostatnosti po sezónach 1996/1997 a 1998/1999, keď triumfovalo družstvo VSŽ, si musia minimálne rok počkať.

V súboji o 3. miesto si bronzové medaily vybojovali hádzanári HC Štart Nové Zámky. Po minulotýždňovom domácom víťazstve nad MŠK Považská Bystrica 35:28 si mohli v sobotňajšej odvete dovoliť aj prehru 29:32 (14:18). Novozámčania odplatili svojmu súperovi "vyfúknutie" bronzu zo vzájomného súboja v sezóne 2008/2009.

Súhrn výsledkov sobotňajších zápasov play-off slovenskej extraligy v hádzanej mužov 2010/2011:
Finále - tretí zápas (hralo sa na 3 víťazstvá):

Tatran Prešov - 1. MHK Košice 33:24 (13:10) - konečný výsledok série 3:0, Prešov sa stal majstrom SR 2010/2011

Zostavy a góly:
Prešov: Krupa, Popčák - T. Mažár 3, Michal Urban 2, Géci 1, Krištopans 5, Drobňák 4, Radčenko 1, Tumidalský 1, Mikéci 1, Sobol, Pekár 6, Antl 9/1, Dudáš

Košice: Boháč, Dulina - Maguška, J. Kolesár, Guzy 3, Pecha 2, Hriňák 2, Farkašovský, Jurko 4, Pristaš 4, Ľoch 4, Petraško, Čorej 2, Bokol 3

Pok. hody: 1/1 - 1/0, vylúčení: 9 - 4, rozhodovali: Brunovský a Čanda, 1288 divákov

Tretie finále bolo vyrovnané len v prvom polčase. Košice od začiatku držali s domácimi krok a na polčasovú prestávku odchádzali "len" s trojgólovým mankom 10:13. Prešovčania nedovolili obrat vo vývoji ani po zmene strán. V 45. min vyhrávali 23:20, ale v záverečnej štvrťhodine potvrdili úlohu favorita, keď svoj náskok zvyšovali až na konečných 33:24. Domáci využili hneď prvý majstrovský mečbal na obhajobu prvenstva v najvyššej slovenskej súťaži.

Hlasy:
Rastislav Trtík (tréner Tatrana Prešov): "Košice boli pre nás dôstojným súperom vo finále. V dnešnom zápase podali svoj najlepší výkon vo finálovej sérii. My sme si však nenechali ujsť možnosť rozhodnúť o titule pred našimi fanúšikmi. Počas troch rokov sme dosiahli s Tatranom vytýčené maximum."
Dušan Timko (tréner 1. MHK Košice): "Do tretieho zápasu sme išli s tým, že bude ťažké až nemožné uspieť, pretože domáci nechceli pustiť šancu na titul zo svojich rúk. Tatran mal v stretnutí stále prevahu, preto zvíťazil a ja mu blahoželám k zisku majstrovského titulu."

O 3. miesto - odveta:
MŠK Považská Bystrica - HC Štart Nové Zámky 32:29 (18:14) - prvý zápas 28:35, Nové Zámky skončili na 3. mieste

Najviac gólov: Cifra a Adamčík po 6, Firit 5 - Rábek 9/3, Straka 5, Kurka 4

Pok. hody: 2/2 - 5/4, vylúčení: 3 - 3, rozhodovali: Haščík a Oťapka, 600 divákov

Diváci videli rýchly a dramatický zápas, v ktorom úvod patril domácim, keď v 9. min viedli 7:2. Hostia náskok stiahli v 16. min na 9:8, ale vyrovnať sa im nepodarilo a polčas sa skončil 18:14 pre Považanov. V druhom dejstve Nové Zámky zlepšili hru a v 47. min vyrovnali stav na 22:22. Remízový výsledok bol ešte aj dve minúty pred koncom (29:29). Následne však domáci hádzanári strelili tri góly za sebou a zápas vyhrali 32:29. Ani to im však napokon nestačilo, keďže v prvom meraní síl uspeli Nové Zámky 35:28 a obsadili konečné 3. miesto.

Konečné poradie extraligy mužov 2010/2011: 1. Tatran Prešov, 2. 1. MHK Košice, 3. HC Štart Nové Zámky, 4. MŠK Považská Bystrica, 5. MŠK Hlohovec, 6. HK Topoľčany, 7. ŠKP Bratislava,...MHC Edymax Bardejov sa odhlásil zo súťaže.

NHL: Boston prehral úvodný zápas