Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. marca 2020

Slovensko nedostane z Bruselu 2,5 miliardy eur navyše na zmiernenie dopadov Covid-19, upozorňuje expertSlovensko nedostane navyše 2,5 miliardy eur z prostriedkov Európskej únie (EÚ) na riešenie krízy v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ako ...Zdieľať
aptopix_virus_outbreak_czech_republic_00356 d6fce874d78f4e0083e79fd2c14cd171 676x487 27.3.2020  - Slovensko nedostane navyše 2,5 miliardy eur z prostriedkov Európskej únie (EÚ) na riešenie krízy v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ako uviedol v piatok pre agentúru SITA expert strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ján Rudolf, sú to nepravdivé a zavádzajúce informácie, čím reagoval na informovanie niektorých politikov a médií.

Viac o téme: KoronavírusSuma 2,5 miliardy eur, ktorú podľa neho bude môcť Slovensko použiť priamo na zmiernenie dopadov koronavírusu, je zo zatiaľ nezazmluvnených zdrojov EÚ v objeme 4,7 miliardy eur v rámci súčasného programového obdobia 2014 - 2020. "Nie sú to žiadne nové peniaze," upozornil Rudolf.

Peniaze možno využiť aj na pomoc podnikateľom


Uvedených 2,5 miliardy eur z peňazí EÚ môže SR použiť na nákup zdravotníckeho materiálu, ale aj na prefinancovanie prevádzkových nákladov pre malých a stredných podnikateľov alebo na inú podporu udržateľnosti pracovných miest.

"Okrem 2,5 miliardy eur môžu však ministerstvá použiť eurofondy na zmiernenie dopadov nepriamo, a to využiť zostávajúce eurofondy na splnenie cieľov, ktorými pomôžu podnikateľom v súlade s cieľmi v operačných programoch. To sa týka najviac ministerstiev hospodárstva, práce a vnútra," poznamenal Rudolf.

"Členské štáty dostanú peniaze aj z Fondu solidarity EÚ, ale to sú už iné peniaze, ktoré podliehajú osobitným predpisom," podotkol expert. Predpokladá, že Národná rada SR v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu bude novelizovať aj zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Pôvodne malo Slovensko nevyčerpanú sumu vrátiť


"Suma 2,5 miliardy eur vznikla podľa istého kľúča, ktorý sa viaže k nevyčerpanej zálohe za rok 2019. Slovensku zostalo na konci minulého roka 586 miliónov eur, ktoré sme nevyčerpali a mali sme ich vrátiť. Na základe tejto sumy vzniklo podľa kľúča 2,5 miliardy eur," vysvetlil Rudolf.

"Paradoxne, tým, že Slovensko slabo čerpalo eurofondy, môže použiť viac na koronavírus ako napríklad Taliansko. Ale to je EÚ," uviedol odborník.

Členské štáty EÚ môžu použiť nevyčerpané eurofondy na zmiernenie dopadov krízy. "Vo štvrtok o tom hlasoval europarlament, pretože menil nariadenia, ktoré sa týkajú fondov, keďže tieto nevyčerpané peniaze budeme čerpať v špeciálnom režime na špeciálne aktivity," priblížil Rudolf.

Európska komisia podľa neho zaradila tieto činnosti pod oblasť vedy a výskumu. "Na Slovensku sa to týka predovšetkým operačného programu Integrovaná infraštruktúra (zahŕňa pôvodne samostatný Operačný program Výskum a inovácie), ale aj Integrovaného regionálneho operačného programu, Operačného programu Ľudské zdroje, Operačného programu Kvalita životného prostredia a Operačného programu Efektívna verejná správa," uviedol odborník.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko nedostane z Bruselu 2,5 miliardy eur navyše na zmiernenie dopadov Covid-19, upozorňuje expert © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Štát nedokáže pokryť všetky straty v dôsledku Covid-19, vyhlásil premiér Matovič (27. 3. 2020)
 Britský premiér Johnson oznámil, že bol pozitívne testovaný na koronavírus (video) (27. 3. 2020)
 Europarlament schválil nové opatrenia na boj s koronavírusom, Únia uvoľní z fondov miliardy eur (27. 3. 2020)
 Kedy prijme Matovičova vláda ekonomické opatrenia pre Covid-19? Hrozia bankroty a prepúšťania (27. 3. 2020)
 Primátor Bratislavy si okreše plat, Vallo daruje peniaze v čase krízy v prospech lekárov (27. 3. 2020)
 Podnikatelia žiadajú od Matoviča, aby urýchlene prijal tieto tri najdôležitejšie ekonomické opatrenia (27. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 43 nakazených, jeden pacient je v kritickom stave (online) (27. 3. 2020)
 Pandémia v USA a Kanade ohrozuje pokračovanie NHL, ochorenie môže zasiahnuť kluby nerovnomerne (27. 3. 2020)
 Vedenie NHL pre pandémiu odložilo tohtoročný draft, Lafreniére pripúšťa aj možnosť online výberu hráčov (27. 3. 2020)
 Írsky MMA šampión Conor McGregor venoval nemocniciam vo svojej krajine milión eur (26. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Tisíce zamestnancov trnavskej automobilky zostávajú doma a dostanú 65 % z priemernej mzdy
<< predchádzajúci článok
Neziskovky neprídu o dve percentá z dane aj napriek neskoršiemu podaniu daňového priznania

Slovensko nedostane z Bruselu 2,5 miliardy eur navyše na zmiernenie dopadov Covid-19, upozorňuje expert - diskusné fórum čitateľov