Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. mája 2020

Súd v kauze šekov v sume 1488 eur: Na pojednávaní vypovedal kňaz Kemp aj spevák ĎuricaNa Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok pokračuje hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše ...Zdieľať
marian kotleba 676x473 29.5.2020  - Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok pokračuje hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Marianom K.


Ten čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Pojednávanie by malo byť zamerané na znalecké posudky.

Kemp odporučil jednu rodinu


Pred súdom vypovedali kňaz Jozef Kemp ako aj poslanec a spevák Ondrej Ďurica (ĽSNS). Kemp, ktorý pôsobí ako správca farnosti v Jarovciach, vo svojej výpovedi uviedol, že na podujatie, ktoré sa uskutočnilo 14. marca 2017 Banskej Bystrici, odporučil jednu rodinu.

Tá od vtedajšieho predsedu Banskobystrického kraja obdržala finančnú pomoc. Sám sa však podujatia nezúčastnil a vie o ňom len z rozprávania. „Jednalo sa o spomienkovú akciu na vznik prvej Slovenskej republiky,“ povedal. O problematickej symbolike však podľa vlastných slov nič nevie.

Ďurica, ktorý je poslancom za ĽSNS v parlamente, sa na akcii zúčastnil ako spevák. „Ja som tam počas vystúpenia v takej unpluggedovej (akustickej) forme zaspieval asi tri piesne zo svojho repertoáru,“ povedal Ďurica s tým že za vystúpenie nežiadal honorár.

Spolu s ním na akcii vystupoval napríklad folklórny súbor alebo recitátori, pričom on sám mal dojem, že publikum tvoria najmä úradníci a krajskí poslanci.

Svedok tiež uviedol, že väčšinu času, keď nevystupoval, trávil v zákulisí, preto sa nevie vyjadriť k všetkým detailom. Prokurátor mal na svedka viaceré otázky o jeho pôsobení v kapele Biely odpor. Sudkyňa ich však nepripustila, keďže sa nevzťahujú na prejednávaný skutok.

Súd zamýšľal vypočuť aj ďalšieho hudobníka, konkrétne Jaroslava Pagáča známeho „Reborn“. Ten však odmietol vypovedať s tým, že by si mohol spôsobiť trestné stíhanie.
 

Kauza kontroverzných šekov v sume 1488 eur


Predseda ĽSNS Marian K. čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.

Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Samosudkyňa, ktorá v tomto prípade rozhoduje, Ružena Sabová, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze šekov v sume 1488 eur: Na pojednávaní vypovedal kňaz Kemp aj spevák Ďurica © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Súd v kauze šekov v sume 1488 eur: Šéf kotlebovcov reagoval na výpovede svedkov a kritizoval prokurátora (28. 5. 2020)
 Kotleba na ďalšie pojednávanie o sporných šekoch príde, tvrdí hovorca jeho strany (22. 5. 2020)
 Pokračuje súd s predsedom strany Kotlebovci pre kontroverzné šeky so sumou 1488 eur (15. 5. 2020)
 Súd s Kotlebom pre sporné šeky by mal pokračovať, na programe je ďalšie dokazovanie (10. 5. 2020)
 ĽSNS naďalej trvá na nominácii Kotlebu do čela výboru, politológ jej konanie označil za nanajvýš trápne (2. 5. 2020)
 Kotlebovci majú zastúpenie na postoch podpredsedov výborov, koalícia s tým problém nemá (10. 4. 2020)
 Kotlebovci trvajú na nominácii svojho šéfa na post predsedu výboru, koalícia nemôže kádrovať ľudí (27. 3. 2020)
 Kotleba bude znova kandidovať za predsedu výboru, Smer o Blahovi ešte nerozhodol (23. 3. 2020)
 Inštitút ľudských práv podal na Kotlebu trestné oznámenie za spájanie utečencov s koronavírusom (20. 3. 2020)
 Pokračuje pojednávanie s M. Kotlebom obžalovaným pre kontroverzné šeky (5. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Volkswagen kupuje 50 percent čínskej automobilky, ide tak o najväčšiu zahraničnú investíciu do elektromobility
<< predchádzajúci článok
Medzinárodný deň mierových síl OSN: Najviac slovenských vojakov pôsobí na cyperskej misii

Súd v kauze šekov v sume 1488 eur: Na pojednávaní vypovedal kňaz Kemp aj spevák Ďurica - diskusné fórum čitateľov