Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2020

ĽSNS naďalej trvá na nominácii Kotlebu do čela výboru, politológ jej konanie označil za nanajvýš trápneOpozičná strana Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) tvrdí, že koalícia pri nezvolení predsedu stranyZdieľať
qq 676x460 2.5.2020 - Opozičná strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) tvrdí, že koalícia pri nezvolení predsedu strany Mariana Kotlebu do čela parlamentného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva porušila dohodu.


V strane naďalej trvajú na jeho nominácii do čela výboru. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ĽSNS a poslanec Národnej rady SR (NR SR) za stranu Ondrej Ďurica.

Politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ján Ruman zastáva názor, že opozícia mala po neúspešnom hlasovaní zmeniť navrhovaného kandidáta za kolektívne prijateľnejšieho. Konanie ĽSNS označil za trápne.

Kotleba celkovo neuspel šesťkrát


Členovia zákonodarného orgánu zvolili v utorok 28. apríla za predsedu výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva Radovana Slobodu (SaS).

O funkciu sa okrem neho uchádzal aj Kotleba, ktorý však v pléne nezískal dostatočný počet hlasov poslancov. So svojou kandidatúrou tak neuspel celkovo šesťkrát.

„To, že koalícia pri voľbe predsedu výboru pre kontrolu činnosti vojenského spravodajstva porušila všetky demokratické princípy, dokonca aj svoje sľuby a podmienky, neznamená, že ich budeme porušovať aj my,“ reagoval Ďurica.

ĽSNS chce Kotlebu opäť nominovať


Sloboda svoju kandidatúru odôvodňoval „rozchodením“ výboru, ktorý musí zvolať predseda a ten následne zvolí svojich podpredsedov. Na ustanovujúcej schôdzi výboru, ktorá sa konala v stredu 29. apríla, sa Sloboda funkcie vzdal.

Za podpredsedov výboru, ktorí ho budú zvolávať a riadiť až do voľby nového predsedu, boli zvolení Zuzana Šebová (Sme rodina) a Peter Vons (OĽaNO).

„Strana ĽSNS nominuje aj naďalej ako jediného kandidáta na uvoľnený post predsedu tohto výboru svojho predsedu Mariana Kotlebu,“ ozrejmil hovorca ĽSNS. Vedenie výboru podľa dohody medzi parlamentnými stranami patrí opozícii.

Politológ počínanie strany označil za trápne


Opätovné niekoľkonásobné nezvolenie Mariana Kotlebu do čela výboru podľa politológa jasne dokazuje, že sa poslanci nestotožnili s vybraným kandidátom.

„Paródiou opozície je, že napriek jasným náznakom, že Kotleba nie je vhodným ašpirantom na takéto miesto, opozícia neustále navrhovala jeho meno. Akoby šlo o ‚znásilňovanie' daného výberu,“ myslí si Ruman. Takéto počínanie pôsobí podľa jeho slov z hľadiska politickej kultúry „nanajvýš trápne“.

Opozícia mala podľa politológa v prvom rade po neúspešnom hlasovaní zmeniť navrhovaného kandidáta za kolektívne prijateľnejšieho.

„Pokiaľ by nebol zvolený ani tento, dalo by sa hovoriť o akomsi porušení politickej dohody. Namiesto toho sa z voľby konkrétneho predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva stáva cirkus,“ dodal Ruman s tým, že takto by politický zápas a vzájomný politický rešpekt aktérov nemali vyzerať.


Zdroj: Webnoviny.sk - ĽSNS naďalej trvá na nominácii Kotlebu do čela výboru, politológ jej konanie označil za nanajvýš trápne © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kotlebovci majú zastúpenie na postoch podpredsedov výborov, koalícia s tým problém nemá (10. 4. 2020)
 Kotlebovci trvajú na nominácii svojho šéfa na post predsedu výboru, koalícia nemôže kádrovať ľudí (27. 3. 2020)
 Kotleba bude znova kandidovať za predsedu výboru, Smer o Blahovi ešte nerozhodol (23. 3. 2020)
 Inštitút ľudských práv podal na Kotlebu trestné oznámenie za spájanie utečencov s koronavírusom (20. 3. 2020)
 Kotleba sa v kauze kontroverzných šekov na 1488 eur cíti nevinný (5. 3. 2020)
 Pokračuje pojednávanie s M. Kotlebom obžalovaným pre kontroverzné šeky (5. 3. 2020)
 Kotleba nemôže prísť na stredajšie pojednávanie v kauze šekov na 1488 eur (3. 3. 2020)
 Kotleba sa postaví pred súd, dôvodom sú šeky so sumou 1488 eur (29. 1. 2020)
 Stovky ľudí v Levoči zrušili kotlebovcom míting, Mazureka vypískali (foto) (21. 1. 2020)
 Čaputová poverí zostavením vlády víťaza volieb. Ak bude treba, rokovať môže aj s Kotlebom (18. 1. 2020)nasledujúci článok >>
Policajti zadržali dve ženy s niekoľkými dávkami pervitínu, obvinili ich z drogovej trestnej činnosti
<< predchádzajúci článok
Zbesilý pokus vodiča o útek pred políciou má vážnu dohru, hrozí mu väzenie aj zaistenie auta (video)

ĽSNS naďalej trvá na nominácii Kotlebu do čela výboru, politológ jej konanie označil za nanajvýš trápne - diskusné fórum čitateľov