Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

16. septembra 2007

Svetový deň bez áut už budúcu sobotuNa budúcu sobotu 22. septembra by ľudia mali nechať autá doma. Koná sa totiž Svetový deň bez áut, tento rok ho podporí aj Strana zelených v Pezinku. Agentúru SITA o tom informoval poslanec ...Zdieľať
BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Na budúcu sobotu 22. septembra by ľudia mali nechať autá doma. Koná sa totiž Svetový deň bez áut, tento rok ho podporí aj Strana zelených v Pezinku. Agentúru SITA o tom informoval poslanec mestského zastupiteľstva za Stranu zelených a predseda Okresnej organizácie Strany zelených v Pezinku Miroslav Král. Prostredníctvom informačnej kampane budú informovať obyvateľov mesta o zmysle a cieľoch tejto celosvetovej aktivity. "Požiadame občanov, aby v sobotu, nech už pôjdu kamkoľvek, využili radšej bicykle, alebo išli peši, aby svoje autá nechali zaparkované pred domami a v garážach," informoval Král.

Podľa odhadov budú až dve tretiny ľudstva v roku 2030 žiť v mestách. S rastom hustoty obyvateľstva rastie aj problém cestnej dopravy, ktorým sa mestá musia stále intenzívnejšie zaoberať. Dve pätina všetkej dopravy predstavuje denný presun do práce a z práce. Tento vývoj ohrozuje okrem globálneho ovzdušia aj zdravie - následkom hlukovej záťaže, znečistenia ovzdušia, dopravnými nehodami, nedostatkom pohybu.

Svetový deň bez áut je vyvrcholením celoeurópskej kampane za udržateľnú mobilitu. Cieľom celosvetovej kampane je vyššia kvalita života a menej emisií znečisťujúcich plynov v ovzduší ako dôsledok menšieho počtu jazdiacich áut v mestách. "Ak nie je možné pri ceste do práce alebo do školy využívať hromadnú verejnú dopravu, môžeme sa zriecť áut pri nákupoch alebo vo voľnom čase a využívať chôdzu pešo alebo jazdu bicyklom. Deň bez áut by nemal byť len jednorazovou akciou, ale dlhodobou zmenou v dopravných zvyklostiach," dodal Král.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozemná lanovka poslednýkrát odviezla turistov
<< predchádzajúci článok
Európske registrácie Škody do augusta vzrástli o 4,2 %

Svetový deň bez áut už budúcu sobotu - diskusné fórum čitateľov