Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

14. januára 2022

Svitko obsadil na Rely Dakar konečné dvanáste miesto, druhýkrát v kariére triumfoval Sunderland


Tagy: Rely Dakar

Trinásta účasť na prestížnej púštnej Rely Dakar priniesla slovenskému motocyklistovi Štefanovi Svitkovi konečnú dvanástu priečku. Tridsaťdeväťročný Žaškovčan v Saudskej Arábii v konečnom ...Zdieľať
stefan svitko 676x409 14.1.2022  - Trinásta účasť na prestížnej púštnej Rely Dakar priniesla slovenskému motocyklistovi Štefanovi Svitkovi konečnú dvanástu priečku. Tridsaťdeväťročný Žaškovčan v Saudskej Arábii v konečnom účtovaní zaostal o 59:17 min. za víťazným Britom Samom Sunderlandom, nebyť šestnástich minút penalizácií by Svitko skončil na siedmej priečke.


S tohtoročnou edíciou Rely Dakar sa rozlúčil osemnástou pozíciou v piatkovej 12. etape, v ktorej dostal trest v podobe jednej minúty k svojmu času.

Triumfoval Sunderland


Piatková záverečná na trase Bisha - Džidda merala 680 kilometrov, z nich bolo len 164 km meraných úsekov. V súťaži motocyklov sa v piatok z triumfu tešil Čiľan Pablo Quintanilla, druhý skončil s mankom 18 sekúnd Austrálčan Toby Price a tretí bol ďalší Čiľan José Ignacio Cornejo (+29 s). Svitko v piatok stratil na Quintanillu aj so spomenutou minútovou penalizáciou 9:04 min.

V konečnom účtovaní triumfoval Brit Sam Sunderland, ktorý v piatok obsadil 8. stupienok. Na druhej priečke zostal Quintanilla (+3:27 min.) na 3. poste klasifikovali Rakúšana Matthiasa Walknera (+6:47 min.). Tridsaťdvaročný Sunderland v minulosti ovládol Rely Dakar aj v roku 2017, vtedy sa stal medzi motocyklistami prvým Britom, ktorému sa to podarilo.

Štefan Svitko pri trinástej účasti na Rely Dakar dokončil toto podujatie deviatykrát, jeho maximom je 2. priečka z januára 2016. Vlani obsadil 8. pozíciu.

V súťaži automobilov na čele Al-Attiya


Víťazov majú už aj ďalšie kategórie. V súťaži automobilov si celkový triumf pripísal Nasser Al-Attiyah z Kataru, ktorý sa na čele hodnotenia usadil už po prvej etape a nikoho z konkurentov už pred seba nepustil. Na zisk titulu mu v záverečnej etape stačila aj 19. pozícia. V piatok triumfoval Juhoafričan Henk Lategan pred Francúzom Stéphanom Peterhanselom a ďalším juhoafrickým jazdcom Brianom Baragwanathom.

Attiyah si vyjazdil na Rely Dakar už svoje štvrté prvenstvo, v minulosti to dokázal aj v rokoch 2011, 2015 a 2019. Celkovo druhý skončil s mankom 27:46 min. Francúz Sébastien Loeb, tretiu priečku obsadil domáci Yazeed Al-Rajhi (+1:01:3 h.). Čech Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom v záverečnej 12. etape obsadili 32. stupienok (+13:57 min.) a v celkovom poradí obsadili 24. miesto s mankom 6:36:11 h na víťaza.

Najlepší čas dosiahol Sotnikov


Medzi štvorkolkami si titul domov odnáša Francúz Alexandre Giroud, ktorého v piatok klasifikovali na 5. pozícii a v celkovom poradí mal pred Franciscom Morenom z Argentíny náskok 2:21:11 h.

V súťaži kamiónov počas celej Rely Dakar dominovali Rusi na Kamazoch. V celkovom poradí triumfoval Dmitrij Sotnikov s náskokom 9:58 min. pred Eduardom Nikolajevom, tretí Anton Šibalov zaostal v súhrne o 1:11:11 h. a štvrtý Andrej Karginov o 1:49:55 h. V piatok dosiahol najlepší čas práve Sotnikov, druhý bol Čech Martin Macík.


Zdroj: Webnoviny.sk - Svitko obsadil na Rely Dakar konečné dvanáste miesto, druhýkrát v kariére triumfoval Sunderland © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Rely Dakar
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Svitko si drží v predposlednej etape na Rely Dakar desiate miesto, na čele je opäť Sunderland (13. 1. 2022)
 Svitko sa v 9. etape udržal na ôsmom mieste a Sunderland musel prenechať pozíciu lídra Walknerovi (11. 1. 2022)
 Svitko si na Rely Dakar udržal ôsme miesto, na čele motocyklistov je Sunderland (10. 1. 2022)
 Svitko prešiel náročnú 5. etapu Rely Dakar rozumne a udržal si pozíciu, Petrucci vstúpil do histórie (6. 1. 2022)
 Svitko nastúpil na jazdu v okolí Rijádu desiaty, v celkovom poradí sa udržal na 9. priečke (5. 1. 2022)
 Štefan Svitko je už doma, tohtoročný Dakar bol preňho po mentálnej stránke najťažší (19. 1. 2020)
 Štefan Svitko skončil na Rely Dakar tesne za Top 10, celkovým víťazom sa stal Ricky Brabec (17. 1. 2020)
 Štefan Svitko mal v 11. etape Rely Dakar slabší štart a vypadol aj z elitnej desiatky (video) (16. 1. 2020)
 Svitko je na Rely Dakar už v elitnej desiatke, Sunderland po páde odstúpil (video) (9. 1. 2020)
 Slovák Štefan Svitko skončil v 3. etape Rely Dakar siedmy (9. 1. 2018)nasledujúci článok >>
Slovákov na ME mrzia chyby v súboji proti Nórom. Litovčanov chcú v sobotu zdolať a pôjde im o veľa
<< predchádzajúci článok
Extraligové kluby vítajú návrat fanúšikov na štadióny, ale žiadajú viac ľudí i finančné kompenzácie

Svitko obsadil na Rely Dakar konečné dvanáste miesto, druhýkrát v kariére triumfoval Sunderland - diskusné fórum čitateľov