Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2023

V Náhornom Karabachu zavládlo po dvoch dňoch bojov prímerie, na pláne sú rokovania o reintegrácii oblasti do AzerbajdžanuMiestne úrady v Náhornom Karabachu a azerbajdžanskí predstavitelia oznámili, že v stredu dosiahli dohodu o prímerí s cieľom ukončiť dva dni trvajúce boje v separatistickom regióne. Prímerie malo začať platiť o ...Zdieľať
correction_azerbaijan_armenia_23097 676x451 20.9.2023 (SITA.sk) - Miestne úrady v Náhornom Karabachu a azerbajdžanskí predstavitelia oznámili, že v stredu dosiahli dohodu o prímerí s cieľom ukončiť dva dni trvajúce boje v separatistickom regióne. Prímerie malo začať platiť o jednej popoludní miestneho času (11:00 SELČ). Na štvrtok sú v azerbajdžanskom meste Jevlach naplánované rokovania medzi predstaviteľmi Azerbajdžanu a úradmi separatistického regiónu, ktorí obývajú etnickí Arméni, o „reintegrácii" oblasti do Azerbajdžanu.

Stiahnutie arménskych jednotiek


Dohoda o prímerí sa dosiahla prostredníctvom vyjednávania s kontingentom ruských mierových síl v regióne, uviedli miestni predstavitelia. Prímerie predpokladá stiahnutie sa arménskych vojenských jednotiek a ich techniky z Náhorného Karabachu a odzbrojenie miestnych síl, potvrdilo azerbajdžanské ministerstvo obrany.

Dohodu o prímerí uzavreli deň po tom, ako Azerbajdžan v Náhornom Karabachu odštartoval vojenskú operáciu s použitím ťažkého delostrelectva. Azerbajdžan delostreleckú paľbu označil za „protiteroristickú operáciu" a uviedol, že v nej bude pokračovať, kým sa separatistická vláda Náhorného Karabachu nerozpustí a kým sa „nelegálne arménske vojenské formácie" nevzdajú.

32 obetí


Ombudsman v Náhornom Karabachu Geghan Stepanjan v stredu povedal, že v dôsledku bojov zomrelo 32 ľudí vrátane siedmich civilistov a viac ako 200 ľudí utrpelo zranenia. Úrad azerbajdžanskej generálnej prokuratúry konštatoval, že arménske sily v Náhornom Karabachu bombardovali mesto Šuša, ktoré je pod azerbajdžanskou kontrolou, a zabili jedného civilistu.

V centre arménskeho hlavného mesta Jerevan sa v utorok zišli tisíce protestujúcich ľudí, ktorí blokovali ulice a žiadali, aby krajina bránila Arménov v Náhornom Karabachu.


Zdroj: SITA.sk - V Náhornom Karabachu zavládlo po dvoch dňoch bojov prímerie, na pláne sú rokovania o reintegrácii oblasti do Azerbajdžanu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Migrácia je bez závažných incidentov a nič bezprostredne neohrozuje slovenských obyvateľov, tvrdí Ódor 
<< predchádzajúci článok
Neznámi ľudia poškodili dve ruské lietadlá a vrtuľník na leteckej základni, incident vyšetrujú ako sabotážnu akciu