Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. februára 2020

Video: Airbus predstavil lietadlo budúcnosti MAVERIC. Vyzerá ako veľké rogalo a usporí až pätinu palivaSpoločnosť Airbus prináša radikálnu zmenu v dizajne civilných lietadiel, ktorý sa posledné desaťročia veľmi nezmenil.Zdieľať
Airbus predstavil lietadlo budúcnosti MAVERIC.

Dá sa dokonca povedať, že dnešné lietadlá sa na seba podobajú ako vajce vajcu. Na výstave Singapore Air Show 2020 však Airbus predstavil úplne odlišný, futuristický model lietadla nazvaného MAVERIC, ktoré má trup a krídla spojené do jedného celku. Tento dizajn budúcnosti má priniesť až 20 percentnú úsporu paliva a značne zlepšiť pohodlie pasažierov.

Airbus na výstave predviedol funkčný zmenšený model MAVERICu dlhý dva metre a široký 3,2 metra. Prvé náčrty nového modelu vznikli v roku 2017. Tím francúzskych projektov sa za necelé tri roky posunul od počítačových 3D modelov až k súčasnému zmenšenému prototypu na diaľkové ovládanie, ktorý aj úspešne otestoval vo vzduchu.

MAVERIC je lietadlo typu „blend wing body“, čo znamená, že telo stroja a krídla s motormi sú spojené do jedného celku, pričom celé vyzerá ako jedno veľké krídlo rogala. Nový aerodynamický tvar a menšia váha ušetria pätinu paliva. Viac vnútorného priestoru zas otvára možnosti pre úplne nový dizajn kabíny.

Airbus priznal, že mnohí leteckí inžinieri neverili v nový model civilného lietadla, ktorý sa úplne odlišuje od tradičného dizajnu. „Mnohí projekt MAVERIC odmietali, tak sme im dokázali, že sa mýlia,“ uviedol jeden z projektantov Adrien Bérard. Zatiaľ je predčasné hovoriť, kedy by nové lietadlá mohli brázdiť oblohu, pretože testovanie bude prebiehať najmenej do roku 2025.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obnovia pátranie po troskách airbusu (26. 3. 2010)
 Saudský princ si kúpil najväčšie lietadlo na svete (13. 11. 2007)nasledujúci článok >>
Zomrel známy britský DJ a procudent Andrew Weatherall, príčinou bola pľúcna embólia
<< predchádzajúci článok
Lyžiarskemu stredisku v Pyrenejách chýbal sneh, tak si ho nechali navoziť vrtuľníkmi (video)

Video: Airbus predstavil lietadlo budúcnosti MAVERIC. Vyzerá ako veľké rogalo a usporí až pätinu paliva - diskusné fórum čitateľov