Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. septembra 2022

Vláda nesúhlasí s odvolaním ministra financií I. MatovičaNávrh skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery Matovičovi vláda vníma ako neopodstatnený.Zdieľať
Vláda nesúhlasí s odvolaním ministra financií I. Matoviča

Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). Kabinet o tom rozhodol na stredajšom rokovaní.


Návrh skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery Matovičovi vláda vníma ako neopodstatnený. "Vláda SR považuje dôvody na odvolanie podpredsedu vlády a ministra financií za opakovane verejne vyvrátené a vysvetlené, ale napriek tomu zopakuje, prečo považuje tieto dôvody za nezakladajúce sa na pravde," uvádza sa v predloženom materiáli.

Navrhovatelia vo svojom odôvodnení konštatujú, že schválením balíčka pomoci poskytnutej rodinám pri mimoriadnom náraste inflácie došlo k opovrhnutiu Ústavou SR, zákonmi a demokratickými princípmi a nevidia dôvod na urýchlené konanie vlády. Vláda trvá na tom, že táto pomoc bola nevyhnutná a rýchlosť jej prijatia opodstatnená.

Navrhovatelia vo svojom odôvodnení taktiež členovi vlády vyčítajú ruinovanie verených financií tým, že finančný dosah tzv. rodinného balíčka vo výške 1,3 miliardy eur nemal adekvátne krytie. "V tejto súvislosti si vláda dovoľuje nesúhlasiť, keďže Ministerstvo financií SR opakovane komunikovalo, akým spôsobom bude tzv. rodinný balíček finančne krytý," uvádza sa v materiáli.

Ďalšia námietka navrhovateľov smeruje k očkovacej lotérii. V materiáli sa konštatuje, že aj tá však bola odsúhlasená všetkými koaličnými partnermi a následne schválená v Národnej rade SR. Ani jeden z koaličných partnerov si neuplatnil právo veta, na ktoré má právo v koaličnej zmluve, preto vláda SR považuje túto námietku za neopodstatnenú.

O vyslovení nedôvery budú poslanci Národnej rady SR rokovať v stredu popoludní. Návrh iniciovala SaS, argumentuje, že Matovič svojimi nápadmi ruinuje verejné financie a porušuje ústavu či zákony. Návrh podpísalo 32 poslancov. Okrem SaS ho podporili nezaradení Miroslav Kollár a Tomáš Valášek i deväť poslancov z mimoparlamentného Hlasu-SD. Matovičovo odvolávanie v parlamente by mal podporiť aj opozičný Smer-SD.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kríza vrcholí, Matovič odchádza na dovolenku. Už nebude tancovať ako ujo píska (23. 8. 2022)
 Fico: Matovič nemá čo robiť vo vláde,postup opozície musí byť taktický (17. 8. 2022)
 SaS podľa I. Matoviča zavádzala pri zostrihu jeho slov o využití veta (17. 8. 2022)
 Matovič sa opäť obul do Čaputovej. Vraj pre nenávisť k nemu v pohode obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov (15. 7. 2022)
 Urobili ste zo mňa Žida 21. storočia, povedal Matovič v reakcii na novinársku otázku (13. 6. 2022)
 Matovič označil Gyimesiho návrh o zákaze vyvesenia symbolov za správny (30. 5. 2022)
 Spravte zo mňa fašistu, vyhlásil Matovič a hovorí aj o falošnej hre SaS (23. 5. 2022)
 Matovič: Fico ožil ako Fénix, ale koalícia nepustí opozíciu s fašistami k moci (18. 2. 2022)
 Matovič prirovnal Lengvarského výlet do Ománu k Sulíkovmu Dubaju, obidvaja mu pripadajú ako sociálni autisti (30. 12. 2021)
 Matovič: Ľudí možno nezhody v koalícii otravujú, no nič neskrývame (27. 12. 2021)nasledujúci článok >>
Klus končí ako štátny tajomník rezortu diplomacie, nahradí ho Stančík
<< predchádzajúci článok
Severná Kórea odpálila balistickú strelu, zrejme reagovala na cvičenia USA s Juhokórejčanmi