Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júna 2006

Východotimorský premiér odmietol výzvy na rezignáciuVýchodotimorský premiér Mari Alkatiri v piatok odmietol výzvu na odstúpenie z funkcie. Na tento krok ho vo štvrtok vyzval vodca vzbúrených vojakov major Alfredo Reinado. V opačnom prípade mu pohrozil ...Zdieľať

DILI 3. júna (WN/SITA/AFP) - Východotimorský premiér Mari Alkatiri v piatok odmietol výzvu na odstúpenie z funkcie. Na tento krok ho vo štvrtok vyzval vodca vzbúrených vojakov major Alfredo Reinado. V opačnom prípade mu pohrozil vyšetrovaním v prípade smrti deviatich neozbrojených policajtov príslušníkmi armády.
Alkatiri má byť tiež zodpovední za prepustenie 600 vojakov, ktorí sa búrili voči etnickej diskriminácii. Tento krok vyústil do krvavých nepokojov, pri ktorých zomrelo najmenej 21 ľudí, desaťtisíce utečencov opustili svoje domovy a z krajiny odišli zahraniční pracovníci.

"Neodstúpim," vyhlásil premiér. "Neregulárne sily sa rozhodli vziať zbrane do vlastných rúk a verím, že budú spolupracovať pri riešení krízy." Prezident Xanana Gusmao už vymenoval Joseho Ramosa Hortu, ministra zahraničných vecí a nositeľa Nobelovej ceny za mier za ministra obrany. Po rozsiahlom rabovaní vo vládnych skladoch v piatok ráno sa situácia v Dili začala upokojovať. Sporadické zrážky však naďalej pokračujú. Obyvateľstvo je rozhnevané, pretože je závislé na potravinovej pomoci.

Situáciu sa snaží uspokojiť asi 2000 príslušníkov medzinárodných mierových síl z Austrálie, Nového Zélandu a Malajzie. Cez víkend má doraziť 120 vojenských policajtov z Portugalska, Lisabon však odmieta ich podriadenie austrálskemu veleniu.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V ČR pokračuje hlasovanie, prekvapujúco vysoká účasť
<< predchádzajúci článok
Problém ochrany údajov cestujúcich do USA treba rýchlo riešiť

Východotimorský premiér odmietol výzvy na rezignáciu - diskusné fórum čitateľov