Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. apríla 2024

Vysoká volebná účasť je najväčším prekvapením prezidentských volieb, tvrdí politológJedným z hlavných prekvapení prezidentských volieb je vysoká volebná účasť, myslí si politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych viedZdieľať
volby7 676x451 7.4.2024  - Jedným z hlavných prekvapení prezidentských volieb je vysoká volebná účasť, myslí si politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, práve tá v podstate určovala celkové volebné výsledky.


Potvrdili sa niektoré predpoklady, podľa ktorých vysoká volebná účasť bude prospešná pre Petra Pellegriniho a naopak, nižšia volebná účasť by mohla pomôcť skôr Ivanovi Korčokovi. Rovnako sa potvrdilo, že priestor pre mobilizáciu pred druhým kolom volieb mal vo výraznejšej miere práve víťaz volieb. Úspešne oslovil viacerých voličov neúspešných kandidátov a tiež nevoličov z prvého kola," vysvetľuje.

Druhá najvyššia volebná účasť


Bardovič ale zdôraznil, že ani Korčok nebol pri mobilizácii voličstva úplne neúspešný, keďže získal o vyše 285-tisíc hlasov viac, než v prvom kole.

Politológ tiež poukázal na to, že neúspešnému prezidentskému kandidátovi sa podarilo v druhom kole osloviť viac voličov, než niektorým predošlým prezidentom, napríklad Ivanovi Gašparovičovi pri jeho prvých i druhých prezidentských voľbách, či úradujúcej prezidentke Zuzane Čaputovej.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024Limitmi úspechu Ivana Korčoka tak bol samotný rozsahom obmedzený elektorát, ktorý ešte mohol osloviť a prikloniť sa na jeho stranu," myslí si Bardovič.

Politológ hodnotí volebnú účasť v oboch kolách týchto prezidentských volieb pozitívne. „Okrem roku 1999, kde bola nateraz zaznamenaná suverénne najvyššia volebná účasť vo voľbách prezidenta SR, je práve tohtoročné druhé kolo charakteristické najvyššou účasťou v tomto type volieb. Dokonca si dovolím prirovnať túto účasť k parlamentným voľbám, keďže hranicu 60 percent sa podarilo v posledných dvoch voľbách prekročiť len tam," vraví ďalej Bardovič.

Úspešná mobilizácia elektorátu


Skonštatoval tiež, že v prípade víťaza volieb Pellegriniho nastala i veľmi úspešná mobilizácia elektorátu, aj vzhľadom na to, že ho volilo viac ľudí, než volilo v posledných parlamentných voľbách strany súčasnej vládnej koalície.

Zdôraznil, že Peter Pellegrini vstupuje do prezidentského paláca s veľmi silným mandátom, druhým najsilnejším v histórii prezidentských volieb po Rudolfovi Schusterovi.


Výzvy zvoleného kandidáta sa v najbližšom období budú nachádzať jednak v domácej politike, no tiež v oblasti zahraničnej politiky. Z pozície predsedu parlamentu mal Peter Pellegrini priestor v niektorých témach ostať v úzadí a potenciálne nechať hovoriť svojich straníckych kolegov. V prípade výkonu funkcie prezidenta to už také ľahké pravdepodobne nebude," domnieva sa Bardovič.

Vzhľadom na to, že víťaz prezidentských volieb vzišiel zo súčasnej vládnej koalície, respektíve je jedným z jej lídrov, politológ očakáva i prirodzenú spoluprácu medzi prezidentským palácom a vládou.


Novým prezidentom SR bude súčasný šéf parlamentu Peter Pellegrini. Potvrdil to na nedeľnej tlačovej konferencii predseda Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán Eduard Burda.

Pellegrini podľa neho získal v druhom kole prezidentských volieb 1 409 255 hlasov, čo predstavuje 53,12 percenta. Jeho súper Ivan Korčok získal 1 243 709 hlasov čo predstavuje 46,87 percenta. Celková účasť v druhom kole volieb prestavovala 61,14 percenta, čo predstavuje 2 671 279 voličov.
 Zdroj: SITA.sk - Vysoká volebná účasť je najväčším prekvapením prezidentských volieb, tvrdí politológ © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zuzana Čaputová telefonicky zablahoželala Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách (7. 4. 2024)
 Prezidentské voľby 2024 druhé kolo: Médiá píšu o víťazstve proruského populistu nad prozápadným kandidátom (7. 4. 2024)
 Ako hlasovala Bratislava či Košice? Korčok porazil Pellegriniho vo všetkých krajských mestách okrem jedného (7. 4. 2024)
 Pellegrini vyhral vo všetkých krajoch okrem Bratislavského, najtesnejší výsledok bol v Trnavskom (7. 4. 2024)
 Šimečka zagratuloval Pellegrinimu k víťazstvu a chce veriť, že bude lepším prezidentom než predsedom parlamentu (7. 4. 2024)
 Gašparovič: Nejdeme na žiadnu grécku cestu. Pellegriniho prišiel podporiť aj Forró (video+foto) (7. 4. 2024)
 Korčok je z výsledkov rozčarovaný. Tvrdí že druhé kolo rozhodol strach a pripustil chybu v kampani (video+foto) (7. 4. 2024)
 Fico: Takto sa to robí do psej matere, nech žije nový prezident Peter Pellegrini! (video) (7. 4. 2024)
 Pellegrini: Nebudem nekritickým obdivovateľom vlády, Slovensko zostane na strane mieru (video) (7. 4. 2024)
 Fico si skrz Pellegriniho splnil sen. Prezident má však povinnosť byť nadstranícky a nie predĺženou rukou koalície (7. 4. 2024)nasledujúci článok >>
Obyvatelia Radošoviec rozhodli, veterný park sa stavať nebude
<< predchádzajúci článok
Vyzývateľ premiéra Orbána Magyar zmobilizoval v Budapešti desaťtisíce priaznivcov, načrtol plán na zjednotenie krajiny (foto)