Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. apríla 2020

Za veľkonočný nákup zaplatíme tento rok viac ako vlani, zdraželi aj vajcia a bravčové mäsoTohtoročné veľkonočné nákupy budú pre Slovákov drahšie.Zdieľať
Za veľkonočný nákup zaplatíme tento rok viac ako vlani, zdraželi aj vajcia a bravčové mäso

Ako pokračovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, s rastúcimi cenami niektorých druhov potravín vyjde priemernú štvorčlennú rodinu na Slovensku veľkonočný nákup o zhruba 13 % viac ako vlani.

Za základný veľkonočný nákup zložený z dvadsiatich rôznych položiek zaplatíme podľa posledných dostupných údajov Štatistického úradu SR v obchode 46,81 eura.

Africký mor ošípaných zdecimoval farmy

Kým slovenské domácnosti tento rok ušetria pri mliečnych výrobkoch, priplatia si podľa Buchlákovej napríklad za jablká, a to až o 14,5 %, ako aj za bravčové výrobky, ktoré medziročne zdraželi najviac.

„Podpísal sa pod to africký mor ošípaných, ktorý zdecimoval farmy po celom svete a zvýšil dopyt po bravčovom mäse z Európy, pričom spotrebitelia rastúce ceny bravčoviny pociťujú už od minulého roka,“ povedala Lenka Buchláková.

Drahšie sú napríklad v medziročnom porovnaní aj vajcia, a to o 5,6 %, polohrubá múka o 6,5 %, či šunková saláma o 15 %. Naopak, výrazne zlacnel tvaroh, a to o 18,7 %, maslo o 8,5 % či zemiaky o 11 %. Na svetových trhoch sa ceny cukru dostali najvyššie za posledné tri roky.

Slabšia úroda znamená vyššie ceny

„Dôvodom je výrazné zníženie produkcie cukru v Indii, ktorá je najväčší svetový producent cukru. Kilo kryštálového cukru sa u nás predáva v priemere za 0,74 eur, čo je medziročný rast o vyše sedem percent,“ doplnila Buchláková.

Ceny potravín ovplyvňuje podľa analytičky najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, náklady na prácu, ako príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny.

Obchodníci tradične pred Veľkou nocou ponúkajú zľavy najmä na základné druhy potravín. Akciové ceny sú napríklad pri mlieku, cukre či múke. Tento rok sa podľa analytičky očakáva aj vzhľadom na súčasnú situáciu výraznejšie predzásobovanie potravinami.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ministerstvo kultúry chce pomôcť médiám, zriadilo pracovnú skupinu (6. 4. 2020)
 Britský premiér Johnson skončil v nemocnici, stále má príznaky koronavírusu (6. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má dve obete ochorenia Covid-19, Čaputová súhlasí s Matovičom v obmedzeniach na Veľkú noc (online) (6. 4. 2020)
 Zamestnávatelia môžu posielať žiadosť o pomoc, minister práce Krajniak ich prosí o trpezlivosť (5. 4. 2020)
 Európska komisia zverejnila ďalších päť ekonomických opatrení v boji proti pandémii Covid-19 (5. 4. 2020)
 M. Krajčí: Budeme sa musieť zamerať na opatrenia pre Bratislavu (5. 4. 2020)
 Obmedzenie pohybu sa počas pandémie Covid-19 musí stať spoločenskou normou, tvrdia odborníci (5. 4. 2020)
 Na Slovensku pribudlo 14 nových prípadov Covid-19, jeden pacient je na pľúcnej ventilácii (5. 4. 2020)
 Povinná izolácia všetkých Slovákov, ktorí prišli zo zahraničia, vstúpi do platnosti. Koho sa nariadenie netýka? (5. 4. 2020)
 Koronavírus:Matovič predstavil návrh opatrení na Veľkú noc. Navrhne vláde na obmedzenie pohybu od 8. do 13. apríla (online) (5. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Pre šíriacu sa pandémiu narastá domáce násilie, varuje Guterres
<< predchádzajúci článok
V tomto školskom roku by žiaci prepadnúť nemali, prázdniny sa začnú v riadnom termíne

Za veľkonočný nákup zaplatíme tento rok viac ako vlani, zdraželi aj vajcia a bravčové mäso - diskusné fórum čitateľov