Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. júna 2021

Začína Art Film Fest, okrem premietaní pripravil aj diskusie na aktuálne témy28. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest začína v Košiciach už dnes a potrvá do nedele 27. júna. Ponúkne desiatky domácich i zahraničných filmov, privíta filmárskych ...Zdieľať
diskusia_ilustracne_foto_zdroj_art_film_fest 676x451 23.6.2021 (Webnoviny.sk) - 28. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest začína v Košiciach už dnes a potrvá do nedele 27. júna. Ponúkne desiatky domácich i zahraničných filmov, privíta filmárskych hostí, no festivalovému publiku ponúkne aj zaujímavý sprievodný program – premietanie storočného filmu Jánošík so živým hudobným sprievodom Davida Kollara, módnu prehliadku Spirit Hlavná: Fashion Meets Art Film Fest, fotografickú výstavu v Slovenskom technickom múzeu či vernisáž publikácie Filmové svety Miloslava Luthera autorov Petra Michaloviča Petra Dubeckého. Dôležitými sprievodnými aktivitami sú však aj dve diskusie venované aktuálnym a mimoriadne dôležitým témam.


Prvá z diskusií bude nadväzovať priamo na premietanie dokumentárneho filmu To ta monarchia a uskutoční sa hneď po jeho premietaní v piatok 25. júna. Dokument režisérky Vladislavy Sárkány dovoľuje nazrieť do fungovania obce Spišský Hrhov, ktorá sa stala známou pre príkladný spôsob komunitného spolunažívania. Zásluhu na tom má jej bývalý dlhoročný starosta Vladimír Ledecký, ktorý príde spoločne so svojím spolupracovníkom Michalom Smetankom porozprávať o spoločných skúsenostiach. Pridá sa k nim kultúrny antropológ a odborník na rómsku problematiku Alexander Mušinka. Moderátorom diskusie bude reportér Andrej Bán.

Od šetrenia energií po kostýmy z druhej ruky – taký podtitul nesie diskusia, ktorá bude v sobotu 26. júna venovaná téme environmentálnej stopy slovenských filmov. Udržateľnosť dnes patrí medzi často skloňované pojmy. Klimatická kríza zasahuje prakticky do všetkých oblastí nášho života, film nevynímajúc. Je ale vôbec možné nakrúcať filmy s ohľadom na životné prostredie? O možnostiach udržateľného nakrúcania budú rozprávať projektová manažérka Slovenskej filmovej agentúry Eva Pospíšilová, producentka Radka Babincová a konzultant ekologického nakrúcania Roman Pivovarník. Moderovať bude Daniela Piršelová, zakladateľka a organizátorka Climate Conference Slovakia.

Partnerom diskusie je výrobná spoločnosť Magna, pre ktorú je téma trvalej udržateľnosti a zodpovedného prístupu k životnému prostrediu veľmi dôležitá. "Vieme využiť 99,5 % odpadov produkovaných v našich priestoroch, zaoberáme sa šetrením energií a podarilo sa nám úplne eliminovať plastový odpad z predávaných nápojov. Aktívne tiež podporujeme biodiverzitu v našom areáli. Máme vybudované hniezda a posedy pre vtáčích dravcov a aj včelie úle, ktoré nám produkujú med. Sme preto radi, že sme sa s Art Film Festom spojili práve v téme, v ktorej môžeme všetci prispieť k tomu, aby sme svet menili k lepšiemu," hovorí Adrián Kašper, manažér oddelenia kvality, bezpečnosti a životného prostredia spoločnosti Magna.

Témy životného prostredia sú Art Film Festu naozaj blízke – jeden z kľúčových festivalových priestorov to dokonca prezentuje už svojím názvom. Kino Úsmev si osvojilo prívlastok Zelené kino, čím naznačuje smer, ktorým sa do budúcnosti rozhodlo vydať. "Názov VSE Zelené kino nie je náhodný. Kino si vytvára nový koncept zelenej budovy a naša VSE už je jeho dodávateľom zelenej energie. Chystáme i ďalšie spoločné projekty, ktoré podporia tému udržateľnosti a sme radi, že i takto ich môžeme spoločne divákom priblížiť," vysvetľuje Katarína Šulíková z úseku komunikácie VSE Holding.

Viac informácií o programe 28. Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest sú k dispozícii na jeho webstránke.

Informačný servis


Zdroj: Webnoviny.sk - Začína Art Film Fest, okrem premietaní pripravil aj diskusie na aktuálne témy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V medzinárodnej súťaži uvedie Art Film Fest deväť silných svetových filmov (16. 6. 2021)
 Art Film Fest bude prvým veľkým filmovým podujatím po pandémii (14. 5. 2021)
 Art Film Fest uvedie filmy z celého sveta, ale aj rekordný počet domácich premiér (23. 4. 2021)
 V Košiciach otvorili Art Film Fest, ocenenia prevzali osobnosti (16. 6. 2018)
 Medzinárodný Fest Anča 2012 pozná víťazov (2. 7. 2012)
 Fest Anča ocenila najlepšie animované filmy (4. 7. 2011)
 Fest Anča otvoril svoje brány (30. 6. 2011)
 Na Feste Anča bude viac kvality, ako po minulé roky (23. 6. 2011)
 Fest Anča uvedie najlepšie animáky súčasnosti už prvý júlový víkend (26. 4. 2011)
 Hlavná cena z Festu Anča putovala do Írska (2. 8. 2010)nasledujúci článok >>
Igor Socha novým riaditeľom Múzea Bojnice (Bojnický zámok)
<< predchádzajúci článok
Heľenine Oči pesničkou Daj len mi daj daj radia ako zbaliť dievča na víno