Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. júna 2011

Na Feste Anča bude viac kvality, ako po minulé roky


Tagy: Fest Anča

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča ponúkne tento rok viac medzinárodne oceňovaných a uznávaných ...Zdieľať
bez nazvu Na snímke ukážka z animácie Pán Prokouk, priateľ zvieratiek (Karel Zeman)Foto: SITA/BABBRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) - Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča ponúkne tento rok viac medzinárodne oceňovaných a uznávaných filmov, ako kedykoľvek predtým. Návštevníci v poradí už štvrtého ročníka tohto podujatia si na Stanici Žilina-Záriečie v dňoch 1. až 3. júla budú môcť pozrieť to najlepšie, čo vo svete animácie vzniklo za posledný rok.


Na festivale sa predstavia filmy celovečerné, krátkometrážne, filmy divácke, pre fajnšmekrov, ale aj videoklipy. Organizátori tento rok zaradili do hlavnej medzinárodnej súťaže 29 filmov zo 17 krajín.

V hlavnej súťaži Anča Award bude o víťazovi rozhodovať trojčlenná porota, ktorú budú tvoriť legenda ruského animovaného filmu Ivan Maximov, umelecká riaditeľka festivalu Early Melons Eva Michalková a úspešný chorvátsky režisér Veljko Popović. S rozhodovaním to nebudú mať ľahké, keďže o cenu budú súťažiť snímky predstavené na medzinárodných festivaloch v Cannes, Annecy, na Berlinale či Sundance.

Ako novinárom v Bratislave vysvetlil hlavný dramaturg festivalu Andrej Kolenčík, Fest Anča vždy ponúkal filmy oceňované a predstavované na významných filmových festivaloch, ale nikdy nie v takom veľkom množstve. Diváci si pozrú filmy nominované na Oscara, ako aj snímky víťazov a nominantov ceny BAFTA, festivalu v Benátkach či Berlinale. Niekoľko filmov uvidí slovenské publikum po prvý raz.

V slovenskej premiére sa predstaví napríklad romantický celovečerný film Chico & Rita (2010) od oscarového režiséra Fernanda Truebu. Rovnako po prvý raz si slovenskí diváci budú môcť pozrieť aj novinku od kontroverzného britského režiséra Philla Mulloya Goodbye Mr. Christie (2010). Milovníkov sci-fi a orwellovskej tematiky určite poteší švédska snímka Metropia (2009). Medzi jedinečné tituly, ktoré Fest Anča predstaví v Mestskom divadle, Multikine City Cinemas či tradične na Stanici Žilina-Záriečie, možno zaradiť tiež Iluzionistu (2010) od Sylvaina Chometa, Prežiť svoj život (2010) od Jana Švankmajera, ale aj kultový film Divoká planéta Reného Lalouxa. Ten vznikol ešte vo francúzsko-československej koprodukcii v roku 1973.

V špeciálnej kategórii Anča Music Video Award budú z 36 videoklipov zo 16 krajín vyberať troch víťazov americký experimentátor Pip Chodorov, hudobník a filmár Braňo Špaček a riaditeľ maďarského festivalu Anilogue Tamás Liszka. O cenu budú súťažiť aj tri snímky slovenských autorov vrátane videoklipu Veroniky Obertovej pre pieseň Zdenky Prednej Na povrázku. Diváci tiež uvidia videoklipy pre hudobné zoskupenia Basement Jaxx či Wu-Tang Clan, ako aj dubstepového producenta Bengu.

V rámci sekcie venovanej paneurópskej cene za najlepší krátky animovaný film Cartoon d'Or si účastníci festivalu budú môcť pozrieť oscarový film Logorama (2009). Prestížnu školu Royal College of Art predstaví jej absolventka Marie-Margaux Tsakiri-Scanatovits.

Špeciálnou súťažnou disciplínou určenou pre divákov bude Animation Karaoke Battle, ktorého podstatou je akýmkoľvek tvorivým spôsobom sprevádzať a takto dopovedať náhodne vybraný animovaný film. Okrem tejto aktivity sa návštevníci festivalu budú môcť zúčastniť aj na rôznych workshopoch, vďaka ktorým nazrú do zákulisia výroby animovaného filmu. Bábkové divadlo Theatre Toy Machine predstaví hru Nosferatu určenú pre dospelého diváka. Toho detského poteší snímka nominovaná na Oscara s názvom Gruffalo (2009), ktorú na festivale naživo nadabuje slovenský umelec Stroon. O príjemnú večernú atmosféru festivalu sa postarajú kapely Kazety a The Autumnist, vystúpia aj Batcha de Mental, Diskjockejové a DJ Emilee. Záujemcovia o permanentky si ich už teraz môžu kúpiť za zvýhodnené ceny prostredníctvom webového portálu Tixy.sk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Fest Anča
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 O Anča Award sa popasuje 23 animovaných filmov (27. 7. 2010)
 Fest Anča prichádza tento rok s novinkami (22. 7. 2010)
 Fest Anča - Anča súťaživá (13. 7. 2010)
 Tri dni plné inšpirácie s Fest Ančou (14. 6. 2010)
 Medzinárodný festival Fest Anča pozná víťazov (3. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Chystáte sa na festival? Máme pre vás indukčný mobilný gril. Zatiaľ len ako skicu.
<< predchádzajúci článok
Seana Kingstona prepustili z nemocnice

Na Feste Anča bude viac kvality, ako po minulé roky - diskusné fórum čitateľov