Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. júla 2012

Medzinárodný Fest Anča 2012 pozná víťazov


Tagy: Fest Anča

Posledný júnový víkend žila Žilina piatym ročníkom obľúbeného medzinárodného festivalu animovaných filmov.Zdieľať
Fest Anča Tohtoročný ponúkol viac ako 320 filmov zo 78 krajín sveta. Okrem kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie sa premietalo aj v Mestskom divadle Žilina a v kinosále Ster Century Cinemas. Na nedeľnom záverečnom ceremoniáli medzinárodná porota vyhlásila víťazov jednotlivých kategórií a dodatočne udelila aj tri čestné uznania.


Hlavnú cenu Anča Award udelili porotcovia Frank Braun (SWI), Zuzana Gindl-Tatárová (SK) a Anna Solanas (ESP) poľskému animovanému filmu Marty Pajek Snová šnúra (Snępowina). Autorka o svojom filme povedala: „Sen je prienikom dvoch svetov – telesného a duševného. Je pre nás neuchopiteľný a nepreskúmateľný. Odohráva sa v nás, no nemôžeme ho ovládať a to nás znepokojuje. Sen nás unáša do krajiny s premenlivými pravidlami.“

Anča Student Award udelila porota študentskému animovanému filmu O rôznych druhoch papiera (De riz ou d’Armenie) režisérskeho tímu Samy Barras, Romain Blondelle, Hélène Marchal a Céline Seillé z Francúzska. Ide o romantický príbeh Odetty, ktorej život sa točí hlavne okolo upratovania spomienok jej drahého Alfonza. Jedného dňa sa však jeho pamäť vyprázdni a Odette neostáva nič iné, ako vyzvať ho do tanca. Stvárnením silného príbehu si tento film získal srdcia mnohých návštevníkov festivalu.

Odborná porota sa zároveň rozhodla udeliť čestné uznania krátkemu animovanému filmu Ach, Willy (Oh Willy) v réžii Emmy De Swaef a Marca Jamesa Roelsa z Belgicka a filmu Veľký dom (Suur maja) režiséra Kristjana Holma z Estónska.

Cenu Anča Music Video Award udelili porotcovia Noro Držiak (SK), Alexandr Jančík (CZ) a Johnny Kelly (IR) animovanému videoklipu Kôpka (Mound) režisérky Allison Schulnik z USA. Na záverečnom odovzdávaní cien o filme povedali: „Snúbenie sa hudby s obrazom vytvára hypnotický zážitok. Film je dôkazom, že Alison majstrovsky ovláda svoje remeslo, a nie je len obyčajným predvádzaním technických zručností.“ 

Okrem filmov festival ponúkol návštevníkom viacero zaujímavých sprievodných podujatí, a prednášok, ktoré sa týkali najmä animácií, počítačových hier či kultových slovenských večerníčkov. V rámci workshopov dostali návštevníci jedinečnú možnosť zoznámiť sa s 16 a 35mm filmovou surovinou, naučiť sa strihať a svojím kúskom tak prispieť k jedinečnému festivalovému filmu, ktorý bol počas sobotného večera premietaný priamo na budovu Stanice.

Medzinárodný Fest Anča sa za 5 rokov svojej existencie stal na Slovensku unikátnym podujatím. Ak ste do teraz nemali príležitosť navštíviť ho, určite tak urobte o rok. Festival si to rozhodne zaslúži.

Tagy: Fest Anča
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fest Anča ocenila najlepšie animované filmy (4. 7. 2011)
 Fest Anča otvoril svoje brány (30. 6. 2011)
 Fest Anča uvedie najlepšie animáky súčasnosti už prvý júlový víkend (26. 4. 2011)
 Hlavná cena z Festu Anča putovala do Írska (2. 8. 2010)
 O Anča Award sa popasuje 23 animovaných filmov (27. 7. 2010)
 Fest Anča prichádza tento rok s novinkami (22. 7. 2010)
 Fest Anča - Anča súťaživá (13. 7. 2010)nasledujúci článok >>
Barry Gibb z Bee Gees sa vráti na pódiá, uctí si bratov
<< predchádzajúci článok
Video: Najväčším krokodílom v zajatí je šesťmetrový Lolong

Medzinárodný Fest Anča 2012 pozná víťazov - diskusné fórum čitateľov