Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

30. júna 2011

Fest Anča otvoril svoje brány


Tagy: Fest Anča

Oficiálny štart 4. ročníka medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča je síce naplánovaný až na piatok 1. júla, no už dnes si môžu nedočkaví návštevníci ...Zdieľať
fest anca em>Foto: www.festanca.skBRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Oficiálny štart 4. ročníka medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča je síce naplánovaný až na piatok 1. júla, no už dnes si môžu nedočkaví návštevníci pozrieť prvé premietania či navštíviť niektorú zo sprievodných akcií na Stanici Žilina-Záriečie. Podujatie sa bude tento rok konať 1. až 3. júla vo viacerých lokalitách Žiliny.Premietne sa 320 filmov

Premietania sa uskutočnia v Multikine City Cinemas OC Mirage, v Mestskom divadle Žilina, kde budú súťažné sekcie, a na Stanici Žilina-Záriečie. Organizátori návštevníkom predstavia viac ako 320 filmov zo 70 krajín sveta, pričom pôjde o snímky celovečerné, krátkometrážne, divácke, pre fajnšmekrov, ale aj videoklipy. Diváci si pozrú filmy nominované na Oscara, ako aj snímky víťazov a nominantov ceny BAFTA, festivalu v Benátkach či Berlinale. Niekoľko filmov uvidí slovenské publikum po prvý raz.

V slovenskej premiére sa predstaví napríklad romantický celovečerný film Chico & Rita (2010) od oscarového režiséra Fernanda Truebu. Rovnako po prvý raz si slovenskí diváci budú môcť pozrieť aj novinku od kontroverzného britského režiséra Philla Mulloya Goodbye Mr. Christie (2010). Milovníkov sci-fi a orwellovskej tematiky určite poteší švédska snímka Metropia (2009). Medzi jedinečné tituly, ktoré Fest Anča predstaví v Mestskom divadle, Multikine City Cinemas či tradične na Stanici Žilina-Záriečie, možno zaradiť tiež Iluzionistu (2010) od Sylvaina Chometa, Prežiť svoj život (2010) od Jana Švankmajera, ale aj kultový film Divoká planéta Reného Lalouxa. Ten vznikol ešte vo francúzsko-československej koprodukcii v roku 1973.


Víťaza určí legendárny Maximov spolu s Michalkovou a Popovićom

V hlavnej súťaži Anča Award bude o víťazovi rozhodovať trojčlenná porota, ktorú budú tvoriť legenda ruského animovaného filmu Ivan Maximov, umelecká riaditeľka festivalu Early Melons Eva Michalková a úspešný chorvátsky režisér Veljko Popović. S rozhodovaním to nebudú mať ľahké, keďže o cenu budú súťažiť snímky predstavené na medzinárodných festivaloch v Cannes, Annecy, na Berlinale či Sundance.

V špeciálnej kategórii Anča Music Video Award budú z 36 videoklipov zo 16 krajín vyberať troch víťazov americký experimentátor Pip Chodorov, hudobník a filmár Braňo Špaček a riaditeľ maďarského festivalu Anilogue Tamás Liszka. O cenu budú súťažiť aj tri snímky slovenských autorov vrátane videoklipu Veroniky Obertovej pre pieseň Zdenky Prednej Na povrázku. Diváci tiež uvidia videoklipy pre hudobné zoskupenia Basement Jaxx či Wu-Tang Clan ako aj dubstepového producenta Bengu. V sekcii venovanej paneurópskej cene za najlepší krátky animovaný film Cartoon d'Or si účastníci festivalu budú môcť pozrieť oscarový film Logorama (2009). Prestížnu školu Royal College of Art predstaví jej absolventka Marie-Margaux Tsakiri-Scanatovits.


Pre návštevníkov je pripravený bohatý program

Špeciálnou súťažnou disciplínou určenou pre divákov bude Animation Karaoke Battle, ktorého podstatou je akýmkoľvek tvorivým spôsobom sprevádzať a takto dopovedať náhodne vybraný animovaný film. Okrem tejto aktivity sa návštevníci festivalu budú môcť zúčastniť aj na rôznych workshopoch, vďaka ktorým nazrú do zákulisia výroby animovaného filmu. Bábkové divadlo Theatre Toy Machine predstaví hru Nosferatu určenú pre dospelého diváka. Toho detského poteší snímka nominovaná na Oscara s názvom Gruffalo (2009), ktorú na festivale naživo nadabuje slovenský umelec Stroon. O príjemnú večernú atmosféru festivalu sa postarajú kapela Kazety a The Autumnist, vystúpia aj Batcha de Mental, Diskjockejové a DJ Emilee.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Fest Anča
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fest Anča uvedie najlepšie animáky súčasnosti už prvý júlový víkend (26. 4. 2011)
 Hlavná cena z Festu Anča putovala do Írska (2. 8. 2010)
 O Anča Award sa popasuje 23 animovaných filmov (27. 7. 2010)
 Fest Anča prichádza tento rok s novinkami (22. 7. 2010)
 Fest Anča - Anča súťaživá (13. 7. 2010)nasledujúci článok >>
Seriál Panelák prichádza o Agátu
<< predchádzajúci článok
Na východe Číny otvorili najdlhší most ponad vodu na svete

Fest Anča otvoril svoje brány - diskusné fórum čitateľov