Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2020

Zväz cestovného ruchu víta otváranie ďalších služieb pre turistov, má však aj výhradyZväz cestovného ruchu SR (ZCR) víta otváranie ďalších služieb pre turistov od 3. júna, akými sú kúpaliská, hotelové bazény a wellness služby. Znovu sprevádzkovanie týchto služieb počas ...Zdieľať
bazen 676x451 2.6.2020  - Zväz cestovného ruchu SR (ZCR) víta otváranie ďalších služieb pre turistov od 3. júna, akými sú kúpaliská, hotelové bazény a wellness služby.


Znovu sprevádzkovanie týchto služieb počas začínajúcej letnej sezóny považuje za veľmi dôležité nielen pre prevádzkovateľov, ale najmä pre turistov, ktorým doteraz nevedeli poskytnúť informácie a vyhovieť ich požiadavkám.

Zároveň opakovane konštatuje, že informácie o rušení zákazov a otváraní prevádzok sú ohlasované s nedostatočným predstihom a bez konkrétnych prevádzkových a hygienických požiadaviek, čo spôsobuje nemalé problémy prevádzkovateľom.

Bazén za jeden deň nepripravia


"Je takmer nemožné pripraviť krytý alebo otvorený bazén v hotelovom zariadení v priebehu jedného dňa, nie to ešte akvapark," informoval v utorok prezident ZCR Marek Harbuľák.

Množstvo ubytovacích, ale aj stravovacích zariadení napriek zrušeniu zákazu a možnosti otvoriť svoje prevádzky tak neurobilo z dôvodu nízkeho záujmu hostí.

Podnikatelia a zamestnávatelia v cestovnom ruchu, ktorý je koronakrízou jedným z najviac postihnutých odvetví, očakávajú, že situácia sa výrazne nezmení ani počas letnej sezóny ani na jeseň.

"Na túto nepriaznivú situáciu sme upozornili už na konci apríla a preto sme adresovali príslušným rezortom konkrétne návrhy na prijatie opatrení, ktoré by mali podporiť odvetvie cestovného ruchu a podnikateľov, aby tak mohli aj naďalej vytvárať pracovné miesta, prilákať domácich i zahraničných turistov a prispievať tak do rozvoja regiónov vo všetkých kútoch Slovenska," uviedol Harbuľák.

Navrhli viacero opatrení a nástrojov


Zväz cestovného ruchu navrhol vláde viacero opatrení a nástrojov na reštart cestovného ruchu: zníženie sadzby DPH na stravovacie služby, príspevok na rekreáciu, flexibilné čerpanie dotácie organizáciami cestovného ruchu a koordinované otváranie hraníc so susednými krajinami, z ktorých na Slovensko prichádza najviac zahraničných turistov.

"Zväz cestovného ruchu SR a jeho členovia preto očakávajú, že príslušné rezorty a vláda SR sa budú zaoberať predloženými návrhmi a predstavia konkrétne opatrenia pre odvetvie cestovného ruchu," dodal Harbuľák.

Okolité a ďalšie európske štáty sa podľa ZCR rýchlejšie otvárajú pre turistov a zároveň prijímajú masívne finančné a iné nástroje na podporu podnikov v cestovnom ruchu. Európska komisia vyzvala členské štáty Európskej únie k prijímaniu opatrení na oživenie podnikania v cestovnom ruchu už 13. mája.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zväz cestovného ruchu víta otváranie ďalších služieb pre turistov, má však aj výhrady © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pre nosenie rúšok sa opäť menia pravidlá. Schválili jednu podstatnú novinku (2. 6. 2020)
 Slováci sa koronavírusu boja čoraz menej, ale narástla nespokojnosť s postupmi Matovičovej vlády (2. 6. 2020)
 USA čakajú veľmi zlé roky, pre koronakrízu zažijú historický prepad ekonomiky (2. 6. 2020)
 Česko v súvislosti s koronavírusom schválilo semafor pre cestovanie, Slovensko je medzi zelenými krajinami (2. 6. 2020)
 Nepribudol žiadny nový prípad, Slovensko má siedmu nulu. Laboratóriá spracovali rekordný počet testov na Covid-19 (2. 6. 2020)
 Ministerka turizmu odkázala Britom, že na dovolenku v Španielsku môžu zatiaľ zabudnúť (2. 6. 2020)
 Premiér Matovič ohlásil ďalšie výrazné uvoľnenie opatrení. Pozrite si aké (1. 6. 2020)
 Žiaci sa vrátili do škôl a otvorili sa aj škôlky. Platia prísne hygienické a ochranné opatrenia (1. 6. 2020)
 V ružinovských školách a škôlkach koronavírus nezistili, zamestnancov opakovane testovali (1. 6. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudol jeden prípad, otestovali iba 274 ľudí a kĺzavý medián zostal na nule (1. 6. 2020)nasledujúci článok >>
Mimovládka vyzýva poslancov, aby vypustili sporné body z novely zákona o voľbe šéfa prokuratúry
<< predchádzajúci článok
Šéf najvyššieho súdu Šikuta chce pre jeho podriadených viac asistentov a lepšie kancelárie

Zväz cestovného ruchu víta otváranie ďalších služieb pre turistov, má však aj výhrady - diskusné fórum čitateľov