Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. apríla 2022

Americko-talianska posádka misie Crew-4 úspešne dorazila na ISSPosádka misie Crew-4 sa na ISS pridá ku štvorici astronautov misie Crew-3, pre ktorých sa končí ich päťmesačný pobyt vo vesmíre, a taktiež k trom ruským kozmonautom.Zdieľať
Americko-talianska posádka misie Crew-4 úspešne dorazila na ISS

Americko-talianska posádka astronautov úspešne dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), približne 16 hodín po tom, ako odštartovala zo Zeme. Informovala o tom v noci na štvrtok tlačová agentúra DPA.


Americkí astronauti Kjell Lindgren, Robert Hines a Jessica Watkinsová z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a talianska astronautka Samantha Cristoforettiová z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) odštartovali v stredu o 09.52 h SELČ z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride a k ISS sa pripojili vo štvrtok o 01.40 h SELČ.

Posádka misie Crew-4 cestovala v kapsule SpaceX Dragon 2, ktorú do kozmu vyniesla nosná raketa Falcon 9, taktiež z dielne americkej technologickej spoločnosti SpaceX. Nová posádka nahradí astronautov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na palube ISS - vrátane Nemca Matthiasa Maurera.

"Kjell, Robert, Jessica a Samantha budú vykonávať výskum, ktorý pomôže NASA pripraviť sa na dlhšie pobyty na Mesiaci a prípadne aj na Marse," uviedol riaditeľ NASA Bill Nelson.

Posádka misie Crew-4 sa na ISS pridá ku štvorici astronautov misie Crew-3, pre ktorých sa končí ich päťmesačný pobyt vo vesmíre, a taktiež k trom ruským kozmonautom.

Crew-4 má počas pobytu na stanici vykonať stovky vedeckých experimentov vrátane prebiehajúceho výskumu pestovania rastlín bez pôdy vo vesmíre. Ďalší výskum sa týka vývoja umelej ľudskej sietnice v prostredí mikrogravitácie, pri ktorej bude jednoduchšie nanášať na seba jednotlivé tenké vrstvy bielkovín.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 NASA plánuje likvidáciu Medzinárodnej vesmírnej stanice v januári 2031 (2. 2. 2022)
 Nový ruský modul sa po dvoch dňoch pripojil k Medzinárodnej vesmírnej stanici (video) (26. 11. 2021)
 Astronauti na ISS čelili ohrozeniu vesmírnym odpadom, museli sa pred ním ukryť (15. 11. 2021)nasledujúci článok >>
Bratislavský koncert OneRepublic otvorí vychádzajúca hviezda Jessia
<< predchádzajúci článok
Ceny Anděl 2021 si uctili pamiatku D. Stypku, J. Uhlíř v Sieni slávy. Najlepší slovenský album získala dvojica Lash & Grey