Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. apríla 2022

Art Film Fest sa v roku 2022 neuskutoční, organizátorom chýbajú financieOrganizátori ďalej informujú, že aktuálny ročník pripravovali s leitmotívom spomienky na dlhoročného prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu.Zdieľať
Art Film Fest sa v roku 2022 neuskutoční, organizátorom chýbajú financie

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa tento rok neuskutoční, dôvodom sú chýbajúce financie. Plánovaný 29. ročník podujatia sa mal konať od 17. do 24. júna v Košiciach. "Dúfali sme, že takéto rozhodnutie nebudeme musieť nikdy urobiť," píše vo vyhlásení producent Ján Kováčik, ktorý vedie festival od roku 2005.


Organizátorov festivalu nepríjemne dostihla aktuálna ekonomická realita. "Na dosiahnutie aspoň minimalistického finančného rozpočtu, ktorý by umožnil zrealizovať festival v rozsahu, aký účastníci a návštevníci nielen poznajú, ale aj očakávajú, chýba viac ako 200.000 eur," spresnil Kováčik. Ďalej poznamenal, že od jesene minulého roku organizátori oslovili niekoľko desiatok štátnych i súkromných spoločností a firiem. "Covidová pandémia, vojnový konflikt na Ukrajine, ako aj výrazný nárast nákladov predovšetkým na energie, sa v prípade oslovených subjektov prejavil v podobe odmietnutej alebo neraz len symbolicky vyjadrenej finančnej podpore," dodáva Kováčik.

"Na filmových festivaloch na Slovensku sa spolupodieľam tridsať rokov, ale takejto dileme čelím po prvý raz," komentuje situáciu umelecký riaditeľ Peter Nagel s tým, že kompletný program festivalu je pripravený. "Boli pozvaní a potvrdili účasť niektorí zahraniční hostia či profesionáli v porotách, koordinovali sa záverečné fázy celého podujatia," dodáva k ročníku, ktorým chceli organizátori nadviazať a pokračovať v tradícii Art Film Festu tak, ako ho návštevníci vnímali do roku 2019. V roku 2020 sa festival pre pandémiu nekonal, v minulom roku umožnili pandemické podmienky realizáciu iba redukovaného päťdňového vydania.

Organizátori ďalej informujú, že aktuálny ročník pripravovali s leitmotívom spomienky na dlhoročného prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu. "Všetci, ktorí sa musíme teraz vyrovnať s neradostným rozhodnutím, sme však presvedčení, že ani on by nemal záujem viesť festival, ktorý by bol len jeho nepatričným a nedôstojným zlomkom," zdôrazňuje Kováčik. Podľa neho stály štáb už teraz bude pracovať na tom, aby sa v júni 2023 Art Film Fest mohol opäť do Košíc vrátiť. "Zaslúži si to história festivalu, pamiatka jeho dlhoročného prezidenta a v neposlednom rade aj jeho návštevníci," uzavrel.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Začína Art Film Fest, okrem premietaní pripravil aj diskusie na aktuálne témy (23. 6. 2021)
 V medzinárodnej súťaži uvedie Art Film Fest deväť silných svetových filmov (16. 6. 2021)
 Art Film Fest bude prvým veľkým filmovým podujatím po pandémii (14. 5. 2021)
 Art Film Fest uvedie filmy z celého sveta, ale aj rekordný počet domácich premiér (23. 4. 2021)
 V Košiciach otvorili Art Film Fest, ocenenia prevzali osobnosti (16. 6. 2018)
 Medzinárodný Fest Anča 2012 pozná víťazov (2. 7. 2012)
 Fest Anča ocenila najlepšie animované filmy (4. 7. 2011)
 Fest Anča otvoril svoje brány (30. 6. 2011)
 Na Feste Anča bude viac kvality, ako po minulé roky (23. 6. 2011)
 Fest Anča uvedie najlepšie animáky súčasnosti už prvý júlový víkend (26. 4. 2011)nasledujúci článok >>
Ceny Anděl 2021 si uctili pamiatku D. Stypku, J. Uhlíř v Sieni slávy. Najlepší slovenský album získala dvojica Lash & Grey
<< predchádzajúci článok
Karlovarský festival ocení Boleslava Polívku