Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. októbra 2020

Celoplošné testovanie COVID-19 môže pochytať superroznášačov a Slováci sú dobrým príkladom, reaguje zahraničiePlošné testovanie slovenského obyvateľstva na ochorenie COVID-19, ktorého pilotnú fázu ...Zdieľať
06_z6f4317 676x450 26.10.2020  - Plošné testovanie slovenského obyvateľstva na ochorenie COVID-19, ktorého pilotnú fázu uskutočnili počas ostatného víkendu v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov, upútalo pozornosť zahraničia.


Slovensko sa podľa mnohých médií odhodlalo k niečomu, čo dosiaľ spravila akurát megalomanská Čína, kde nedávno otestovali všetkých obyvateľov v zhruba deväťmiliónovom čínskom prístavnom meste Čching-tao.

Svetové univerzity obhajujú hromadné testovanie


Nezávislé twitterové konto TwiChen pochádzajúce z Číny upozornilo, že 5,5-miliónové Slovensko, ktorému by s týmto počtom obyvateľov patrila medzi čínskymi veľkomestami až 18. priečka, podstúpi celonárodné testovanie.


"Toto je prvá západná krajina, ktorá si vyskúša model národného testovania," podotýka a medzi riadkami poukazuje na to, že na podobné čínske opatrenia zatiaľ nenadväzuje žiadna svetová veľmoc ako USA, Spojené kráľovstvo či Nemecko.

Mnoho epidemiológov a medicínskych vedcov na svetových univerzitách obhajuje hromadné testovanie, keďže uvedené riešenie pre vlády štátov znamená, že namiesto tzv. lockdownov akurát pristúpia k izolácii menších skupín infikovaných ľudí.

"Toto je krok vpred, o tom niet pochýb. Predstavuje to dobrý príklad. Ak to zafunguje, bude to dobrá správa pre zvyšok sveta," uviedol pre The Wall Street Journal Luke O'Neill, profesor biochémie na Trinity College v írskom Dubline.

Nižšia citlivosť antigénových testov nemusí byť nevýhoda


Poľské zdroje pripomínajú, že štyri okresy s najhoršou epidemiologickou situáciou v SR, v ktorých sa tento víkend konalo pilotné testovanie, ležia pri hraniciach s Poľskom. Maciej Przybylski, virológ z Lekárskej univerzity vo Varšave tvrdí, že nižšia citlivosť mnohými spochybňovaných antigénových testov nemusí byť ich nevýhodou.

"Dá sa to považovať za výhodu, pretože takto vystrihneme všetkých ľudí, ktorí majú v tele malé množstvo vírusu, od tých, ktorí vírus šíria a predstavujú hrozbu pre okolie," vyhlásil podľa webu medonet.pl a dodal, že najlepšie v prípade Slovákov by bolo, ak by sa po vykonaní antigénových testov potvrdila vierohodnosť výsledku aj PCR testom.

Použitie antigénových testov v masovom meradle preferuje aj epidemiológ Michael Mina z americkej Harvardovej univerzity. "Možno nezachytia každého, ale odhalia tých, ktorí infikujú najviac, čiže v skratke - pomôžu pochytať tzv. superroznášačov SARS-CoV-2," poznamenal podľa portálu medrxiv.org, ktorý vlastní Yalova univerzita a Cold Spring Harbor Laboratory.Zdroj: Webnoviny.sk - Celoplošné testovanie COVID-19 môže pochytať superroznášačov a Slováci sú dobrým príkladom, reaguje zahraničie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ústredný krízový štáb schválil celoplošné testovanie na Slovensku. Je tam však jedna zmena (26. 10. 2020)
 Limit zamestnancov na testovanie COVID-19 pre fabriky sa nezníži, ale môže sa týkať aj priemyselného parku (26. 10. 2020)
 Výsledky pilotného plošného testovania: Na Orave a v Bardejove otestovali takmer 141-tisíc ľudí, pozitívny výsledok malo 5594. (26. 10. 2020)
 Koalícia a opozícia sa nezhodujú,či je testovanie dobrovoľné alebo nie (25. 10. 2020)
 Matovič: Celoplošné testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania (25. 10. 2020)
 Na Orave a v Bardejove otestovali 50.430 ľudí, infekčných bolo 1860 (24. 10. 2020)
 Naď: Záujem obyvateľov o testovanie neutícha (24. 10. 2020)
 Testovanie na Orave sa začalo bez problémov, pomáha aj premiér (24. 10. 2020)
 Záujem o celoplošné testovanie na Orave a v Bardejove je veľký, zachytili už stovky pozitívnych prípadov (video+foto) (23. 10. 2020)
 PRIESKUM: Plošné testovanie ako v SR by podporilo 74 percent Maďarov (23. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Trnava pripravuje odberové miesta pre celoplošné testovanie na COVID-19, chýbajú jej však dobrovoľníci
<< predchádzajúci článok
Sociálna poisťovňa funguje v obmedzenom režime, COVID semafor prepol pobočky na červenú a oranžovú

Celoplošné testovanie COVID-19 môže pochytať superroznášačov a Slováci sú dobrým príkladom, reaguje zahraničie - diskusné fórum čitateľov