Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. októbra 2020

Záujem o celoplošné testovanie na Orave a v Bardejove je veľký, zachytili už stovky pozitívnych prípadov (video+foto)V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od piatka rána prebieha testovanie miestneho obyvateľstva na ochorenie COVID-19.Zdieľať
testovanie Orava

Počas prvého dňa testovania na Orave a v Bardejove identifikovali do 17. hodiny 1506 infekčných ľudí, oznámil premiér Igor Matovič. Urobili 41 433 testov, 3,63 % ľudí bolo infekčných.

„Približne každý 30. človek je infekčný,“ povedal predseda vlády.

Je však podľa neho dôležité myslieť aj na to, že antigénové testy odhaľujú len tých ľudí, ktorí sú infekční, ale neodhalia tých, ktorí v sebe majú koronavírus, no nie sú infekční.

Antigénové testy podľa neho odhalia len každého tretieho človeka, ktorý má v sebe vírus covid-19. „Ak PCR test chytí troch ľudí ako pozitívnych, antigénový test z nich chytí len jedného, ktorý je akurát v štádiu infekčnosti,“ povedal premiér.

Testovaním PCR testami sa dá podľa Igora Matoviča v týchto regiónoch odhaliť 230 pozitívnych ľudí denne, čo je neporovnateľne menej, ako môžu odhaliť antigénové testy.

Premiér vyzval ľudí na Orave a v Bardejove, aby ani po negatívnom antigénovom teste neskladali rúška a naďalej dodržiavali pravidlo ROR – rúška, odstup a dezinfekcia rúk. „Tí, čo ste dnes dostali do ruky papier, že ste negatívni, pozor, zajtra bez najmenších problémov môžete byť infekční,“ povedal.

 

Minister M. Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Zároveň poprosil všetkých negatívne testovaných, aby naďalej rešpektovali nariadenia hlavného hygienika.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) ocenil vysokú účasť na prvom dni pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove. Zároveň poprosil všetkých negatívne testovaných, aby naďalej rešpektovali nariadenia hlavného hygienika. Informoval o tom na piatkovom brífingu.

 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Záujem prevyšuje očakávania

Pozitívny test na ochorenie COVID-19 malo na Orave a v Bardejove zatiaľ 906 ľudí. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo obrany SR (MO SR). Odberné miesta v piatok do 14:00 stihli celkovo otestovať 23 581 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

„Môžem potvrdiť, že v piatok sme mali plánované otvoriť 182 odberných miest a môžem potvrdiť, že 182 odberných miest je aj otvorených,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovej besede v obci Nižná (okres Tvrdošín)

V pilotnej fáze plošného testovania v štyroch slovenských okresoch je pripravených 235 odberných miest, ale niektoré z nich budú otvárať až počas víkendu, keďže sú umiestnené v malých obciach.

Hlavnou skúsenosťou z dnešného dňa je pre nás to, že budeme musieť mať oveľa dôslednejšie zabezpečený zdravotnícky personál. Dnes nám na niektorých miestach chýbali ľudia z objektívnych dôvodov, keďže sme pretestovaním zachytili asi osem percent pozitívnych testov u zabezpečovacieho personálu. Našli sa však aj subjektívne dôvody, kedy jednoducho nahlásení zdravotníci neprišli a nedvíhali telefón,” uviedol Naď.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 PRIESKUM: Plošné testovanie ako v SR by podporilo 74 percent Maďarov (23. 10. 2020)
 Na Orave pomôžu vzorky na koronavírus odoberať aj hasiči, polícia bude koordinovať ľudí (22. 10. 2020)
 Matovičova vláda chce motivovať ľudí, aby v priebehu testovacích dní necestovali cez hranice (21. 10. 2020)
 J. Naď: Otázka desaťdňovej karantény je stále otázkou diskusie (21. 10. 2020)
 Niektoré úlohy pri celoplošnom testovaní sú na hrane realizovateľnosti, kritizuje bardejovská radnica (20. 10. 2020)
 Klub 500: Nie sme proti testovaniu, ale nedomyslené zákazy a príkazy ohrozia fungovanie krajiny (20. 10. 2020)
 Mestá potrebujú pokyny od štátu k plošnému testovaniu obyvateľov (20. 10. 2020)
 SNS je proti povinnému plošnému testovaniu (20. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie na koronavírus má byť dobrovoľné, ale ľudí možno prilákajú odmenou (20. 10. 2020)
 Matovič spravil chybu, ústavný právnik vysvetlil pozíciu Čaputovej v Ozbrojených silách SR (20. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla o odvolaní 14 sudcov, ktorí dovŕšili vek 65 rokov
<< predchádzajúci článok
Francúzi po rekordnom dennom prírastku infikovaných rozširujú nočný zákaz vychádzania

Záujem o celoplošné testovanie na Orave a v Bardejove je veľký, zachytili už stovky pozitívnych prípadov (video+foto) - diskusné fórum čitateľov