Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. decembra 2023

Ďuriš: Posledný Jakubiskov film nemal byť len pokračovaním PerinbabyJán Ďuriš nakrútil s Jurajom Jakubiskom, režisérom, pre ktorého bola obrazová stránka to najdôležitejšie, niekoľko filmov.Zdieľať
Ďuriš: Posledný Jakubiskov film nemal byť len pokračovaním Perinbaby

Posledné dielo velikána slovenského filmu Juraja Jakubiska "Perinbaba a dva svety" obohatilo tento týždeň program kín. "Spolu sme sa snažili, aby sme čiastočne nadviazali na Perinbabu, ktorá bola úžasná po výtvarnej stránke aj vďaka môjmu kolegovi Dodovi Šimončičovi," uviedol k novému filmu jeho kameraman Ján Ďuriš. Tvorcovia a herci filmovú rozprávku predstavili aj na slávnostnej premiére, ktorá sa v pondelok (4. 12.) konala v Bratislave.


Ján Ďuriš nakrútil s Jurajom Jakubiskom, režisérom, pre ktorého bola obrazová stránka to najdôležitejšie, niekoľko filmov. Spolupracoval s ním aj na snímke Nejasná správa o konci sveta, za ktorý v roku 1997 získal kameraman na MFF v Montreale Cenu za najväčší umelecký prínos. "Snažili sme sa, aby to nebolo len pokračovanie Perinbaby, ale aby estetika digitálnej kinematografie priniesla niečo nové aj vo výtvarnej zložke, ale hlavne to pomohlo oživiť niekoľko hercov, ktorí, bohužiaľ, už nie sú medzi nami," poznamenal Ďuriš.

Záverečné dielo zosnulého režiséra Juraja Jakubiska (1938-2023) má ambície zaujať všetky generácie. V príbehu lásky a fantázie sa predstaví Lukáš Frlajs v úlohe Lukáša, syna pôvodných hrdinov Alžbetky a Jakuba. Jeho lásku Luciu stvárnila baletka a herečka Valéria Frištik, ktorú hlavný hrdina stretáva na strastiplnej ceste do bájnej krajiny hojnosti. Na ceste za dobrodružstvom a láskou ho chráni a pomáha mu jeho kmotra Perinbaba (Giulietta Masina), zatiaľ čo Zubatá (Darija Pavlovičová, Albín Medúz a Valerie Kaplanová) sa Lukášovi snaží ublížiť a kladie mu polená pod nohy podobne ako jeho otcovi Jakubovi.

V pokračovaní legendárnej rozprávky uvidia diváci aj Andreu Verešovú, Ivana Romančíka, Reného Štúra, Petru Vančíkovú, Ľubomíra Pauloviča, Valériu Zawadskú a Dana Nekonečného ako Principála v jeho poslednej filmovej úlohe.

Film Perinbaba a dva svety je v kinách od 7. decembra.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ľudia môžu vyjadriť úctu Jurajovi Jakubiskovi podpisom do kondolenčnej knihy v Dvorane ministerstva kultúry (26. 2. 2023)
 Politici reagujú na úmrtie Jakubiska: Jeden z najväčších umelcov (25. 2. 2023)
 ODIŠLA LEGENDA: Zomrel režisér Juraj Jakubisko (25. 2. 2023)
 Jakubiskov film o Slovanoch sa začne v budúcnosti (19. 6. 2009)
 Jakubisko pracuje na filme o Slovanoch (17. 6. 2009)
 Juraj Jakubisko si prevzal Mimoriadnu cenu Elsy Morante (10. 6. 2009)
 Veľkofilm Bathory ovládol slovenské kiná (14. 7. 2008)
 Veľkofilm Bathory už prichádza do slovenských kín (10. 7. 2008)
 Juraj Jakubisko pracuje na slovenskom dabingu Bathory (5. 5. 2008)
 Fellini po slovensky - Juraj Jakubisko (29. 4. 2008)nasledujúci článok >>
Európske filmové ceny: Najlepšou snímkou je dráma Anatómia pádu
<< predchádzajúci článok
Zomrel herec Ladislav Županič, mal 80 rokov