Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. decembra 2023

Európske filmové ceny: Najlepšou snímkou je dráma Anatómia páduEFA ocenila aj španielsku režisérku Isabel Coixet za jej zásluhy o svetovú kinematografiu.Zdieľať
Európske filmové ceny: Najlepšou snímkou je dráma Anatómia pádu

Cenu Európskej filmovej akadémie (EFA) pre najlepší film roku 2023 získala v sobotu na slávnostnej ceremónii v nemeckej metropole Berlín dráma "Anatómia pádu" francúzskej režisérky Justine Trietovej. 


Na 36. Európskych filmových cenách snímka triumfovala v štyroch z piatich hlavných kategórií vrátane najlepšieho scenára. Trietová tiež získala cenu za najlepšiu réžiu a Sandra Hüllerová stvárňujúca hlavnú postavu filmu dostala od EFA ocenenie pre najlepšiu herečku tohto roku.

V kategórii najlepší herec sa na prvej priečke umiestil Dán Mads Mikkelsen za svoj výkon vo filme "Bastardi". Cenu si prevzal prostredníctvom videa. Nominovaní bol aj nemecký herec Christian Fiedel, ktorý vo filme "Zóna záujmu" britského režiséra Jonathana Glazera stvárnil veliteľa Osvienčimu Rudolfa Hössa.

EFA ocenila aj španielsku režisérku Isabel Coixet za jej zásluhy o svetovú kinematografiu.

Európske filmové ceny, prezývané i európske Oscary, udeľuje každoročne od roku 1988 Európska filmová akadémia a o víťazoch rozhoduje jej viac ako 4000 členov. Ceny sa udeľujú v 19 kategóriách, z ktorých najdôležitejšia je Najlepší film. Vlani toto ocenenie získal satirický film "Trojuholník smútku".

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M.Šulík: E.Vášáryová je dobrý človek a má veľmi dobrý zmysel pre humor
<< predchádzajúci článok
Ďuriš: Posledný Jakubiskov film nemal byť len pokračovaním Perinbaby