Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2019

EÚ vyzvala Rusko, aby sa vrátilo k dodržiavaniu zmluvy INFPredstaviteľka EÚ Federica Mogheriniová.Zdieľať
Predstaviteľka EÚ Federica Mogheriniová. Foto: TASR/AP
Brusel 14. júla (TASR) - Európska únia (EÚ) v nedeľu vyzvala prostredníctvom šéfky svojej diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej Rusko, aby sa vrátilo k plneniu Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Urobila tak necelé tri týždne pred pravdepodobným ukončením platnosti tejto dôležitej zmluvy, ktorá sa považuje za kľúčový prvok globálneho systému kontroly zbrojenia, napísala agentúra DPA.


"Sme hlboko znepokojení vývojom v súvislosti so zmluvou INF, ktorej platnosť by mohla skončiť 2. augusta 2019," uviedla vo vyhlásení Mogheriniová.

Apelovala na Rusko, aby reagovalo na opakované obavy týkajúce sa svojho nového mobilného systému pre riadené strely 9M729 a okamžite podniklo kroky pre úplné a transparentné dodržiavanie zmluvy INF.

Rusko má niekoľko práporov vybavených novým mobilným systémom 9M729, známym aj pod označením SSC-8, ktorého rakety majú mať dolet viac ako 500 kilometrov.

"Nasledujúce dni sú poslednou šancou na dialóg a potrebné opatrenia na zachovanie tohto dôležitého piliera európskej bezpečnostnej architektúry," konštatovala Mogheriniová.

Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazuje okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

Rusko i Spojené štáty plnenie INF pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania.

Washington avizoval, že od INF definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko dovtedy nezlikviduje svoj nový raketový systém. Ruský prezident Vladimir Putin 3. júla podpísal zákon o pozastavení plnenia zmluvy INF zo strany Moskvy. Rusko tento krok oznámilo 2. februára po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sudca začal konať v prípade výtržníkov z Ventúrskej
<< predchádzajúci článok
Vojenskej prehliadky v Paríži sa zúčastnila aj Merkelová

EÚ vyzvala Rusko, aby sa vrátilo k dodržiavaniu zmluvy INF - diskusné fórum čitateľov