Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2019

Vojenskej prehliadky v Paríži sa zúčastnila aj MerkelováNa snímke zľava holandský premiér Mark Rutte, nemecká kancelárka Anngela Merkelová, portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas osláv 230. výročia dobytia Bastily v Paríži 14. júla ...Zdieľať
Na snímke zľava holandský premiér Mark Rutte, nemecká kancelárka Anngela Merkelová, portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas osláv 230. výročia dobytia Bastily v Paríži 14. júla 2019. Foto: TASR/AP
Paríž 14. júla (TASR) - Veľký záujem divákov a hostí na slávnostnej vojenskej prehliadke v Paríži vyvolal v nedeľu vojak na lietajúcom zariadení Flyboard Air poháňanom turbomotorom. Pilotoval ho jeho tvorca, bývalý šampión v extrémnych športoch, Francúz Franky Zapata, ktorý ho navrhuje i na vojenské využitie.


Vojenskej prehliadke, ktorá je tradičnou súčasťou osláv francúzskeho štátneho sviatku, sa okrem francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona prizerali lídri viacerých európskych krajín: Nemecka, Belgicka, Estónska, Fínska, Holandska a Portugalska.

Z tribúny na Námestí svornosti spoločne sledovali prezentáciu nových vojenských technológií vrátane robotov, ako aj divácky atraktívne prelety lietadiel a vrtuľníkov.

Defilovali pred nimi aj jednotky zapojené do Európskej intervenčnej iniciatívy, ktorej vznik inicioval práve francúzsky prezident. Na prehliadke v Paríži sa tak v nedeľu zúčastnilo aj 500 vojakov zo spoločnej francúzsko-nemeckej brigády, ako aj kontingent španielskych vojakov, ktorý sa práve vrátil z výcvikovej misie EÚ v Mali.

Pozornosť médií sa upriamovala aj na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá mala v posledných týždňoch počas oficiálnych prijatí silnú triašku, čo vyvolalo obavy o jej zdravie.

DPA si všimla, že v nedeľu v Paríži počas francúzskej hymny Merkelová stála a po stojačky sa prizerala aj prvej časti vojenskej prehliadky, pričom jej problémy s triaškou sa nezopakovali.

Merkelová doteraz priamo neodpovedala na otázky týkajúce sa svojho zdravotného stavu, ktorý väčšina Nemcov - podľa prieskumov verejnej mienky - aj tak považuje za jej súkromnú vec.

Svoj prvý záchvat triašky Merkelová vysvetlila dehydratáciou. Dva ďalšie podľa jej slov súviseli s tým, že prvú triašku ešte psychologicky nespracovala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ vyzvala Rusko, aby sa vrátilo k dodržiavaniu zmluvy INF
<< predchádzajúci článok
Šéfovi Siemensu sa vyhrážali za vyjadrenia proti extrémnej pravici

Vojenskej prehliadky v Paríži sa zúčastnila aj Merkelová - diskusné fórum čitateľov