Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

18. marca 2020

Imunitný systém nie je úplne bezbranný. Vedci zistili, ako bojuje s koronavírusomAustrálski vedci prišli na to, ako sa imunitný systém človeka vysporiada s novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19.Zdieľať
Imunitný systém nie je úplne bezbranný. Vedci zistili, ako bojuje s koronavírusom

Svoje zistenia publikovali v utorok v časopise Nature Medicine. Tvrdia, že človek sa zotaví z nového koronavírusu približne rovnako, ako z chrípky.

Experti vyhlásili, že identifikácia buniek, ktoré bojujú s vírusom, pomôže pri vývoji vakcíny. „Toto je dôležité zistenie, pretože po prvý raz skutočne vieme, ako náš imunitný systém bojuje s novým koronavírusom,“ povedala spoluautorka štúdie Katherine Kedzierska.

Výskum pod hlavičkou Peter Doherty Institute for Infection and Immunity v Melbourne chvália aj ďalší experti a označujú ho za „prelomový“. Bruce Thompson zo Swinburne University of Technology uviedol, že vďaka novým poznatkom môžu „predpovedať správanie vírusu“.

Množstvo ľudí sa vyliečilo z ochorenia, z čoho odborníci usúdili, že imunitný systém dokáže poraziť COVID-19. Teraz sa im podarilo určiť, ktoré štyri typy buniek imunitného systému bojujú proti ochoreniu.

Imunita reaguje podobne ako pri chrípke

V rámci výskumu pozorovali pacientku, ktorá mala slabé až mierne príznaky a nemala žiadne iné zdravotné problémy. Štyridsaťsedemročnú ženu z čínskeho mesta Wu-chan hospitalizovali v austrálskej nemocnici a o 14 dní sa vyliečila. Kedzierska pre BBC objasnila, že jej tím skúmal „celú imunitnú reakciu“ u tejto pacientky.

Tri dni predtým, ako sa jej stav začal zlepšovať, našli v jej krvi špecifické bunky, ktoré sa približne v rovnakom období liečby objavujú aj u pacientov s chrípkou. Viac ako dvanásť vedcov intenzívne pracovalo štyri týždne na vyhodnotení výskumu a výsledky ich nadchli. „Teraz je kľúčové zistiť, čo chýbalo alebo je iné u pacientov, ktorí zomreli alebo sú vo vážnom stave. Potom ich budeme môcť ochrániť,“ dodala Kedzierska.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Taliansko už má viac ako 2500 obetí koronavírusu, lekári pracujú v príšerných podmienkach (18. 3. 2020)
 Koronavírus (online): Nakazených je už viac ako sto Slovákov, pribudlo osem nových prípadov. Slovensko eviduje úmrtie, ktoré môže súvisieť s koronavírusom (18. 3. 2020)
 Ochranné rúška zo Zornice obsahujú strieborné vlákno, k výrobe sa pripojí aj závod Eterna (17. 3. 2020)
 Volkswagen dočasne zatvára väčšinu európskych závodov, koronavírus spôsobuje problémy (17. 3. 2020)
 Slovensko zavrie hraničné priechody s Poľskom, otvorené zostanú iba Trstená a Vyšný Komárnik (17. 3. 2020)
 Tehotná Cibulková aktuálnu situáciu nepodceňuje, nosí rúško a všetko dezinfikuje (foto) (17. 3. 2020)
 V Seattli začali testovať vakcínu proti koronavírusu (17. 3. 2020)
 Koronavírus ohrozuje aj deti, hoci v menšej miere, tvrdí šéfka epidemiológov z WHO (17. 3. 2020)
 Možnosť prenosu koronavírusu z matky na plod nie je dokázaná, dojčiť dieťa môže (17. 3. 2020)
 Koronavírus na Slovensku: Nakazených Slovákov je už 97. Do leta ich môže byť pol milióna (online) (17. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Kto sú členovia novej Matovičovej vlády? Prečítajte si o nich viac
<< predchádzajúci článok
Koronavírus zasiahol už všetky štáty USA, v niektorých ohniskách nákazy zvažujú postaviť poľné nemocnice

Imunitný systém nie je úplne bezbranný. Vedci zistili, ako bojuje s koronavírusom - diskusné fórum čitateľov