Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. marca 2020

Koronavírus (online): Nakazených je už viac ako sto Slovákov, pribudlo osem nových prípadov. Slovensko eviduje úmrtie, ktoré môže súvisieť s koronavírusom

Zdieľať
Koronavírus (online): Počet nakazených Slovákov sa blíži k stovke, Európska únia sa zavrela pred svetom

 

 

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

21:55 Holandský minister zdravotníctva Bruno Bruins v stredu odpadol počas vystúpenia na pôde holandského parlamentu. Príhodu neskôr pripísal totálnemu vyčerpaniu po dvoch náročných týždňoch. V Holandsku doteraz podľahlo koronavírusu 58 osôb a nákaza bola potvrdená u 2 059 ľudí.

20:50 Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou ohrozuje aj fungovanie štátneho podniku Lesy SR, ktorý v tejto súvislosti navrhuje štvordňový pracovný týždeň.

20:10 Všetky útvary a zariadenia Ozbrojených síl SR sú od pondelka 16. marca 2020 v stave pohotovosti. Na asistenčné úlohy nasadili takmer 340 vojakov.

20:48 Nemecko čelí najvážnejšej situácii od 2. svetovej vojny, vyhlásila v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Je to vážne. Berte to vážne aj vy,“ apelovala Merkelová na Nemcov.

Nemecko sa považuje za príklad krajiny, ktorá k boju proti koronavírusu pristupuje zodpovedne, pričom zahraniční odborníci vyzdvihujú hlavne počet a rýchlosť testov na koronavírus. V krajine koronavírusu doteraz podľahlo 28 osôb, nákaza bola potvrdená u 11 979 ľudí.

19:44 Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR ľudia nemusia mať obavy z prenosu koronavírusu pitnou vodou. Rovnako nie je nutná zvýšená dezinfekcia pitnej vody, ktorá pochádza prevažne z podzemných zdrojov. Vyvarujte sa však kontaminácii vody v domácnosti.

19:35 V Taliansku v stredu pribudol rekordný počet nakazených a rekordne stúpol aj počet úmrtí. V priebehu dňa pribudlo 4 200 infikovaných a ich celkový počet sa zvýšil na 35 713. Počet obetí vzrástol o 475 na 2 978. Znamená to, že ak sa nestane zázrak, Taliansko za jeden deň predbehne Čínu v počte obetí koronavírusu.

19:22 Britská výletná loď, ktorú už týždne odmietali vpustiť do prístavov v Karibiku, v stredu nakoniec zakotvila na Kube a vyložila tam viac než tisícku ľudí. Medzi nimi aj päť osôb s potvrdeným koronavírusom. Kuba medzičasom potvrdila prvú obeť ochorenia, ktorou je 61-ročný taliansky turista.

17:58 Najviac nakazených, vyše 80-tisíc, aktuálne registruje Čína, ktorá má tiež najvyšší počet obetí. Druhou najpostihnutejšou krajinou ostáva Taliansko s 2 503 úmrtiami a vyše 31-tisíc nakazenými. Nasleduje Irán (vyše 17 300), Španielsko (vyše 13 900) a prvú päťku v počte nakazených uzatvára Nemecko (vyše 10-tisíc).

17:42 Pre koronavírus by mohlo na celom svete zaniknúť až 25 miliónov pracovných miest. Vyplýva to z odhadu Medzinárodnej organizácie práce.

17:38 Podľa epidemiólogov by mal antibakterálny gél obsahovať aspoň 60 percent alkoholu. Gély však odporúčajú používať len vtedy, keď si nemáte možnosť umyť ruky. Núdzovo môžete na dezinfekciu použiť napríklad aj alpu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:29 Rusi zvažujú odklad referenda o najväčších ústavných zmenách v histórii krajiny, ktoré bolo naplánované na 22. apríla.

17:25 Nemecko zvažuje, ako pomôcť ľuďom, ktorí nebudú môcť platiť nájomné. Rovnakou otázkou sa už zaoberá aj Británia.

17:17 Spojené štáty a Kanada sa dohodli na dočasnom zatvorení spoločných hraníc pre inú ako nevyhnutnú dopravu. Oznámil to v stredu americký prezident Donald Trump. Cieľom je zastavenie šírenia pandémie koronavírusu a zároveň udržanie dôležitých ekonomických vzťahov.

16:37 Celkový počet nakazených na Slovensku sa dnes vyšplhal na 105. Medzi ôsmimi novými nakazenými sú:

  • Jedna žena a muž z Bratislavy, ktorí predtým boli v Poľsku. Z Bratislavy je aj tretia nakazená, ktorá sa vrátila Francúzska. Všetci traja sú v domácej izolácii.
  • Štvrtá nakazená je z Banskej Štiavnice, koronavírusom sa zrejme nakazila v Taliansku.
  • Z Talianska sa vrátili aj ďalší dvaja nakazení – muž z Vrábel a jedna žena z Nitry.
  • Poslednými nakazenými sú dvaja hospitalizovaní muži z Košíc a Martina.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:28 Španieli porušujú zákaz vychádzania, zneužívajú výnimky a chodia von s plyšovými psíkmi. Alebo tiež ponúkajú svojich domácich miláčikov na prenájom ľuďom, ktorí žiadnych nemajú, aby sa mohli prejsť po vonku aj oni.

 

16:13 Česká vláda od štvrtka zakázala vychádzanie z domu bez rúšok. Vyhlásila tiež, že medzi 10. a 12. hodinou môžu v obchodoch nakupovať len ľudia nad 65 rokov. V Českej republike registrujú 464 potvrdených prípadov nákazy.

16:19 Mesto Trnava zriadilo linku pre ľudí odkázaných na pomoc druhých, cez ktorú si môžu zabezpečiť nákup potravín, drogérie alebo liekov. K dispozícii bude od štvrtka 19. marca až do odvolania, a to v pracovných dňoch od 9:00 do 11:00 na telefónnom čísle 033 – 32 36 173.

16:15 Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa sa diagnostika koronavírusu rozšírila. Vzorky už netestuje len Bratislava, ale aj Banská Bystrica, Košice a Virologický ústav BMC Slovenskej akadémie vied.

16:13 Česká vláda od štvrtka zakázala vychádzanie z domu bez rúšok. Vyhlásila tiež, že medzi 10. a 12. hodinou môžu v obchodoch nakupovať len ľudia nad 65 rokov. V Českej republike registrujú 464 potvrdených prípadov nákazy.

15:54 Popradčania nad 60 rokov dostanú ochranné rúška. Samospráva ich chce ako najrizikovejšiu skupinu chrániť. Rúška dostane aj marginalizovaná rómska komunita a 70 rúšok rozdajú ľuďom bez domova, ktorí žijú na území mesta Poprad a v tejto situácií si sami nevedia pomôcť.

15:40 Štát odkladá povinnosť predložiť daňové priznanie a zaplatiť daň pre všetkých daňovníkov do konca júna. V praxi tak daňovníci nemusia finančnej správe ani oznamovať odklad daňového priznania, keďže v prípade nedodržania niektorého z predchádzajúcich termínov im nehrozí žiadna sankcia.

15:34 Použité rúška a respirátory nepatria do triedeného odpadu. Ministerstvo životného prostredia na svojej facebookovej stránke radí, že použité rúška treba dať do igelitovej tašky, pevne zaviazať a vhodiť do nevytriedeného odpadu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:30 Koronavírusom sa na celom svete nakazilo viac než 200-tisíc ľudí a počet mŕtvych presiahol 8-tisíc. Vyliečených je už vyše 82-tisíc pacientov, informuje agentúra AP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom štáte Maryland.

15:26 Študenti z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského dobrovoľne pomáhajú v boji s koronavírusom. Spomedzi študentov 5. a 6. ročníka lekárskej fakulty sa prihlásilo sa už 180 dobrovoľníkov.

15:23 Alphamedical rozbieha od 19. marca testovanie na pôvodcu ochorenia COVID-19 metódou drive-through. Ide o riešenie, pri ktorom pacient nevystúpi z auta, iba mu odoberú ster. Ten je následne zasielaný do laboratórií. Služba je určená pre tých, ktorí nemajú pozitívnu cestovateľskú anamnézu a príznaky ochorenia, ale chcú si byť istí, že nie sú skrytými prenášačmi infekcie.

15:18 Lekári z banskobystrickej nemocnice F. D. Roosevelta sa pripojili k iniciatíve „Zostali sme v práci pre vás, vy zostaňte doma pre nás“. Zdravotníci vyzývajú ľudí, aby boli ohľaduplní a dodržiavali karanténne opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:11 Všetky informácie, nápisy a oznamy v súvislosti s pandémiou majú byť v obciach s národnostnými menšinami uverejnené aj v ich jazykoch. Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky upozornil, že nedodržanie tejto povinnosti je správnym deliktom, za ktorý hrozí pokuta 50 až 2 500 eur.

14:55 Prvé dodávky zdravotníckeho materiálu z Číny za desiatky miliónov eur by na Slovensko mali prísť v pondelok budúci týždeň. Ide o 18,7 milióna ochranných rúšok, 700-tisíc respirátorov FFP2 a FFP3, vyše 35-tisíc ochranných oblekov, 40-tisíc okuliarov, 2,2 milióna chirurgických rukavíc a tiež 200-tisíc koronavírusových rýchlotestov. V prvej dodávke z Číny príde aj 100-tisíc respirátorov, milión chirurgických rukavíc a 11-tisíc ochranných oblekov. V piatok by mala byť pripravená ďalšia dodávka 10 miliónov rúšok.

Ochranný respirátor typu FFP3
Respirátor typu FFP3, ochraňujúci dýchacie orgány pred časticami, pevnými a kvapalnými aerosólmi, hmlou a dymom, vírusmi, baktériami a spórami. Foto: SITA/Branislav Bibel

14:45 Bratislavský magistrát začal s distribúciou prvých rúšok, ktoré nakúpil za 110-tisíc eur bez DPH.

14:40 Premiér avizoval, že niektoré z aktuálne prijatých preventívnych opatrení potrvajú dlhšie ako navrhovaných 14 dní. Podľa neho je možné, že obchody aj školy budú musieť byť zatvorené aj po ich uplynutí.

14:30 Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka požiadalo o repatriáciu v súvislosti s mimoriadnou situáciou 1918 Slovákov, ktorých môžu domov prepraviť autobusovou alebo leteckou dopravou zo všetkých kontinentov. V prípade autobusovej dopravy bude tento transport bezplatný, leteckú prepravu si však budú musieť zaplatiť sami, pretože ju zabezpečia komerčné spoločnosti.

14:21 Z údajov mobilných operátorov vyplýva, že v zahraničí sa pohybuje oveľa menej Slovákov ako bežne, ich počet sa znížil o 30 percent. Monitoring SIM-kariet tiež odhalil, že približne polovica ľudí sa nevzďaľuje od svojho zvyčajného miesta pobytu.

14:10 Zo 105 nakazených Slovákov je hospitalizovaných 35 ľudí, niektorí sú na jednotke intenzívnej starostlivosti a jeden na ARO oddelení. Ani jeden stav si nevyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu.

13:55 Slovensko eviduje úmrtie, ktoré môže súvisieť s novým koronavírusom. Pacientka mala 84 rokov, mala niekoľko vážnych chronických ochorení. Stretla sa so synom a vnukom, ktorí boli v zahraničí. Oznámil to premiér Peter Pellegrini. Zdôraznil však, že pacientka bola v ťažkom zdravotnom stave, a až výsledky pitvy určia príčinu smrti. Pacientka tiež bola pozitívne testovaná na COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:54 Košický samosprávny kraj (KSK) sa snaží zabezpečiť rúška pre obyvateľov aj svojpomocne. Šiť ich začali zamestnanci župných stredných škôl a zariadení sociálnych služieb. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

13:52 Železničná stanica Bratislava – Petržalka zrušila od utorka 17. marca osobnú dopravu. Mestská časť Petržalka o tom informuje na sociálnej sieti. „V ŽST Bratislava – Petržalka je zrušená osobná doprava na všetky smery. Uzatvorený bude aj podchod od Panónskej ulice v smere na Kopčiansku,“ uvádza mestská časť s tým, že sa menia aj otváracie hodiny vo vestibule stanice. Zmeny platia do odvolania.

13:39 Žilinská nemocnica do týchto dní ušila vďaka svojim vlastným zamestnancom už tisíc ochranných rúšok. „Podarilo sa nám získať aj látku, z ktorej sami vyrábame antibakteriálne rúška so striebornými vláknami,“ informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Koronavírus, nemocnica Žilina
Referát opravy bielizne žilinskej nemocnice sa momentálne venuje výhradne výrobe rúšok. Foto: FNsP Žilina

13:35 Včerajšie nové prípady nákazy hlásili z Bratislavy, Nových Zámkov, Prešova, Nitry, Ružomberka, Budmeríc a Revúcej. Dve z trinástich boli deti. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Dnešných osem prípadov je z Bratislavy, Banskej Štiavnice, Košíc, Martina, Vrábľov a z Nitry. Polovica z nakazených je hospitalizovaná, druhá v domácej izolácii.

13:31 Dopravný podnik Bratislava (DPB) ruší od štvrtka 19. marca až do odvolania závodné linky č. 25, 26 a 92. Dôvodom je pozastavenie výroby v závode Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi.

13:20 Aplikácia Zostaň zdravý umožní užívateľovi byť informovaný ak sa človek vyskytne v blízkosti registrovanej infekcie. Rovnako im oznámi stretnutia s infekciou aj spätne, ak sa vyskytovali v blízkosti niekoho, koho výsledky na COVID19 prišli pozitívne. Takéto udalosti ukáže aplikácia užívateľovi na jeho mape. Ľudia si môžu priamo z aplikácie vybrať možnosť otestovať sa na COVID 19 a zároveň do nej naspäť dostanú informáciu o pozitivite, bez potreby niekam volať či chodiť.

13:06 Slovenská pošta predlžuje lehotu vyzdvihnutia zásielok o 14 dní. Na ich vyzdvihnutie tak máte v niektorých prípadoch až 32 dní. Na poštách stále platí aj prísny zákaz vstupu bez rúška alebo inej ochrany tváre, napríklad šálu, šatky na zakrytie úst a nosa. „Kto nedodrží tento zákaz, nebude obslúžený,“ upozorňuje na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:04 Štát bude rokovať s finančnými inštitúciami o možnosti odloženia splátok úverov bez negatívneho záznamu pre klienta v úverovom registri. Do úvahy prichádza aj zmrazenie splátok istiny aj úrokov.

12:50 Termín na podanie daňového priznania na daň z príjmov za minulý rok a zaplatenie dane sa fakticky odkladá do konca júna pre všetkých daňovníkov. Rozhodla o tom vláda.

12:46 Viedenské letisko Schwechat v najbližších dňoch zruší všetky medzinárodné lety zo Španielska, Švajčiarska, Francúzska, Veľkej Británie, Ukrajiny, Ruska a Holandska. Prevádzka letiska bude naďalej fungovať pre nákladnú dopravu a lietadlá, ktoré privážajú ľudí domov zo zahraničia.

 

12:40 Pravidlá EÚ o štátnej pomoci umožňujú množstvo opatrení na boj proti epidémii koronavírusu, pripomína Protimonopolný úrad SR. Členské krajiny sa napríklad môžu rozhodnúť prijať také opatrenia, ako sú dotácie na mzdy, pozastavenie platieb dane z príjmu právnických osôb a dane z pridanej hodnoty alebo sociálnych odvodov.

12:36 Muž nakazený koronavírusom v americkom štáte Kentucky odmietol zostať v karanténe, jeho dom stráži polícia. Hliadka bude stáť pred domom 24 hodín denne celých 14 dní.

12:29 Tunisko zaviedlo v rámci úsilia spomaliť šírenie nového koronavírusu zákaz vychádzania, ktorý bude platiť 12 hodín denne. Oznámil to prezident Kajs Saíd. Nové opatrenie bude platiť od stredy od 18:00 miestneho času

12:27 Vláda v stredu vzala na vedomie súbor 31 opatrení, ktoré by mali pomôcť slovenskej ekonomike zmierniť dopady v súvislosti so šírením vírusu COVID-19.

Koronavírus, lekáreň
Zákazníci čakajú pred lekárňou z dôvodu požiadavky, aby do lekárne vstupovali jednotlivo. Sliač, 17. marec 2019. Foto: SITA/Jakub Julény

12:15 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) doplnilo aplikáciu eAlerts určenú pre lekárov o najaktuálnejšie informácie o koronavíruse, informovala PR špecialistka NCZI Diana Dúhová.

12:12 Česká vláda oznámi zákaz vychádzania bez rúška alebo inej ochrany tváre. Nariadenie má platiť od dnešnej polnoci. Informuje o tom Česká televize.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:01 Všetky koncerty Slovenskej filharmónie (SF) v nadchádzajúcom období sú zrušené do odvolania. Sledovať koncerty však možno na stream.filharmonia.sk. Verejnosť si môže vybrať z 398 záznamov, ktoré sú na stránke k dispozícii.

12:00 Núdzový stav bude od štvrtka 19. marca platiť pre celý sektor zdravotníctva. Pôvodne bol vyhlásený od pondelka 16. marca len pre štátne nemocnice. Rozšírenie núdzového stavu na svojom stredajšom rokovaní schválila vláda.

11:54 Integrovaná doprava v Bratislavskom kraji (IDS BK) pridala od dnešného rána mimoriadne prímestské spoje. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) o tom informoval na svojej internetovej stránke. „V prímestskej autobusovej doprave momentálne platia celotýždenne cestovné poriadky platné v sobotu. Od stredy 18. marca pribudli niektoré mimoriadne spoje, ktoré budú premávať nad rámec aktuálnych cestovných poriadkov. Pridané spoje budú premávať len počas pracovných dní,“ informuje BSK.

11:44 Cestovné obmedzenia a pokles dopytu pre epidémiu koronavírusu nútia letecké firmy k rušeniu väčšiny letov a k dočasnej redukcii počtu zamestnancov. Podľa prognóz výskumnej firmy Centre for Aviation väčšina leteckých spoločností vo svete do konca mája zbankrotuje, ak nedostanú finančnú pomoc. Informuje o tom portál BBC.

11:41 Linku pre seniorov sprevádzkovala aj bratislavská mestská časť Dúbravka. Ide o mobilnú nonstop linku – 0948 350 723, pevnú linku 02/6920 2545 a e-mail: pomoc.seniorom@dubravka.sk.

11:30 V čínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie nového koronavírusu, v utorok aj v stredu evidovali len po jednom prípade nákazy.

11:26 Vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec n. o. mali niekoľko dní akútny nedostatok ochranných prostriedkov a o pacientov s podozrením na COVID-19 sa musela postarať Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Ako uviedol riaditeľ nemocnice Július Höffer, dnes už fungujú v normálnom režime.

11:12 Fakultná nemocnica v Trnave bude prichádzajúcich pacientov triediť v stane, ktorý dnes na parkovisku v jej blízkosti postavili hasiči. Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice Viliama Vadrnu pôjde o filter, ktorého úlohou je ochrana zdravotníckeho personálu. Ďalej do nemocnice sa dostanú len tí pacienti, ktorí prejdú cez prvotné vyšetrenie v stane.

Koronavírus, nemocnica Trnava
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) stavajú stan pred Fakultnou nemocnicou v Trnave. Foto: SITA/Pavol Machovič

11:09 V humenskej a svidníckej nemocnici zatiaľ zaevidovali po dvoch pacientoch s podozrením nákazy koronavírusom. Testy ani u jedného z nich ochorenie COVID-19 nepotvrdili, uviedla sieť nemocníc Svet zdravia.

11:06 Mestská časť Bratislava – Rača zriadila dve krízové linky pre seniorov za účelom chrániť a podporiť najstaršie obyvateľky a obyvateľov Rače. Linky fungujú denne od pondelka do nedele od 8:00 do 20:00 na číslach 02/ 3211 3333 a 02/ 3211 4433. Slúžia výhradne račianskym seniorom, ktorí v čase mimoriadnych opatrení a v rámci prevencie pred koronavírusom potrebujú pomoc

10:40 Krízový štáb pre koronavírus bude od pondelka zasadať nepretržite, oznámil pri predstavovaní členov novej vlády dezignovaný premiér Igor Matovič. Úloha zvládnuť epidémiu koronavírusu pripadne novému ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu.

10:20 Slovensko má potvrdených osem nových prípadov nakazených ochorením Covid-19, ktorý spôsobuje nový koronavírus. Povedal to dnes pred schôdzou vlády premiér Peter Pellegrini. Na Slovensku je tak už 105 prípadov.

10:14 Iniciatíva KtoPomozeSlovensku.sk, ktorá zbiera finančné príspevky od firiem a individuálnych darcov a kupuje zdravotnícke a ochranné pomôcky pre zdravotnícke a sociálne zariadenia doteraz vyzbierala takmer 400 000 tisíc eur. Popri zabezpečovaní základných ochranných prostriedkov, ako sú rúška, respirátory či obleky, bolo už zo získaných financií zakúpených 6 čističov vzduchu, ktoré zabezpečia sanáciu a dezinfekciu väčších priestorov v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Na Slovensko budú dovezené už tento piatok.

9:55 Všetci pacienti, návštevníci i sprevádzajúce osoby vstupujúce do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline musia prejsť povinnou kontrolou. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Vstup do nemocnice je podľa nej obmedzený na dva body, pre automobily z Nemocničnej ulice a pre peších hlavnou bránou z Ulice Vojtecha Spanyola.

9:54 Prísne karanténne opatrenia v zásade zastavili ekonomiku v mnohých krajinách vrátane Slovenska.

9:51 Opatrenia vykonávané na maďarskej strane hraničného priechodu Čunovo – Rajka zastavili dopravu. Kamióny blokujú cesty do hlavného mesta aj priamo v Bratislave. Tvoria sa kolóny a cesty sú neprejazdné.

9:44 Trenčianska mestská hromadná doprava jazdí v obmedzenom režime, ale od dnešného rána zadarmo, informovalo mesto na svojej stránke.

9:39 Lekári z dvoch nemocníc v Prešovskom kraji dostali od Prešovského samosprávneho kraja (PSK) plášte a polomasky, ktoré im majú pomôcť zvládnuť situáciu s nedostatkom základných ochranných pomôcok. Ako informuje PSK, distribuoval prvé osobné ochranné pracovné prostriedky lekárom z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove a Ľubovnianskej nemocnice v Starej Ľubovni.

9:37 Mesto Košice pripraví každý deň v rámci núdzového zásobovanie občanov 50 potravinových balíčkov pre ľudí v núdzi a zo sociálne znevýhodneného prostredia.

9:31 Rokovanie zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) plánované na 23. marca sa neuskutoční. Po prerokovaní s poslaneckým grémiom o tom rozhodla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Kraj o tom informuje na svojej webovej stránke. Nový termín zasadnutia zatiaľ nie je známy.

9:28 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici je na Oddelení infektológie hospitalizovaných už päť pacientov s potvrdeným koronavírusom.

9:24 Česko má k stredajšiemu ránu 464 pozitívnych pacientov, informoval na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

9:19 Kamionisti sa ocitajú pod čoraz väčším tlakom, upozorňuje združenie cestných dopravcov ČESMAD. Majú obavy, že aj napriek karanténnej výnimke, sa do nej dostanú. Mnohí z nich už teraz radšej prespávajú vo vozidlách, ako by mali ísť domov k svojim rodinám.

8:46 Austrália v stredu zakázala zhromaždenia viac ako 100 ľudí vo vnútorných priestoroch, ktoré nie sú nevyhnutné. Je to jedno z viacerých opatrení, ktoré vláda prijala s tým, že by mohli trvať aj viac ako šesť mesiacov.

8:42 Ako mimoriadna situácia na Slovensku ovplyvní maturity a testovanie deviatakov, sa ešte nevie. Podľa ministerstva školstva to bude bude závisieť od vývinu udalostí. Nové informácie poskytne a opatrenia prijme pravdepodobne ministerstvo na čele s novým ministrom školstva.

8:29 Spoločnosť Facebook priznala, že chyba v jej antispamovom systéme dočasne zablokovala zverejňovanie linkov na nové správy o koronavíruse.

8:21 Národný ústav detských chorôb vo štvrtok 19.marca o 9:00 na svojom profile na Facebooku spustí online chat. Na otázky rodičov budú odpovedať primár urgentného príjmu Marcel Brenner, klinický psychológ Pavol Kardoš a epidemiologička Jana Boledovičová.

8:10 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyvracia informáciu, že užívanie liekov s obsahom ibuprofénu „duplikuje“ množenie koronavírusu v ľudskom organizme. Nepravdivá informácia, ktorá sa začala šíriť, súvisí podľa ŠÚKL pravdepodobne s vydaním článku vo vedeckom časopise The Lancet, v ktorom autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napr. aj ibuprofénom, môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy.

8:02 Armádny špeciál priviezol z Číny do Českej republiky 150-tisíc rýchlotestov. Informoval o tom na Twitteri minister vnútra Jan Hamáček.

7:22 Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach posúva termín na podanie prihlášok na bakalárske študijné programy do 30. apríla. Ako univerzita informovala, prihlášku na štúdium je možné zasielať elektronicky prostredníctvom portálu e-Prihláška. Prihlášku nie je potrebné zasielať v papierovej forme.

7:00 Nový koronavírus, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, sa dostal už do všetkých 50 štátov USA. Svoj prvý prípad v utorok ohlásila už aj Západná Virgínia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

6:57 Nemocnice sprísňujú opatrenia. V Krompachoch či vo Zvolene, podobne ako v ďalších nemocniciach, kontrolujú pacientov pri vstupe. Obe nemocnice patria do siete AGEL, ktorá podľa jej hovorkyne Martiny Pavlíkovej vydala preventívny zákaz personálu zúčastňovať sa na poradách, zhromaždeniach a zasadnutiach väčšieho rozsahu aj v rámci svojich pracovísk. Denne sa kontroluje stav a nakladanie s osobnými ochrannými pomôckami a dezinfekciou. Zásoby ochranných prostriedkov označila Pavlíková za primerané. „Vďaka tomu, že spoločnosť AGEL má rozsiahlu sieť zdravotníckych zariadení, tieto si v prípade potreby vedia operatívne riešiť vzájomnú pomoc,“ dodala.

6:12 USA a Kanada sa pripravujú na obmedzenie cestovania medzi oboma krajinami, prezradil nemenovaný zdroj agentúre AP.

5:43 Nitriansky závod Jaguar Land Rover pozastaví výrobu vozidiel, informovala spoločnosť. Piatok bude posledným výrobným dňom. „Aktivity týkajúce sa nábehu výroby vozidla Defender budú pokračovať v nevyhnutnom rozsahu,“ dodala firma.

5:35 Amerického herca Toma Hanksa a jeho manželku Ritu Wilson, ktorí sa v Austrálii nakazili koronavírusom, už prepustili z nemocnice do domácej izolácie, informuje agentúra AP.

5:30 Lídri Európskej únie sa v utorok večer dohodli na vyhlásení zatiaľ 30-dňového zákazu vstupu na územie členských krajín EÚ, Nórska, Švajčiarska, Islandu a Veľkej Británie, z ktorého budú existovať výnimky iba vo veľmi obmedzenom rozsahu. Nemecko tento zákaz začalo s okamžitou platnosťou aplikovať.

5:30 Vítame vás pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o pandémii nového koronavírusu vo svete aj na Slovensku. Počet nakazených u nás v utorok vzrástol na 97 prípadov. Jedným z nich bolo ďalšie dieťa zo škôlky na Palkovičovej v Bratislave. Potvrdil to starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

Na Slovensku už máme takmer stovku ľudí nakazených koronavírusom, v utorok ich zatiaľ pribudlo počas jedného dňa najviac, a to 25. Podľa odhadov analytikov z Inštitútu zdravotnej politiky by sa mohlo do leta nakaziť až desať percent populácie, teda približne pol milióna Slovákov. Najvyšší nárast chorobnosti by mal nastať o dva mesiace.

Viaceré podniky museli kvôli preventívnym opatreniam prerušiť výrobku a ekonómovia hovoria o konci zlatých rokov. Kríza sa pravdepodobne dotkne mnohých odvetví hospodárstva a bude tvrdou aj skúškou kapacity nášho zdravotného systému.

Viac o téme: Koronavírus

Na Slovensku naďalej platí mimoriadna situácia, prísne opatrenia aj obmedzenia a pre oblasť zdravotníctva núdzový stav. Slováci, ktorí sa vracajú na územie republiky, musia absolvovať povinnú karanténu. Na Slovákov z maďarského pohraničia sa však vzťahuje výnimka – za prácou môžu denne dochádzať. Rovnaké pravidlá platia pre občanov Maďarskej republiky, ktorí žijú alebo pracujú na Slovensku.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Taliansko už má viac ako 2500 obetí koronavírusu, lekári pracujú v príšerných podmienkach (18. 3. 2020)
 Slováci majú už len pár dní, aby sa dostali domov cez Schwechat. Letisko ruší všetky lety (18. 3. 2020)
 Následky koronavírusu budú fatálne, Mihók očakáva dlhú a pomalú recesiu (18. 3. 2020)
 Úplné zastavenie výroby na Slovensku by bola ekonomická samovražda, tvrdí Klub 500 (18. 3. 2020)
 Španieli zneužívajú výnimky v karanténe pre koronavírus, psíčkari chodia von aj s plyšákmi (18. 3. 2020)
 Koniec konšpiráciám: Vedci zistili, že nový koronavírus SARS-CoV-2 je produktom prirodzeného vývoja (18. 3. 2020)
 Armáda nasadila na pomoc v boji proti koronavírusu 340 vojakov, všetky útvary majú pohotovosť (18. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Koronavírus: Taliansko už má viac ako 2500 obetí koronavírusu, lekári pracujú v príšerných podmienkach
<< predchádzajúci článok
Joe Biden vyhral primárky v ďalších štátoch, niektorí demokrati vyzývajú Sandersa k odstúpeniu

Koronavírus (online): Nakazených je už viac ako sto Slovákov, pribudlo osem nových prípadov. Slovensko eviduje úmrtie, ktoré môže súvisieť s koronavírusom - diskusné fórum čitateľov