Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2023

K členstvu Ukrajiny v EÚ nevedú žiadne skratky a dvojročný cieľ je nerealistický, odkazujú Kyjevu viaceré štátyEurópska únia (EÚ) upozorňuje pred historickým summitom s Ukrajinou v Kyjeve, že ciele na rýchle pripojenie sa k bloku nie sú reálne. Informuje o tom spravodajský portál ...Zdieľať
russia_ukraine_war_74330 b34d670b93374e11ba9f656fbd855ab3 676x380 2.2.2023  - Európska únia (EÚ) upozorňuje pred historickým summitom s Ukrajinou v Kyjeve, že ciele na rýchle pripojenie sa k bloku nie sú reálne. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Na summit, ktorý sa uskutoční v piatok, pricestujú najvyšší predstavitelia Únie. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v rozhovore pred summitom prezradil, že jeho krajina si stanovila „ambiciózny cieľ“ pripojiť sa k Únii do dvoch rokov.

Skupina členských štátov však varovala, že by bolo potrebné Kyjevu jasne vysvetliť, že toto nebude možné.

Nerealistické sľuby EÚ


Ukrajina vlani získala rekordne rýchlo kandidátsky štatút, čo vtedy prezident Volodymyr Zelenskyj označil za jedinečný a historický moment. I keď je to prvý krok k členstvu, tento proces zvyčajne trvá mnoho rokov a v rade čakateľov momentálne viazne viacero krajín.

Zelenskyj sa pred summitom vyjadril, že to bude týždeň Európskej integrácie a Kyjev očakáva od svojich európskych partnerov rozhodnutia v súlade s dosiahnutým pokrokom napriek ruskej vojne.

V Bruseli však len málo ľudí vidí dvojročný cieľ ako realistický, pričom vyjadrili obavy, že akékoľvek nerealistické sľuby zo strany Únie by mohli neskôr viesť ku sklamaniu. „To Ukrajina nepotrebuje," vyjadril sa nemenovaný únijný diplomat. Iný pritom spomenul tlak zo strany krajín ako je napríklad Poľsko, aby proces čo najviac urýchlili.

Pozoruhodné snahy


Návrh vyhlásenia EÚ, ktoré by mali zverejniť po summite, podľa BBC opakuje záväzok, že budúcnosť Ukrajiny je v EÚ a priznáva „pozoruhodné snahy“, ktoré krajina spravila v posledných mesiacoch smerom k splneniu cieľov podopierajúcich jej kandidátsky štatút a uskutočňovanie reforiem.

Zdroje však pre BBC prezradili, že časť vyhlásenia museli zmeniť, pretože bola príliš „odvážna“, pričom pred prehnane optimistickým tónom vraj varovali Francúzsko, Nemecko, Taliansko i krajiny Beneluxu. Záujemcovia o členstvo v Únii musia zosúladiť svoju krajinu s rozsiahlym súborom pravidiel, zákonov a štandardov. Snahy Ukrajiny o reformy všeobecne chvália, no EÚ zatiaľ nezverejnila žiadne oficiálne hodnotenie progresu.

V stredu na Ukrajine uskutočnili ďalšiu sériu protikorupčných razií, pričom úrady zverejnili zábery aj zo zásahu v dome jedného z najbohatších mužov Ihora Kolomojského.

Odporúčanie Európskej komisie


Šmyhaľ na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že Ukrajina plánuje implementovať všetkých sedem odporúčaní Európskej komisie, ktoré zahŕňajú ďalšie opatrenia proti korupcii, sprísnenie zákonov o praní špinavých peňazí a tiež obmedzenie nadmerného vplyvu ukrajinských oligarchov.

Cieľom piatkového summitu je aj ukázať solidaritu s Ukrajinou, zdôrazňujúc historickú povahu takéhoto stretnutia vo vojnovej zóne, a vyslanie politického signálu do Ruska, že podpora Kyjevu nepoľavuje. Oznámiť by mali zdvojnásobenie výcvikovej misie pre ukrajinských vojakov na 30-tisíc a tiež 25 miliónov eur na pomoc s odmínovaním oslobodených území.

Nové hodnotenie pokrokov Ukrajiny smerom k členstvu v Únii by mali zverejniť na jar a podrobnejšia správa sa očakáva neskôr v tomto roku. Budúce ukrajinské členstvo podľa vysokých predstaviteľov EÚ nikto nespochybňuje, no nechcú stanoviť presný časový rámec. „Spravíme to, no neexistujú žiadne skratky," povedal jeden z diplomatov.

Podľa webstránky EK na stretnutie s ukrajinskou vládou do Kyjeva spolu s predsedníčkou Ursulou von der Leyen vycestovalo aj ďalších 15 členov kolégia komisárov.


Zdroj: Webnoviny.sk - K členstvu Ukrajiny v EÚ nevedú žiadne skratky a dvojročný cieľ je nerealistický, odkazujú Kyjevu viaceré štáty © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusi zmobilizovali státisíce vojakov, na prvé výročie ich invázie na Ukrajinu môže hroziť veľká ofenzíva (2. 2. 2023)
 Danilov varuje pred maximálnou eskaláciou z ruskej strany, Ukrajina žiada západných spojencov o rýchlu dodávku zbraní (1. 2. 2023)
 Ukrajina pripravuje pred piatkovým samitom s Úniou reformy, oznámil Zelenskyj (video) (1. 2. 2023)
 Poslať Ukrajine stíhačky nie je podľa Britov praktické (31. 1. 2023)
 Ukrajina dostane od Západu v prvej vlne do 140 tankov. Pôjde o stroje Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams a Leclerc (31. 1. 2023)
 Chorvátsky prezident ostro skritizoval Západ za dodávky zbraní Ukrajine a pýta sa, čo je cieľom tejto vojny (31. 1. 2023)
 Macron nevylúčil dodanie bojových lietadiel Ukrajine, Američania stíhačky F-16 nepošlú (31. 1. 2023)
 Ukrajina sa chce pridať do EÚ do dvoch rokov, podľa Šmyhaľa majú ambiciózny plán (30. 1. 2023)
 Neochota Západu dodať Ukrajine pokročilé zbraňové systémy brzdí protiofenzívy a ide o životne dôležitú otázku (30. 1. 2023)
 Rusi ostreľovali Cherson, zasiahli nemocnicu aj školu a do rieky Dnipro unikli ropné prudukty (30. 1. 2023)nasledujúci článok >>
Potraviny KRAJ sú aj v tomto roku partnerom športových podujatí
<< predchádzajúci článok
Špecializovaný trestný súd v Pezinku evakuovali. V rovnakej budove sídli aj Lipšicov úrad