Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2020

Koronavírus (online): Na Slovensku máme 293 prípadov, Matovič otvára niektoré obchody. Počet obetí v Británii prekročil tisíckuNa Slovensku má už 270 potvrdených prípadov koronavíruse, ich počet sa naposledy zvýšil o 43 a nové čísla oznámia aj v sobotu. Prudký nárast oproti predchádzajúcim dňom súvisí s trojnásobkom vykonaných testov.Zdieľať
Koronavírus (online): Na Slovensku máme 270 prípadov, Matovič oznámi opatrenia a Taliansko aj Španielsko hlásili rekordné počty obetí

21:27 Celkom 95 percent respondentov uviedlo, že sa vyhýba miestam s vysokou koncentráciou ľudí a 91 percent opýtaných si často umýva ruky. Ukázal to výskum Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univezity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ).

21:12 USA už k evidujú takmer 120-tisíc potvrdených prípadov koronavírusu a takmer 2000 obetí.

20:47 Podľa štúdie zverejnenej v National Science Review by v populácii mohli kolovať dva kmene nového koronavírusu.

20:34 Vo Francúzsku sa v sobotu počet obetí zvýšil o 319 na 2314 a počet potvrdených prípadov z 32 964 na 37 575.

20:12 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri zverejnil koľko kusov zdravotníckeho materiálu už jeho rezort zabezpečil. "Doručeno do ČR celkem za MZ: 11 000 000 roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek. Odeslané objednávky máme na více než 80 mil. ks. Jen za tento víkend dorazí 2 letadla plné materiálu. Dále spolupráce s ČVUT, Respilon, Moldex a panem Průšou. Hledáme veškeré možnosti."

19:46 Zámorská hokejová NHL má ďalšie hráča pozitívne testovaného na ochorenie COVID-19. Ide o druhého hokejistu klubu Colorado Avalanche. Vedenie „lavíny“ o tom informovalo v sobotu s dôvetkom, že hráč sa nachádza v domácej izolácii a správu o tom dostali všetci, ktorí sa s ním dostali do kontaktu v ostatnom období.

Už skôr mal pozitívny test na koronavírus ďalší hokejista Colorada. Ešte predtým potvrdili nákazu u dvoch hráčov konkurenčného klubu Ottawa Senators. Vedenie Avalanche tiež poznamenalo, že žiadny ďalší hráč či zamestnanec klubu nemá v súčasnosti symptómy ochorenia.

19:29 Americký prezident Donald Trump zvažuje pre pandémiu nového koronavírusu „krátkodobú, dvojtýždňovú“ karanténu pre štát New York a tiež „možno New Jersey a určité časti Connecticutu“. Vyjadril sa tak v Bielom dome s tým, že to „možno nebudú musieť urobiť, ale existuje možnosť“, že v priebehu dňa nariadi karanténu.

Podľa jeho slov by to bola „vynútiteľná karanténa“, ktorá obmedzuje cestovanie, pretože Newyorčania cestujú na Floridu a „to nechceme“, cituje prezidenta televízia CNN. Ako Trump tiež povedal, najradšej by to neurobil, ale možno to bude potrebné.

Guvernér New Yorku Andrew Cuomo však na informácie o karanténe reagoval s tým, že prezident s ním o ničom takom nehovoril. „Nie, nemal som také rozhovory. Ani neviem, čo to znamená,“ povedal počas tlačovej konferencie. V štáte New York potvrdili ochorenie COVID-19 u 52 318 ľudí, uviedol v sobotu Cuomo. Prinajmenšom 728 tam zomrelo. V súčasnosti je v štáte hospitalizovaných 7 328 pacientov, najmenej 1 755 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

19:11 Na Slovensku je najčastejšie nakazená koronavírusom veková kategória od 30 do 44 rokov. Je to takmer 34 percent.

Percentuálne vyjadrenia vekových skupín nakazených na Slovensku

0-14 rokov = 7.89%
15-29 rokov = 24.44%
30-44 rokov = 33.84%
45-59 rokov = 21.05%
viac ako 60 rokov = 12.78%

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:44 Cesta na Slovensko cez Českú republiku (ČR) bude po 30. marci možná iba s platnou verbálnou nótou. Na svojej internetovej stránke o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV). Slováci, ktorí pri ceste na Slovensko prekročia hranice ČR, musia o vydanie verbálnej nóty požiadať veľvyslanectvo SR v krajine, v ktorej sa nachádzajú najneskôr 48 hodín pred cestou.

18:26 Taliansko už má viac ako 10-tisíc mŕtvych, v sobotu sa ich počet zvýšil o 889.

17:57 Ruská vláda oznámila, že od pondelka 30. marca bude mať krajina dočasne uzavreté hranice. Nariadenie, ktoré zverejnila v nedeľu na svojej webstránke, uzatvára hraničné priechody pre automobilovú, železničnú i pešiu dopravu a platí aj na hranicu s Bieloruskom. Platiť začne od polnoci z nedele na pondelok.

Opatrenie, ktoré je jedným z mnohých v boji proti šíreniu nového koronavírusu, má však aj niekoľko výnimiek. Netýka sa ruských diplomatov, zástupcov ruských médií, zamestnancov v doprave a ďalších predstaviteľov. Výnimku majú tiež obyvatelia exklávy Kaliningrad, ktorí musia prejsť cez iný štát, aby sa dostali do zvyšku Ruskej federácie.

V Rusku už skôr zakázali vstup cudzincom a zastavili všetky medzinárodné lety.

17:45 V Česku sa počet potvrdených prípadov koronavírusu v sobotu zvýšil na 2541, celkovo už urobili 36 374 testov. Stále evidujú aj deväť úmrtí a 11 vyliečených pacientov.

17:28 Všetkým lekárom, hasičom a policajtom distribuujú ochranné rúška do konca týždňa. V politickej relácií RTVS Sobotné dialógy to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa neho zavádzanie jednotlivých opatrení nezávisí iba od štátu a prispieť k nim môžu aj občania, napríklad tak, že teplotu ľudí v obchodoch budú merať zamestnanci, ktorí vlastnia bezkontaktný teplomer.

17:11 Zdravotné sestry v New Yorku zverejnili zúfalú prosbu o ďalšie ochranné pomôcky.

New York, zdravotné sestry
Zdravotné sestry pred Jacobi Medical Center v Bronxe žiadajúce viac ochranných prostriedkov. Foto: SITA/AP.

 

16:49 Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že meranie telesnej teploty v prevádzkach nie je povinné, zostalo v rovine odporúčania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:24 Nemecká armáda privezie z Talianska do Nemecka šesť pacientov s ochorením COVID-19, aby sa tam mohli liečiť. Lietadlo nemeckých vzdušných síl v sobotu ráno pristálo v Bergame na severe Talianska, ktorý je najhoršie postihnutou oblasťou novým koronavírusom v krajine. Lietadlo priletí do Kolína nad Rýnom, odkiaľ pacientov prevezú do rôznych nemocníc v regióne. Viacero nemeckých spolkových krajín sa ponúklo, že prijme talianskych pacientov nakazených novým koronavírusom. Niektorí tam už dorazili. Nemecko tiež prijalo pacientov z ťažko postihnutého východného Francúzska.

16:05 Britský premiér Boris Johnson poďakoval ľuďom, že robia to čo on a pracujú z domu. Vyzval ich, aby naďalej ostali doma. Aj Johnson bol pozitívne testovaný na koronavírus.

15:47 Počet obetí vo Veľkej Británii prekročil tisícku. Oproti piatku sa zvýšil o 260 a celkovo ich je už 1019. Počet nakazených stúpol o 2546 na 17 089.

15:30 Košický samosprávny kraj (KSK) zriadil v súvislosti so šírením nového koronavírusu call centrum pre obyvateľov kraja. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. „Obyvateľom je k dispozícii linka so všeobecnými informáciami o koronavíruse, a to na telefónnom čísle 055 7268 196. Zriadená je aj linka pre lekárov a zdravotnícky personál. V prípade otázok môžu volať na telefónne číslo 055 7268 197. Informácie budú poskytovať aj najviac ohrozenej skupine ľudí, seniorom. Tí sa môžu v prípade potreby obrátiť na telefónne číslo 055 7268 199,“ uviedla Terezková.

14:56 Obyvatelia Albánska budú musieť požiadať o povolenie vyjsť von pre nevyhnutné veci. Je to jedno z prísnejších opatrení, ktoré predstavila vláda v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu. Premiér Edi Rama uviedol, že o povolenie si môžu ľudia zažiadať prostredníctvom webstránky e-albania.al alebo prostredníctvom SMS-ky. Mimo domácnosť môže pritom vyjsť vždy len jedna osoba z rodiny.

V Albánsku sú otvorené len obchody, ktoré predávajú potraviny, lieky a ďalšie základné veci. Ľudia môžu chodiť von iba od 5:00 do 13:00 miestneho času, od pondelka do soboty. Od soboty 13:00 do pondelka 5:00 nie je povolený pohyb ani obchodná činnosť. Na dodržiavanie opatrení budú v uliciach dohliadať policajti a vojaci.

14:28 Z celkového počtu pozitívne testovaných ľudí na Slovensku, ich nákazu zo zahraničia „priviezlo“ 73. Ako upozorňuje ministerstvo zdravotníctva číslo môže byť aj o niečo vyššie, nie všetci pacienti atribút cestovateľskej anamnézy priznali. „Ľudia s ochorením COVID-19 v súvislosti s cestovateľskou anamnézou uviedli krajiny ako Chorvátsko, Rakúsko, Česko, Francúzsko, Ekvádor, Brazília, Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko, USA, Belgicko, Anglicko, Slovinsko, Poľsko, Španielsko, Dominikánsku republiku, Maledivy či Austráliu,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

14:14 Český prezident Miloš Zeman odmietol udeliť plošnú amnestiu.

13:59 Španielsko hlási ďalších 832 úmrtí. Celkovo si tam ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, vyžiadalo životy už 5 690 ľudí.

13:42 Minister Krajčí vyzval ľudí, ktorí už majú respirátory, aby si ich prekrývali rúškom. Ak majú doma nepoužité respirátory majú ich odovzdať.

 

13:25 Štát zakáže predaj respirátorov pre verejnosť, oznámil minister zdravotníctva Krajčí.

 

13:11 Ako upozornil hlavný hygienik Mikas stále platí, že obchody budú v nedeľu zatvorené, výnimkou sú veterinári a pohotovostné lekárne.

13:05 Premiér Matovič tiež informoval, že v sobotu popoludní bude rokovať koaličná rada o ekonomických opatreniach na zmiernenie dopadov. Výsledky oznámia zajtra. Ešte včera predseda parlamentu Boris Kollár uviedol, že navrhne krátenie platov poslancov parlamentu.

12:59 „Buďme zodpovední, zatiaľ to zvládame dobre,“ hovorí premiér Matovič o čiastočnom otvorení ďalších prevádzok.

12:56 „Keď túto skúšku s novootvorenými prevádzkami nezvládneme, znovu zatvoríme.“ upozorňuje Matovič.

12:53 Otvorené budú:

 • záhradníctva
 • očné optiky
 • služby STK a emisnej kontroly
 • leasingové služby
 • predajne a servis bicyklov
 • notári a advokáti
 • stavebniny,
 • galantérie,
 • farby laky,
 • elektroinštalačné služby,
 • železiarstvo,
 • zberné dvory,
 • servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky,
 • kľúčové služby.

12:49 „Chceme výrazne zvýšiť hygienické štandardy v potravinách a ďalších otvorených prevádzkach, aby sa pri rôznych akciových predajoch nezoskupovalo viac ľudí,“ avizuje premiér Igor Matovič. „Predajne musia zabezpečiť rukavice a dezinfekciu, najlepšie oboje,“ dodal.

12:46 Budeme sa snažiť podchytiť všetkých občanov, ktorí sa budú vracať zo zahraničia, aby nevytvorili ďalšie ohniská nákazy, oznámil hlavný hygienik Ján Mikas.

12:45 Veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu. Ako už bolo avizované potraviny a lekárne majú byť v čase od 9:00 do 12:00 prístupné prednostne seniorom.

12:43 Hlavný hygienik Ján Mikas: Pohotovostné lekárne zostanú na Slovensku otvorené.

12:40 Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo aj stručný popis nových potvrdených prípadov koronavírusu na Slovensku.

 • žena, okres Ružomberok
 • žena, okres Ružomberok
 • žena, okres Ružomberok
 • muž, okres Rimavská Sobota
 • žena, okres Bratislava
 • muž
 • muž, okres Martin
 • žena, okres Pezinok
 • žena, UN Martin
 • žena, okres Zlaté Moravce
 • žena
 • muž, okres Bratislava
 • žena, okres Prievidza
 • žena, okres Dunajská Streda
 • žena, okres Myjava
 • muž, okres Čadca
 • žena, okres Kežmarok
 • muž, okres Čadca
 • muž, okres Košice
 • žena, okres Dunajská Streda
 • muž, okres Dunajská Streda
 • muž, UN Martin
 • žena, okres Kysucké Nové Mesto

12:39 V piatok bolo na Slovensku otestovaných 747 vzoriek. Minister Krajčí tiež oznámil že hospitalizovaných v súvislosti s koronavírusom je 85 ľudí, dvaja sú na intenzívnej starostlivosti. Z celkového počtu pozitívne testovaných ľudí ich nákazu zo zahraničia „priviezlo“ 73.

12:37 Počet potvrdených prípadov na Slovensku stúpol o 23 na 293. Nové čísla oznámil premiér Igor Matovič na sobotňajšej tlačovej konferencii.

11:44 Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti Facebook avizuje oznámenie prekvapujúcich opatrení, ale aj reálnych na pomoc ekonomike.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

11:32 Masívne výpadky príjmov spôsobené karanténnymi opatreniami, zastavením výroby a obmedzením poskytovania služieb postihnú podľa analytikov desaťtisíce domácností na Slovensku.

11:19 Niečo na odľahčenie, českí hasiči a ich #CoronaVirusDanceChallenge.

 

11:06 Aj Nemecko zaznamenalo v piatok rekordný nárast počtu prípadov, ako informuje Inštitút Roberta Kocha bolo ich 5780 a počet úmrtí stúpol o 55 na 253.

Koronavírus, Nemecko, RKI
Aktuálne čísla potvrdených prípadov a úmrtí v Nemecku, ktoré zverejnil Inštitút Roberta Kocha. Reprofoto: www.rki.de.

10:53 Menej áut, lietadiel aj zníženie výroby. Pandémia koronavírusu výrazne zmenila ovzdušie. Ukazujú to satelitné snímky, ktoré zverejnila Európska vesmírna agentúra (ESA). Prijaté opatrenia prispeli k zníženiu úrovne znečistenia ovzdušia.

10:32 Všetky otvorené hraničné priechody na Slovensku sú pre kamiónovú dopravu prejazdné. Informovala o tom Polícia SR na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

10:11 Americký prezident Donald Trump nariadil firme General Motors, aby vyrobila pľúcne ventilátory pre pacientov s koronavírusom. Informovala BBC.

9:57 Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Česku sa postupne zvyšuje.

Ako informuje na svojom webe Česká televízia, denný nárast sa v poslednom týždní pohybuje medzi 10 a 20 percentami. Celkovo je v krajine už 2422 potvrdených prípadov, deväť ľudí zomrelo a 11 sa vyliečilo.

9:42 Nemecko nezmierni svoje opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu skôr ako 20. apríla. Pre sobotňajšie vydanie denníka Tagesspiegel to uviedol Helge Braun, šéf kancelárie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

„Nebudeme hovoriť o žiadnom uvoľnení do 20. apríla – dovtedy zostanú všetky opatrenia v platnosti,“ vyjadril sa s tým, že predstavitelia dovtedy povedia, čo sa bude diať potom. Ako dodal, „starší a chorí budú musieť obmedziť svoje kontakty na značne dlhší čas“.

Nemecké úrady na začiatku týždňa zavreli všetky obchody, ktoré nie sú nevyhnutné, a zakázali zoskupovanie viac ako dvoch ľudí na verejnosti. Zatvorené sú aj školy, bary, reštaurácie a kluby.

Kostol Matky Božej, Drážďany
Pred Kostolom Matky Božej v Drážďanoch je vždy veľa ľudí, pre prijaté opatrenia tam takmer nikoho nenájdete. Foto: SITA/AP.

9:31 India hlásila rekord v počte nových prípadov za deň, v piatok ich v krajine pribudlo 179, celkovo ich majú 873 a evidujú aj 13 úmrtí. Informuje CNN.

9:19 Liga proti rakovine pre onkologických pacientov a ich blízkych posilnila infolinku, pýtať sa môžu na koronavírus.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:08 Od soboty 28. marca do 11. apríla môžu obyvatelia Maďarska z domu vychádzať len cestou do práce alebo pre základné potreby, ako nákup potravín, liekov, či keď pôjdu odprevadiť deti na opatrovanie. V čase od 9:00 do poludnia pritom budú môcť v potravinách a lekárňach nakupovať len ľudia nad 65 rokov. Obyvatelia tiež budú môcť chodiť von cvičiť, no budú musieť dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Povolené bude aj dochádzanie na potrebné aktivity, ako napríklad návštevy fyzioterapie.

8:55 Taliansko už v počet potvrdených prípadov (86 498) predbehlo Čínu (81 394), krajina má aj najvyšší počet obetí – 9134.

8:40 Premiér Igor Matovič bude mať v sobotu o 12:00 brífing, na ktorom oznámi rozhodnutie Ústredného krízového štábu SR. Prinesieme vám ho naživo.

8:29 Športoví komentátori sú momentálne bez práce, keďže všetky súťaže a podujatia sú pozastavené, odložené alebo zrušené. Andrew Cotter si to vynahradil – v hlavnej úlohe Olivia a Mabel a jeho okomentovanie toho, ako jedia.

8:18 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch vyzval ľudí, aby cez víkend nešli na chalupy či chaty a zostali doma.

8:04 Na bratislavskom letisku pristáli v noci dve lietadlá zo zdravotníckym materiálom – priviezli 2,2 milióna chirurgických rúšok a milión krvných rýchlotestov na diagnostikovanie infekcie koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré objednala Správa štátnych hmotných rezerv. Z toho 400-tisíc rúšok je darom od čínskej strany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:45 Najviac potvrdených prípadov nového koronavírusu už majú USA – 104 256, počet obetí sa vyšplhal už na 1704.

7:26 Krízový štáb rokoval v piatok do neskorého večera, premiér Igor Matovič 30 minút po polnoci zverejnil fotografiu, že ho ukončili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:13 Na celom svete sa novým koronavírusom nakazilo už takmer 600-tisíc ľudí a 27 370 osôb ochoreniu podľahlo.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku už máme 270 prípadov© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na boj s koronavírusom prispeli aj tenisové hviezdy, Djokovič poďakoval Číne (28. 3. 2020)
 Bratislava odmieta kritiku Transparency, pri obstarávaní rúšok zlyhal štát (28. 3. 2020)
 Nové opatrenie vlády: Matovičova vláda zmierňuje opatrenia. Otvorených bude viac obchodov, ale sprísnia sa pravidlá (28. 3. 2020)
 Opatrenia vlády sú podľa Žigu chaotické, Mikulec vyzýva ľudí na ich dodržiavanie (28. 3. 2020)
 Ľudia lepšie znášajúci neistotu sa menej boja koronavírusu, zistili košickí psychológovia (28. 3. 2020)
 Vedenie NHL pre pandémiu odložilo tohtoročný draft, Lafreniére pripúšťa aj možnosť online výberu hráčov (27. 3. 2020)
 Pandémia v USA a Kanade ohrozuje pokračovanie NHL, ochorenie môže zasiahnuť kluby nerovnomerne (27. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 43 nakazených, jeden pacient je v kritickom stave (online) (27. 3. 2020)
 Podnikatelia žiadajú od Matoviča, aby urýchlene prijal tieto tri najdôležitejšie ekonomické opatrenia (27. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Strany vo voľbách obchádzali pravidlo o koalíciách, SaS a kotlebovci nemuseli byť v parlamente
<< predchádzajúci článok
Voľbu šéfa najvyššieho súdu odložili, súdna rada nemá dostatok členov

Koronavírus (online): Na Slovensku máme 293 prípadov, Matovič otvára niektoré obchody. Počet obetí v Británii prekročil tisícku - diskusné fórum čitateľov