Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

28. marca 2020

Ľudia lepšie znášajúci neistotu sa menej boja koronavírusu, zistili košickí psychológoviaĽudia, ktorí dokážu lepšie tolerovať neistotu a neurčitosť situácie, prežívajú úzkosť a pocit ohrozenia koronavírusom v nižšej miere.Zdieľať
Ľudia lepšie znášajúci neistotu sa menej boja koronavírusu, zistili košickí psychológovia

Ukázal to výskum Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univezity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ). Výskumníci z UPJŠ vykonávali výskum od 13. do 17. marca na vzorke 638 respondentov.

 

Respondenti vnímali riziko, že sa nakazia koronavírusom, ako nízke. Celkovo 83 percent opýtaných z ponúkanej škály od 1 do 7 volilo odpovede do hodnoty 4, teda maximálne stredne veľké riziko.

Ohrozenie vnímali všeobecne

Odpovedajúci vnímali ohrozenie koronavírusom skôr všeobecne – za najväčšiu hrozbu označovali možnosť, že koronavírus predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí na Slovensku, menej sa obávali hrozby koronavírusu vo vzťahu k svojej rodine a známym. Najmenej vnímali riziko nákazy samého seba.

Celkom 95 percent respondentov uviedlo, že sa vyhýba miestam s vysokou koncentráciou ľudí a 91 percent opýtaných si často umýva ruky.

Spolu 88 percent účastníkov výskumu uviedlo, že sa vyhýbajú blízkemu kontaktu s osobami, ktoré vykazujú príznaky nádchy alebo chrípky a 86 percent konštatovalo, že sa snaží udržiavať vzdialenosť aspoň jeden meter od osoby, ktorá kýcha alebo kašle.

„Na začiatku platnosti celoštátnych preventívnych opatrení však len tretina oslovených uviedla nosenie rúška,“ povedal Jozef Bavoľár z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UPJŠ. Z výskumu tiež vyplýva, že 24 percent respondentov cíti počas obdobia koronavírusu dosť silnú alebo silnú nervozitu.

Skúmať chcú aj seniorov

Ďalších 16 percent pociťuje úzkosť a strach, 12 percent desivé myšlienky a predstavy a 11 percent opýtaných má pocity napätia a vzrušenosti.

„V súvislosti s psychickým zdravím sme tiež zistili, že ľudia, ktorí dokážu lepšie tolerovať neistotu a neurčitosť situácie, prežívali úzkosť v nižšej miere a subjektívne vnímali, že koronavírus nie je pre nich až taký ohrozujúci,“ dodal Bavoľár.

Prezentované výsledky predstavujú ukážku prvej časti realizovaného výskumu. Výskumný tím Katedry psychológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach sa plánuje zamerať aj na to, ako sa psychické zdravie ľudí mení v dôsledku narastania počtu infikovaných a či v tomto procese zohrávajú dôležitú úlohu faktory ako nádej alebo optimizmus.

V ďalšom zo série výskumov plánujú košickí psychológovia skúmať psychické prežívanie seniorov, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou obyvateľstva.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Opatrenia vlády sú podľa Žigu chaotické, Mikulec vyzýva ľudí na ich dodržiavanie (28. 3. 2020)
 Nové opatrenie vlády: Matovičova vláda zmierňuje opatrenia. Otvorených bude viac obchodov, ale sprísnia sa pravidlá (28. 3. 2020)
 Bratislava odmieta kritiku Transparency, pri obstarávaní rúšok zlyhal štát (28. 3. 2020)
 Hviezda Juventusu Dybala mala pre koronavírus problémy s dýchaním, cíti sa už oveľa lepšie (28. 3. 2020)
 Koronavírus (online): Na Slovensku máme 293 prípadov, Matovič otvára niektoré obchody. Počet obetí v Británii prekročil tisícku (28. 3. 2020)
 Na boj s koronavírusom prispeli aj tenisové hviezdy, Djokovič poďakoval Číne (28. 3. 2020)
 Podnikatelia žiadajú od Matoviča, aby urýchlene prijal tieto tri najdôležitejšie ekonomické opatrenia (27. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 43 nakazených, jeden pacient je v kritickom stave (online) (27. 3. 2020)
 Pandémia v USA a Kanade ohrozuje pokračovanie NHL, ochorenie môže zasiahnuť kluby nerovnomerne (27. 3. 2020)
 Vedenie NHL pre pandémiu odložilo tohtoročný draft, Lafreniére pripúšťa aj možnosť online výberu hráčov (27. 3. 2020)nasledujúci článok >>
VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Víkendové slnenie na balkóne vystrieda chladný týždeň
<< predchádzajúci článok
Dôvera alebo odvolanie z funkcie, Ábel Ravasz žiada od Igora Matoviča jasný postoj

Ľudia lepšie znášajúci neistotu sa menej boja koronavírusu, zistili košickí psychológovia - diskusné fórum čitateľov