Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júna 2020

Masové protesty v USA po smrti Floyda pokračovali už 12. deň, prístup k Bielemu domu museli zablokovať (video)Naprieč Spojenými štátmi sa konali masové pokojné protesty proti rasizmu a policajnej brutalite. Išlo v poradí už o 12. deň demonštrácií, ktoré vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea ...Zdieľať
america_protests_los_angeles_08964 17bc18f55cac4e589e34cb22932b64f2 min 676x451 7.6.2020  - Naprieč Spojenými štátmi sa konali masové pokojné protesty proti rasizmu a policajnej brutalite. Išlo v poradí už o 12. deň demonštrácií, ktoré vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda.


Do ulíc Washingtonu vyšli desaťtisíce ľudí a išlo tak o doteraz najväčší miestny protest. Bezpečnostné sily počas neho zablokovali všetky prístupy k Bielemu domu. Davy ľudí demonštrovali tiež v New Yorku, Chicagu, Los Angeles, Atlante, Philadelphii či San Franciscu.

V kostole vystavili jeho rakvu


Vzdať poslednú úctu Floydovi prišli aj stovky obyvateľov Raefordu v Severnej Karolíne, kde sa narodil a kde v miestnom kostole vystavili jeho rakvu. Pohreb by sa mal konať v utorok v Houstone, kde vyrastal a prežil väčšinu svojho života.Veľké protesty proti rasizmu sa v sobotu konali aj v mnohých iných krajinách. Demonštrovalo sa napríklad v Sydney, Brisbane, Melbourne, Londýne, Paríži, Berlíne, Neapole, Tokiu či Soule.
 


Mnohí účastníci mali pre pokračujúcu pandémiu koronavírusu na tvárach rúška. Niesli transparenty s nápismi hnutia Black Lives Matter (Na životoch čiernych záleží) a skandovali slogany proti rasizmu.

Policajt kľačal na jeho krku


Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája po tom, ako mu biely policajt Derek Chauvin niekoľko minút kľačal na krku, zatiaľ čo on spútaný ležal tvárou na ceste a lapal po dychu. Chauvina obvinili z vraždy a hrozí mu 40-ročné väzenie.

Mrazivé video pomaly umierajúceho Floyda z mobilného telefónu sa rýchlo rozšírilo po celých Spojených štátoch a následne aj do zvyšku sveta a vyvolalo masívne protesty proti policajnej brutalite, rasizmu a nerovnosti, ktoré miestami prerástli do násilností.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protesty v USA po smrti Georga Floyda (fotografie)


Zdroj: Webnoviny.sk - Masové protesty v USA po smrti Floyda pokračovali už 12. deň, prístup k Bielemu domu museli zablokovať (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Georgea Floyda zabila pandémia rasizmu, na jeho rozlúčku prišli celebrity, hudobníci aj politici (foto+video) (5. 6. 2020)
 Twitter zablokoval video prezidenta Trumpa, na ktorom zneužil smrť Georgea Floyda (5. 6. 2020)
 Trom obvineným policajtom, ktorí boli pri zásahu na Georgea Floyda, hrozí až 40 rokov vo väzení (4. 6. 2020)
 Ruská vláda vyzýva USA k rešpektovaniu práv ľudí na pokojný protest (4. 6. 2020)
 Kampaň Black Out Tuesday po smrti Floyda zatemnila sociálne médiá a vyslúžila si aj kritiku (3. 6. 2020)
 Pápež František odsúdil smrť Gorgea Floyda a rasizmus, násilím v uliciach sa však nič nedosiahne (3. 6. 2020)nasledujúci článok >>
Potrebujeme viac peňazí do zariadení sociálnych služieb, žiadajú poskytovatelia Krajniakovo ministerstvo
<< predchádzajúci článok
Priestory parlamentných výborov zostanú pre novinárov zatvorené, Paškovo opatrenie nezrušia

Masové protesty v USA po smrti Floyda pokračovali už 12. deň, prístup k Bielemu domu museli zablokovať (video) - diskusné fórum čitateľov