Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2020

Matovič spravil chybu, ústavný právnik vysvetlil pozíciu Čaputovej v Ozbrojených silách SRFunkcia hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR nie je ceremoniálna, na toto ústavné postavenie prezidenta nadväzuje rad zákonných ustanovení. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci Katedry ústavného práva ...Zdieľať
3_mfn7576 676x451 20.10.2020  - Funkcia hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR nie je ceremoniálna, na toto ústavné postavenie prezidenta nadväzuje rad zákonných ustanovení. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci Katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave Marián Giba.


Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) 18. októbra na tlačovej konferencii po mimoriadnom rokovaní vlády vyhlásil, že prezidentku Zuzanu Čaputovú nemusel informovať o dohode s Ozbrojenými silami SR ohľadne prípravy plánu na celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus. Podotkol, že jej funkcia hlavnej veliteľky ozbrojených síl je skôr ceremoniálna.

Mimoriadnu službu môže nariadiť len prezident


Giba zdôraznil, že vyhlásený núdzový stav znamená aktiváciu špeciálneho právneho režimu, ktorý je obsiahnutý v ústavnom zákone o bezpečnosti štátu. „Najmä z článku 5 ods. 4 tohto ústavného zákona jednoznačne vyplýva, že v núdzovom stave môže mimoriadnu službu ozbrojeným silám nariadiť len prezident na návrh vlády. Vláda môže podať návrh a je na prezidentovi, či ho prijme, teda či nariadi použitie ozbrojených síl, alebo nie,” vysvetlil ústavný právnik.

Vláda na mimoriadnom rokovaní v nedeľu 18. októbra schválila návrh na celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus. Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra.

Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov. Prípravou a uskutočnením plánu s názvom „Spoločná zodpovednosť” boli poverené ozbrojené sily, v teréne by malo pôsobiť približne 8-tisíc vojakov.

Čaputová má nezodpovedané otázky


Zámer celoplošného testovania oznámil verejnosti v sobotu 17. októbra predseda vlády. Prezidentka v reakcii na to uviedla, že o tomto pláne nebola vopred informovaná. Premiér sa jej za to potom dodatočne ospravedlnil.

Slovenská hlava štátu v tejto súvislosti navrhla zvolanie Bezpečnostnej rady SR, ktoré sa bude konať v utorok 20. októbra o 13:00.

„Bude ma zaujímať nielen prepracovanosť konceptu, ale aj stav príprav na plošné testovanie. Najmä to, či je takéto testovanie realizovateľné bez negatívneho dopadu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom, keďže si plošné testovanie vyžiada nemalý počet zdravotníkov,” ozrejmila prezidentka.

Dôležité sú podľa nej aj analýzy, či je takúto operáciu možné vykonať bez rizika nákazy na testovacích miestach. „Môjmu názoru musí predchádzať poznanie,” podotkla Čaputová.


Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič spravil chybu, ústavný právnik vysvetlil pozíciu Čaputovej v Ozbrojených silách SR © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Celoplošné testovanie na koronavírus má byť dobrovoľné, ale ľudí možno prilákajú odmenou (20. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie na COVID-19 je podľa Fica závažná vec. Gröhling povedal, pre koho je to dôležité (19. 10. 2020)
 Ako vidia celoplošné testovanie na COVID-19 odborníci? Plán vlády má limity (19. 10. 2020)
 Matovič sa ospravedlnil Čaputovej, o celoplošnom testovaní vedela najskôr Merkelová (19. 10. 2020)
 Mestá žiadajú vládu o jasné pokyny k celoplošnému testovaniu, sú pripravené pomôcť (19. 10. 2020)
 Naď: Celoplošné testovanie na COVID-19 bude zabezpečené aj na všetkých hraničných priechodoch (19. 10. 2020)
 Vláda schválila návrh na celoplošné testovanie: Armáda do konca októbra pripraví plošné testovanie, zrealizuje ho v novembri. (18. 10. 2020)
 Prezidentku Zuzanu Čaputovú bude o celoplošnom testovaní obyvateľov na koronavírus informovať Matovič (18. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Na tratiach východného Slovenska budú jazdiť elektrické jednotky za takmer 170 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Hrubala a Mazák podali návrh na disciplinárne stíhanie sudcu Trubana, dôvodom je Bödör

Matovič spravil chybu, ústavný právnik vysvetlil pozíciu Čaputovej v Ozbrojených silách SR - diskusné fórum čitateľov