Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2011

Minister Galko skončí, premiérka ho odvolá z funkcie





Zdieľať
galko  BRATISLAVA 22. novembra  - Predsedníčka vlády Iveta Radičová dá v stredu návrh prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi na uvoľnenie ministra obrany Ľubomíra Galka z funkcie.


„Oznámila som pánovi prezidentovi svoj návrh. Čakali sme s tromi riaditeľmi tajných služieb na pána ministra Galka dve hodiny. Osobne som mu telefonovala, nedvíhal mi telefón. Ja by som s ním rada ďalej konzultovala vzniknutú situáciu,“ povedala dnes novinárom Radičová.

Dodala, že s prezidentom zatiaľ hovorila len telefonicky a jej návrh prijal, osobne sa s prezidentom stretne v stredu pred rokovaním vlády.


Tri roviny

Zdôraznila, že sa nerozhoduje len podľa medializovaných informácií, preto si vyžiadala dokumenty k celej kauze a o ďalších krokoch v celom prípade sa rozhodla na základe dokumentov a rokovania Výboru pre koordináciu spravodajských služieb Bezpečnostnej rady SR a samotného rokovania Bezpečnostnej rady SR.

Návrh na odvolanie ministra Galka bol len jedným z krokov, pretože Radičová celú kauzu vníma v troch rovinách.

Prvá je odpočúvanie novinárov, ktoré je podľa nej nezlučiteľné so základmi, na ktorých je postavená jej vláda.

„Odpočúvanie novinárov a je úplne bezpredmetné či legálne alebo nelegálne, je nezlučiteľné so základnými princípmi právneho štátu a demokracie,“ povedala. Dodala, že ak bolo podozrenie, že novinári majú podiel na páchaní trestnej činnosti, mali to prešetriť orgány činné v trestnom konaní. „Tajná služba rezortu obrany zlyhala,“ konštatovala premiérka. Plnú zodpovednosť nesie minister, dodala.

Druhou rovinou celého prípadu je legalizácia odpočúvaní. Ministerstvo spravodlivosti preto v rámci svojich právomocí prešetrí rozhodnutia sudcov, ktorí legalizovali odpočúvania. Premiérka dodala, že verejnosť o tom bude informovaná.

Treťou rovinou celej kauzy je podľa Radičovej to, že v médiách boli zverejnené utajované skutočnosti, čím došlo k porušeniu zákona. “NBÚ koná, lebo je povinnosťou každej osoby odovzdať utajovanú skutočnosť pokiaľ sa k nej dostane,“ zdôraznila s tým, že novinári tak porušili vážny zákon. „Minimálne dvaja novinári už v minulosti boli stíhaní, boli potrestaní za porušenie zákona,“ povedala.

Na otázku, či boli odpočúvané aj iné osoby ako novinári Pravdy a šéf spravodajskej televízie, premiérka neodpovedala.

Denníky Nový Čas a Pravda v pondelok priniesli informácie o odpočúvaní viacerých novinárov, ktoré údajne robilo v uplynulých mesiacoch Vojenské obranné spravodajstvo, spadajúce pod ministerstvo obrany. Z prepisov podľa Nového Času vyplýva, že "vojenskí tajní" napichli telefón šéfa televízie TA3 Michala Gučíka, ale aj novinárov denníka Pravda - vedúcu domáceho oddelenia Patríciu Poprockú i redaktorov Petra Kováča a Vandu Vavrovú.

Denník Plus 1 deň a portál topky.sk informovali, že riaditeľovi televízie TA3 Michalovi Gučíkovi sledovalo Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) okrem telefonátov aj bankové účty a monitorovalo tiež jeho súkromné stretnutia pre podozrenia z ekonomickej trestnej činnosti jeho firmy Enter AD na rezorte obrany. Minister obrany Ľubomír Galko pre Plus 1 deň povedal, že on dostáva len vyhodnotené spravodajské informácie, nie to, ktoré čísla a osoby sa sledujú.

SPRÁVU AKTUALIZUJEME
 
Stalo sa:
Výbor ministrovi Galkovi neuveril, posvieti si na Lipšica


Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) si z Vojenského obranného spravodajstva urobil svoju privátnu politickú tajnú službu, vyhlásil poslanec Národnej rady SR Ján Richter (Smer-SD) na rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru.

„To je veľmi veľké memento aj z hľadiska fungovania princípov právneho štátu, demokracie, aj nášho postavenia v takej aliancii, ako je NATO,“ vyhlásil Richter. K tomuto záveru prišiel potom, ako si vypočul reakcie ministra na otázky poslancov, súvisiace s kauzou odpočúvania redaktorov denníka Pravda a riaditeľa spravodajskej televízie.

Galko sa voči vyjadreniu ohradil. „Takéto silné vyjadrenie … po tých dobách, keď v minulosti VOS pracovalo na vlastných ministroch, nahrávali si ich...., toto si dovolíte mne povedať?“ pýtal sa Galko. Podľa jeho slov nebolo Vojenské obranné spravodajstvo v živote také čisté ako dnes.

Predsedovi brannobezpečnostného výboru Martinovi Fedorovi je ľúto, že zjavne dochádzalo k odpočúvaniam, i keď sa hovorí, že boli legálne. “Na druhej strane je tu otázka, či odposluchy boli oprávnené,“ dodal Fedor. On má na základe doterajších informácií dojem, že to oprávnené nebolo. Upozornil, že ak dochádza k úniku utajovaných skutočností, tak sa má postupovať proti tomu, kto ich má a posúva, nie proti prijímateľovi, teda novinárovi.

Výbor napokon prijal uznesenie, že nie je spokojný s odpoveďami Galka a že naďalej pretrvávajú vážne podozrenia z porušenia zákona pri odpočúvaní novinárov. „Preto je nevyhnutné, aby s termínom ihneď predložil všetky dokumenty súvisiace s použitím informačno-technických prostriedkov od začiatku roka 2011,“ spresnil poslanec Robert Kaliňák (Smer-SD).

Výbor sa dohodol aj na poslaneckom prieskume na ministerstve vnútra, kde preskúmajú použitie ITP, ktoré si tam Vojenské obranné spravodajstvo objednalo.

Novinári: Je to neprijateľné

Slovenský syndikát novinárov (SSN) s mimoriadnym znepokojením sleduje bezprecedentné zneužitie štátnej moci voči novinárom.

"Nech už boli dôvody vedenia ministerstva obrany akékoľvek, takéto hrubé porušenie zákonov je v demokratickej krajine neprijateľné. Žiadame preto okrem dôkladného vyšetrenia celého prípadu aj jednoznačné vyvodenie politickej, personálnej – a ak bude treba – aj trestnoprávnej zodpovednosti kompetentných osôb. Ubezpečujeme zároveň všetkých členov SSN, že syndikát je pripravený im v prípade podobného ohrozenia poskytnúť účinnú právnu pomoc," uvádza sa vo vyhlásení syndikátu, ktoré dnes poskytol agentúre SITA.
 
Galko: Nikto nemôže stáť nad zákonom, ani novinár

Galko poznamenal, že ľudsky chápe rozhorčenie aj emócie novinárov. „Na druhej strane, ak je podozrenie zo spáchania trestného činu, som osobne presvedčený, že nie je rozdiel medzi politikom, trebárs ministrom, zamestnancom, podnikateľom, bežným človekom alebo novinárom,“ vyhlásil minister Galko po odchode z mimoriadneho rokovania osobitného výboru parlamentu na kontrolu vojenského spravodajstva, ktorý sa dnes kauzou zaoberá. Či poslancov presvedčil, nevedel povedať.

Možno budete ešte prekvapení z toho, ako to bude ďalej pokračovať, ja však nemôžem predbiehať, všetko je v rukách vyšetrovacích orgánov,“ dodal Galko.

Zopakoval, že nikto nemôže stáť nad zákonom. „Ani minister, ani politik, ani podnikateľ, ani bežný človek, ani novinár, obzvlášť, keď vedome porušuje zákon a prípadne ho porušuje opakovane,“ uzavrel Galko.


Minister je pripravený odstúpiť

Minister Galko by odstúpil zo svojho postu, ak by sa preukázalo, že sa v rezorte obrany robilo čo i len jediné nelegálne odpočúvanie. Vyhlásil to ešte pred rokovaním výboru. Galko upozornil, že parlamentný výbor má k dispozícii počty všetkých odpočúvaní, ktoré sa uskutočnili na pôde ministerstva obrany.

Ak sa preukáže vyšetrovaním, že čo i len jeden z týchto odposluchov bol realizovaný bez súhlasu sudcu, vyvodím personálnu zodpovednosť a následne odstúpim,“ vyhlásil Galko.

Galko povedal, že výboru niektoré veci môže povedať, niektoré nie. Predseda výboru Peter Žiga (Smer-SD) upozornil, že miestnosť, v ktorej rokuje výbor, je zabezpečená na stupeň tajné a členovia výboru sa môžu oboznamovať aj s tajnými informáciami. Pripomenul, že podľa medializovaných správ by malo ísť v tejto kauze o vyhradené a dôverné informácie.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šéfa TA3 odpočúvali pre podozrenia z trestnej činnosti (22. 11. 2011)
 Minister Galko je pripravený odstúpiť (22. 11. 2011)
 Novinárov sme odpočúvali, potvrdila tajná služba (22. 11. 2011)
 Podozrenia sú absurdné, bráni Pravdu Nora Slišková (22. 11. 2011)
 Tajná služba údajne odpočúvala novinárov (21. 11. 2011)
 Minister Galko sa bráni, odpočúvanie je len politická hra (21. 11. 2011)
 Analytik: Kauza odpočúvania je výsledkom boja pravice (21. 11. 2011)
 Smer žiada odvolanie ministra Galka (21. 11. 2011)
 Dokumenty naznačujú, že novinárov odpočúvali (21. 11. 2011)



nasledujúci článok >>
Na námestí v Nitre sa rozžiaril vianočný strom
<< predchádzajúci článok
Zahraničný dar pre nemocnicu