Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. apríla 2020

Najlepší materiál na výrobu rúška. Kombinácia dvoch látok účinkuje takmer ako respirátor



Hitom sa stali podomácky šité rúška. Odborníci otestovali najčastejšie používané materiály na ich výrobu a vybrali tie, ktoré najlepšie chránia pred šírením vírusu.



Zdieľať
Najlepší materiál na výrobu rúška. Kombinácia dvoch látok účinkuje takmer ako respirátor

Mnohí ľudia preukázali pri výrobe rúšok vynaliezavosť. Niektorí ich začali šiť z bavlnených obliečok, iní použili kávové filtre, vrecká do vysávača, vypchávky z podprseniek alebo papierové vreckovky. Časť ľudí si však vystačila aj so šatkou alebo šálom okolo úst.

 

Kombinácia dvoch látok

Sciencedaily.com uvádza, že podomácky šité látkové rúško má najlepší efekt, keď pozostáva z kombinácie bavlny a prírodného hodvábu alebo syntetického šifónu. V takom prípade by malo filtrovať aj aerosólové, teda najmenšie častice vírusu, ktoré by v opačnom prípade dokázali cez otvory látky prekĺznuť.

Americkí vedci zistili, že rúško z vrstvy bavlnenej tkaniny skombinované s dvomi vrstvami šifónu s obsahom polyesteru a spandexu je svojou efektivitou porovnateľné s respirátorom N95. Materiál v teste odfiltroval 80 až 99 percent častíc v závislosti od ich veľkosti. Výskum bol opísaný v magazíne ACS Nano.

Šífón s umelými vláknami podľa vedcov môžete nahradiť aj prírodným hodvábom. Účinná by mala byť aj kombinácia bavlny a flanelu či polyesteru. Percento ochrany však výrazne znižuje nesprávne nasadená maska, ktorá tesne neprilieha k tvári.

Šatky a šály sú nejmenej efektívne

Podľa Huffpost.com by ste si ústa a nos nemali chrániť šálmi ani šatkami z vlny, kašmíru alebo ramie. V teste spoločnosti Smart Air vyšli ako najmenej spoľahlivé.

Medzi účinné materiály spoločnosť zaradila napríklad bavlnené posteľné plachty, kuchynské papierové utierky, alebo aj husto tkané plátno.

Ako účinné, avšak nepriedušné, a preto nevhodné, sa ukázali byť aj kávové filtre. Vysoký stupeň ochrany dosiahli aj jednorazové chirurgické rúška, ktoré dokázali zachytiť 75 percent častíc veľkosti 0,3 mikrometra.

Svetelný test účinnosti rúška

Účinnosť rúška môžete podľa Today.com preveriť jednoduchým testom – podržte ho oproti svetlu. Ak vlákna nie sú dostatočne husté a v látke sú otvory, ochrana nie je dostatočná.

Tkanina musí byť hustá, no zároveň aj dobre priedušná, aby nositeľovi nesťažovala dýchanie. V ideálnom prípade by rúško malo byť zhotovené z viacerých vrstiev, nie však na úkor jeho priedušnosti. Zároveň by látka nemala byť ošetrená bielidlom alebo inými chemikáliami.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Niektorí podnikatelia boli vďaka opatreniam proti Covid-19 zvýhodnení, upozorňuje protimonopolný úrad (27. 4. 2020)
 Taliansko opäť ožíva, ľudia môžu cestovať po regiónoch, otvárajú sa parky a niektoré športoviská (27. 4. 2020)
 Na Novom Zélande idú uvoľňovať reštrikcie v súvislosti s COVID-19, počet nakazených rapídne klesá (27. 4. 2020)
 V Austrálii spustili aplikáciu na identifikáciu pacientov s COVID-19, ľudí informuje o kontakte s nakazenými (27. 4. 2020)
 Na Slovensku pribudli z 3171 testov len dvaja nakazení novým koronavírusom (27. 4. 2020)
 Nie je úplne nutné kontrolovať SIM karty občanov, podľa bezpečnostného experta to zaváňa policajným štátom (27. 4. 2020)
 M. Krajčí: Povinnosť absolvovať zubnú prehliadku vypadne zo zákona (27. 4. 2020)
 Pľúcny ventilátor mladých slovenských vedcov sa už vyrába sériovo (27. 4. 2020)
 Koronavírus: Matovič vyzýva neskladať si rúška, dôchodcom dočasne stopnú vlaky zadarmo a začali testovať všetky DSS-ky (online) (27. 4. 2020)
 V čase koronakrízy prudko stúpol počet e-shopov, ktoré ľuďom predávajú nelegálnu dezinfekciu (26. 4. 2020)



nasledujúci článok >>
Koronavírus zvýšil návštevnosť pirátskych filmových stránok, najväčší nárast bol v Taliansku
<< predchádzajúci článok
NASA vyzvala ľudí, aby nešli sledovať štart rakety SpaceX, ktorá povezie ľudskú posádku