Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

26. apríla 2020

V čase koronakrízy prudko stúpol počet e-shopov, ktoré ľuďom predávajú nelegálnu dezinfekciuPredajcovia certifikovaných dezinfekčných produktov upozorňujú v čase koronakrízy na prudký nárast internetových podvodníkov predávajúcich nelegálnu dezinfekciu vo svojich online obchodoch. ...Zdieľať
gettyimages 1206761662 676x451 26.4.2020  - Predajcovia certifikovaných dezinfekčných produktov upozorňujú v čase koronakrízy na prudký nárast internetových podvodníkov predávajúcich nelegálnu dezinfekciu vo svojich online obchodoch.


"Už od nástupu svetovej pandémie ochorenia Covid-19 sa na trhu biocídnych prípravkov začínali postupne objavovať firmy predávajúce neschválené dezinfekčné prostriedky, ktoré môžu vážne škodiť zdraviu i životnému prostrediu. V posledných dňoch sa však s takýmito podnikavcami, hľadiacimi iba po rýchlom zisku, doslova roztrhlo vrece," konštatoval v pondelok pre agentúru SITA konateľ spoločnosti Gemmex, ktorá vyrába značku dezinfekčných prostriedkov Desinto, Martin Grenčík.

Neregistrované výrobky môžu byť škodlivé


Podľa zákona o podmienkach uvedenia biocídnych výrobkov na trh sa všetky výrobky, ktoré tvrdia, že zabíjajú alebo odpudzujú baktérie, považujú za biocídy, a preto sa musia pred distribúciou a predajom registrovať na Ministerstve hospodárstva Slovenskej republiky. Cieľom je na základe rozboru vzorky zistiť, či daný prípravok nepredstavuje neprimerané riziko pre zdravie a životné prostredie.

"Aj rezort hospodárstva varuje, že výrobky, ktoré nie sú ním registrované, môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie, môžu mať rôzne ďalšie nepriaznivé účinky a taktiež nemusia byť účinné proti šíreniu choroboplodných zárodkov, vírusov a baktérií," pokračoval Grenčík.

Dezinfekcie za nízku cenu


V súčasnosti sa na trhu s dezinfekčnými prostriedkami nachádza podľa obchodníkov množstvo predajcov, ktorí sa snažia predávať dezinfekcie za obzvlášť nízku cenu. Tieto dezinfekcie však nie sú registrované na Ministerstve hospodárstva SR, a teda ich bezpečnosť ani účinnosť proti baktériám a vírusom nie je overená.

"Napriek tomu, že je takýto predaj zakázaný, sa na e-shopových stránkach neraz môžete stretnúť s upozornením - zatiaľ neregistrované na Slovensku," ozrejmil obchodný zástupca značky Desinto Andrej Šottník.

Produkty môžu obsahovať zakázané látky


Najväčším rizikom neoverených dezinfekčných prostriedkov je fakt, že môžu obsahovať látky, ktoré sú na Slovensku zakázané.

"Jednou z nich je napríklad nebezpečná chemická látka bioetanol, obsahujúca benzín, ktorý môže spôsobovať vážne alergické reakcie. Pred kúpou dezinfekcie si preto vždy overte, či sa daná značka nachádza v oficiálne schválenom zozname biocídnych výrobkov," dodal Andrej Šottník.


Spoločnosť Gemmex je výrobcom značky dezinfekčných prostriedkov Desinto. Ide o certifikovanú dezinfekciu na profesionálnu i domácu dezinfekciu povrchov a rúk. Dezinfekcie sú vyrábané podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a taktiež registrované v zozname schválených biocídnych prípravkov Ministerstva hospodárstva SR.
 Zdroj: Webnoviny.sk - V čase koronakrízy prudko stúpol počet e-shopov, ktoré ľuďom predávajú nelegálnu dezinfekciu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo veľa testov a málo nakazených. V sobotu zomrela klientka DSS v Martine (online) (25. 4. 2020)
 Futbalisti môžu trénovať bez rúška, plavci majú ešte stále stopku (24. 4. 2020)
 Posledné body prvej pomoci pre podnikateľov aj odklad odvodov za apríl, Čaputová podpísala nové zákony (24. 4. 2020)
 Otváranie prevádzok by nemuselo platiť na celom Slovensku, Matovič pripustil uvoľňovanie po regiónoch (24. 4. 2020)
 Trump šokoval vyhlásením, pacientom s Covid-19 chce vstrekovať do tela dezinfekciu (24. 4. 2020)
 Primárna pediatria je na pokraji kolapsu, detskí lekári žiadajú financovanie plnými platbami (24. 4. 2020)
 Česká vláda ďalej uvoľňuje reštrikcie, zrušila zákaz voľného pohybu a cestovania do zahraničia (24. 4. 2020)
 Zvýšený pohyb ľudí predstavuje pre seniorov vážne riziko, reagujú hygienici na vlnu kritiky (24. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky vyliečených aj dve úmrtia, Matovič reagoval na ďalšiu zmenu v nákupoch pre dôchodcov (online) (24. 4. 2020)
 Dve mačky z New Yorku mali pozitívny test na koronavírus, pravdepodobne sa nakazili od majiteľov (24. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Najviac ľudí bez práce je v okrese Rimavská Sobota, miera nezamestnanosti dosiahla viac ako 16 percent
<< predchádzajúci článok
Pandémia koronavírusu urýchli proces náhrady ľudí robotmi, podľa expertov mnohí zamestnanci prídu o prácu